miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 (2019-03-05,08:01)

Witam    

postaram się napisać krótko i treściwie. W tym tygodniu kończę art. o użyciu PZL-i P.7a w 1939 roku. Będzie tam sporo ciekawych i nowych rzeczy o polskich lotnikach, bo historia samolotu, to historia ludzi na nim latających.    

Dwa dni temu udało mi się prawdopodobnie odkryć, że lotnicy z ewakuowanej z Sadkowa do Łucka Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa oraz Ośrodka Wyszkolenia Lotniczego stworzyli improwizowaną jednostkę myśliwską (kilka samolotów). Wydaje się, że to jej lotnicy stoczyli 9 i 10 września koło Lwowa kilka walk z niemieckimi maszynami, a jedną strącili, co wynika z niemieckich danych archiwalnych. Moją hipotezę skonsultowałem z kilkoma osobami - panem dr Tomaszem Kopańskim, Wiesławem Grudniakiem (chyba nie przekręciłem nazwiska) z forum oraz Remigiuszem Gadaczem. Remigiusz podsunął mi kilka ciekawych uwag i e jacy lotnicy mogli znaleźć się w tej eskadrze, poza d-cą por. Franciszkiem Gruszką.     

Mogli to być: Zbigniew Antoni Jeziorowski, Stanisław Zdzisław Sierosławski, Paweł Pischinger, Jerzy Solak, Edward Peterk, Janusz Jerzy Gierczyski, Adolf Stempkowski z Ośrodka Wyszkolenia Lotniczego Brzeżany-Łuck.    

Problem w tym, że nie ma książek dr Jerzego Pawlaka wydanych po 2000 roku m. in. "Płonących baz" i nie mogę sprawdzić, jakie stopnie mieli ci lotnicy. Artykuł powinienem oddać już jutro, więc może ktoś mógłby sięgnąć do książek za nim pójdzie spać i sprawdzić stopnie wojskowe tych lotników.    

Z góry dziękuję za pomoc.     

Łukasz Łydżba    

Łukasz ŁydżbaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 25, strona 3 z 3
«  -  1  2  3  -  »

(5) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2009-05-09, 08:04 :
Cytat:
... a nie Edward Peterek? Peterek chyba trochę za wysoki stopniem na taką imprezę...

A ja mogę powiedzieć, A dlaczego nie ?    

PETEREK EDWARD kpt. pil. Dlaczego NIE ?    
Po rozwiązaniu WOS w Ustianowej w okresie MOB przydział do Bazy lotniczej Nr 6. W okresie 08/09.1939 kierownik szkolenia na obozach PWLot podległych Bazie Lotniczej Nr 6. Zapis w „moim” biogramie:    

.09.1939 Baza Lotn.Nr 6 Kierownik szkolenia na obozach PW Lotniczego w województwie lwowskim.    
.09.1939 Baza Lotn. Nr 6 Wykonał kilka lotów w wojnie obronnej 1939 roku (nie     
udało się ustalić w składzie jakiej jednostki (?)    
18.09.1939 Ewakuacja do Rumunii. Przejście graniczne w m. Kuty.    

Co do reszty lotników i kilku jeszcze wypowiem się później, bo uważam, że Łukasz podjął się sprawy ciekawej i warto pomóc.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2009-05-08, 13:22 :
Może Edward Paterek a nie Edward Peterek? Peterek chyba trochę za wysoki stopniem na taką imprezę... A Paterek, podoficer, czemu nie?
Greg S.
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2009-05-08, 13:11 :
A może Jerzy Janusz Gierczycki? Podoficer, który w 1943 zginął jako kpr. w 316 DM?
Greg S.
(2) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2009-05-08, 08:06 :
Witam,    

Sierosławski Zdzisław Stanisław - kpt.pil ranny 04.09.39 podczas bombardowania lotniska Lwow-Sknilow - instruktor i dowodca plutonu w Pulkowej Szkole Pilotazu - Brzezany (od marca 1939).
Poppy
(1) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2009-05-08, 06:43 :
kpt. Paweł Pischinger, ppor. rez. Jerzy Solak, mjr Edward Peterek    
reszty nie wiem
Wojtek

znalezionych: 25, strona 3 z 3
«  -  1  2  3  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców