miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 (2022-08-18,13:50)

Witam    
    
postaram się napisać krótko i treściwie. W tym tygodniu kończę art. o użyciu PZL-i P.7a w 1939 roku. Będzie tam sporo ciekawych i nowych rzeczy o polskich lotnikach, bo historia samolotu, to historia ludzi na nim latających.    
    
Dwa dni temu udało mi się prawdopodobnie odkryć, że lotnicy z ewakuowanej z Sadkowa do Łucka Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa oraz Ośrodka Wyszkolenia Lotniczego stworzyli improwizowaną jednostkę myśliwską (kilka samolotów). Wydaje się, że to jej lotnicy stoczyli 9 i 10 września koło Lwowa kilka walk z niemieckimi maszynami, a jedną strącili, co wynika z niemieckich danych archiwalnych. Moją hipotezę skonsultowałem z kilkoma osobami - panem dr Tomaszem Kopańskim, Wiesławem Grudniakiem (chyba nie przekręciłem nazwiska) z forum oraz Remigiuszem Gadaczem. Remigiusz podsunął mi kilka ciekawych uwag i e jacy lotnicy mogli znaleźć się w tej eskadrze, poza d-cą por. Franciszkiem Gruszką.     
    
Mogli to być: Zbigniew Antoni Jeziorowski, Stanisław Zdzisław Sierosławski, Paweł Pischinger, Jerzy Solak, Edward Peterk, Janusz Jerzy Gierczyski, Adolf Stempkowski z Ośrodka Wyszkolenia Lotniczego Brzeżany-Łuck.    
    
Problem w tym, że nie ma książek dr Jerzego Pawlaka wydanych po 2000 roku m. in. "Płonących baz" i nie mogę sprawdzić, jakie stopnie mieli ci lotnicy. Artykuł powinienem oddać już jutro, więc może ktoś mógłby sięgnąć do książek za nim pójdzie spać i sprawdzić stopnie wojskowe tych lotników.    
    
    
Z góry dziękuję za pomoc.     
    
Łukasz Łydżba    
    

Łukasz ŁydżbaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 27, strona 1 z 3
«  -  1  2  3  -  »

(27) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2022-08-18, 13:50 :
A może napisać by o tym książkę?    
    
    
    
    
_________________    
zdrowypakiet.pl/
Jan Kryszniak[172.71.98.133]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(26) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2021-03-15, 17:19 :
WITOLD PEŁCZYŃSKI    
    
Data urodzenia: 18.06.1914 r.    
Data śmierci: 13.04.1983 r.    
Data pochówku: 13.05.1983 r.    
Data wygaśnięcia prawa własności grobu: na zawsze    
Miejsce pochówku: Cmentarz botaniczny Springvale (Springvale Botanical Cemetery)    
Teren cmentarza: R W. Gillard, szereg AM, grób 38    
Adres cmentarza: 600 Princes Highway, Springvale, Victoria, 3171. Australia    
Religia: rzymskokatolicka    
    
smct.org.au/deceased-search/479719?cemetery=Springvale%20Botanical%20Cemetery&cemeteries=&surname=Pelczynski    
    
źródło zdjęcia:    
warszawa.ipn.gov.pl/download/88/45647/pocztowkaPelczynski.pdf

Tomasz Michałowski[162.158.202.250]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(25) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2019-03-05, 08:01 :
Dzień dobry    
Mogę prosić o kontakt na [email protected] . Dziękuję i pozdrawiam.
Zenon W[162.158.103.113]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(24) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2019-03-04, 15:35 :
Data smierci jest 13 kwietnia 1983 roku, zdjecia grobu niestety nie mam.     
Zajmuje sie bardziej genealogia. Nie wiem, jakie informacje Pana interesuja?
Julita Neumann[162.158.103.125]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(23) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2019-03-04, 15:24 :
Wersja ze śmiercią w obronie Lublina jest błędna, może zginął ktoś o tym samym nazwisku. Wersja z AK, niemiecką niewolą i wyjazdem do Australii jest prawdziwa. Czy Pani ma inne bliższe dane o P. Pełczyńskim. Poszukuje daty śmierci i ewentualnie zdjęcia grobu. Za wszelkie info będę wdzięczny.
Zenon W[162.158.102.142]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(22) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2019-03-04, 13:14 :
Dotyczy Witolda Pełczyńskiego    
    
Na stronie www.polishairforce.pl/_cmlublin.html     
jest notatka dotyczaca ppor. Witolda Pełczyńskiego, wraz ze zdjeciem tablicy nagrobnej.    
"W podobnych okolicznościach zginął ppor. Pełczyński. Służąc w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa na stanowisku instruktora pilotażu został ranny 7 września podczas bombardowania lotniska Sadków koło Radomia. Został przewieziony do szpitala utworzonego na terenie lubelskiego Collegium Bobolanum (gmachu Wydziału Teologicznego), gdzie zmarł z odniesionych ran 18 września."    
    
Zas na innych stronach    
"Por. Witold Pełczyński ?Dźwig?, ?Witold?, ur. 18 VI 1914 w Słonimiu    
(woj. nowogródzkie). Oficer służby stałej WP ? lotnik, instruktor    
pilotażu w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Uczestniczył    
w kampanii wrześniowej 1939. Jeden z pierwszych organizatorów polskiego podziemia niepodległościowego w pow. Stołpce w latach pierwszej okupacji sowieckiej (1939?1941). W czasie okupacji niemieckiej odpowiadał za szkolenie żołnierzy w Obwodzie Stołpce ZWZ-AK (krypt. ?Słup?). Po utworzeniu w czerwcu 1943 partyzanckiego Batalionu Stołpeckiego AK został oficerem szkoleniowym w tej jednostce.    
W zgrupowaniu odbudowanym po walkach z niemiecką operacją    
przeciwpartyzancką ?Hermann?, toczonych w Puszczy Nalibockiej latem    
1943, dowodził plutonem odbioru zrzutów (do których nigdy nie    
doszło), stanowiącym zawiązek 3 kompanii strzeleckiej. Po zdradzieckiej    
napaści partyzantki sowieckiej na oddziały AK (1 XII 1943) objął    
komendę nad batalionem piechoty (I batalion 78 pp AK) w odtworzonym    
przez por. Adolfa Pilcha Zgrupowaniu Stołpeckim. Podczas służby    
na Nowogródczyźnie uczestniczył w wielu walkach z niemieckimi    
siłami okupacyjnymi, a potem z wrogą partyzantką sowiecką. W lipcu    
przeszedł wraz z por. Adolfem Pilchem pod Warszawę, gdzie po podporządkowaniu    
oddziałów stołpeckich kpt. Józefowi Krzyczkowskiemu    
?Szymonowi?, dowódcy VIII Rejonu Obwodu Warszawa-Powiat    
AK (krypt. ?Obroża?), jego batalion został włączony w skład pułku    
?Palmiry-Młociny?. Na jego czele uczestniczył w walkach w Puszczy    
Kampinoskiej, m.in. w drugim ataku na lotnisko bielańskie. W nocy    
z 15 na 16 VIII 1944 przeszedł na Żoliborz. Brał udział w dwóch nieudanych    
szturmach na Dworzec Gdański. Następnie objął dowództwo    
nad żoliborskim zgrupowaniem ?Żaba?, które po pewnym czasie zostało    
włączone w skład zgrupowania ?Żaglowiec?. Do końca powstania    
walczył na Żoliborzu. Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej. Po    
zakończeniu działań wojennych nie powrócił do Polski. Pozostał na    
emigracji. Wyjechał do Australii, gdzie zmarł prawdopodobnie pod    
koniec lat 70. ubiegłego stulecia. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari    
V klasy oraz Krzyżem Walecznych.    
PATRONAT HONOROWY:    
wydanie okolicznościowe, bezpłatne    
Warszawa 2014    
Marszałek"    
    
Rowniez notatka o smierci w Australii:    
Witold Pelczynski    
Australia, Victoria, Index to Probate Registers, 1841-1989    
Tod:13 April 1983    
Testamentseröffnung:    
15 August 1983    
Melbourne, Victoria, Australia    
Julita Neumann[162.158.103.113]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(21) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2014-01-15, 18:32 :
Witold Pełczyński nie jest pochowany na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Białej w Lublinie, nie popełnił też samobójstwa w sowieckiej niewoli. Od lipca 1941 r. w ZWZ-AK min. dowódca baonu 78 Pułk Piechoty AK, powstaniec warszawski, jeniec Stalagu XI A Altengrabow. 2 maja 1945 r. uwolniony przez jednostki angielskie.    
Dalsze losy nieznane.
Zenek
[178.37.45.127]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(20) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2014-01-15, 17:47 :
Cytat:
PEŁCZYŃSKI WITOLD ppor. pil. Instruktor SPRL, ranny podczas bombardowania w rejonie m. Sadurka k/Lublina. Dostał się do sowieckiej niewoli. Dalsze losy albo popełnił samobójstwo (???) lub po wojnie powrócił do kraju – nie wyjaśnione.
    
    
Poprawna nazwa miejscowości to Sadurki (51° 16.447', 22° 16.446').    
    
Pozdrawiam :)    
Konrad Strzelecki[217.74.64.220]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(19) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2014-01-15, 16:05 :
Witam znowu, nie poradziłem sobie z cytatem, przepraszam.    
Kontynuuję:    
P. Łukasz Łydżba w swojej świetnej książce Lwowski III/6 DM niestety nie opisał dziejów PSP Brzeżany w pierwszych dniach września 1939.    
    
Czy Ktoś ma może jakieś informacje o Zdzisławie Sierosławskim?    
Byłbym wdzięczny.    
Z poważaniem    
Jerzy Iwanciw    
Jerzy Zdzisław Iwanciw[195.150.11.182]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(18) Re: Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 z dnia 2014-01-15, 15:23 :
Witam,    
jestem siostrzeńcem Zdzisława Sierosławskiego i razem z jego potomstwem chcemy uzupełnić naszą wiedzę o Nim.     
Spodziewam się od jego wnuka dokumentów dotyczących jego służby w RAF (318 sqd), natomiast wiemy bardzo niewiele o jego losach od promocji SPL Dęblin w 1938r poprzez sowiecką niewolę aż do przybycia do Anglii chyba w 1942r.     
    
W tym wątku znalazłem następujący wpis Remigiusza Gadacza:    
    
\
Jerzy Zdzisław Iwanciw[195.150.11.182]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 27, strona 1 z 3
«  -  1  2  3  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców