miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Zmarł ppor. pil. Józef Eugeniusz Laudan (Lewicki) (2018-08-02,21:19)

Dnia 9 lutego 2009 r. zmarł w Rawie Mazowieckiej ppor. pil. PSP Józef Eugeniusz Laudan (Lewicki). Urodził się 10 maja 1915 r. w Głuchowie. Źródło: "Dziennik Polski" z 31 marca 2009 r., s. 11.
Sławomir HordejukDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 5, strona 1 z 1

(5) Re: Zmarł ppor. pil. Józef Eugeniusz Laudan (Lewicki) z dnia 2018-08-02, 21:19 :
Eugeniusz Józef Laudan trafił do 4 Pułku Lotniczegonwraz z moim krewnym Władysławem Wasilewskim w listopadzie 1936 roku, miesiac pozniej zostali zaprzysiezeni. W czerwcu 1937 rowniez razem ukonczyli kurs podoficerski pprzy pulku z tym ze Laudan uzyskal 3 lokate na 94 osoby i dostal przydzial do 43 eskadry.    
W UK ukonczyl szkolenie bombowe w 1942r.     
Brał udział w nalocie ma Bremę 25/26.06.1942r będąc jeszcze w 18OTU... z nalotu tego nie powrócił - mając uszkodzony samolot lądowali w Holandii. Wraz z kolegami został zatrzymany przez Policję i przekazany Niemcom. Resztę wojny spędził w obozach jenieckich. Po uwolnieniu z niewoli powrócił do Anglii. W 1946 wrócił do Polski. Rozpoczął prace w szkole polotów i mechaników w Ligocie koło Opola. Pracował tam do 1948. Potem o ile wiem nie miał już kontaktu z lotnictwem. Aż do śmierci w 2009r mieszkał w Rawie Mazowieckiej.    
W okresie pracy w Ligocie wyszkolił wielu pilotów.

Krystian Zielinski[141.101.69.135]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: Zmarł ppor. pil. Józef Eugeniusz Laudan (Lewicki) z dnia 2018-01-27, 12:54 :
plut. pil. (Sgt) 783138 Laudan Józef 25/26.06.1942 18 Operational Training Unit    

data zestrzelenia sie zgadza także to oczywista pomyłka albo znali go pod imieniem Jan bo im było łatwiej wymówic niż Józef
roman h[109.196.159.192]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Zmarł ppor. pil. Józef Eugeniusz Laudan (Lewicki) z dnia 2018-01-27, 12:45 :
26 czerwca 18 OTU wzięło udział w 1000 bombowym nalocie bombowym nad Bremen Niemcy, OTU straciło co najmniej dwa samoloty. DU765 lub (DV765?), XW-N został zestrzelony przez nocnego myśliwca nad Lollum, niedaleko Wonseradeel. Cała załoga uciekła, ale został oficerem lotnictwa PoW Karol Boratyński, sierżant Jan Laudan, sierżant Władysław Kowalik, Korporal Czesław Rajpold i sierżant Antoni Pozorski . Rajpold zmarł w niemieckim szpitalu 26 sierpnia 1943 r. Na cmentarzu wojskowym w Berlinie Charlottenburg. Boratyński trafił do niemieckiego obozu jenieckiego L3 zdobywając POW nr 2154. Tego samego wieczoru Wellington IC T2612 / XW-H został zestrzelony przez Luftwaffe ace Helmuta Wielkiego w Andijk na północny zachód od Enkhuisen w Holandii, zabijającMaksymilian Niemczyk, Zygmunt Wieczorek, Stanisław Wolski, Aleksander Rozdzyński i Wlożimierz Jerzy Mikos po nalocie bombowym na Brema. Jeden z silników został odzyskany przez NFLA w 1974 r., A na miejscu między ulicami "Hoekweg" i "Kleingouw" znajduje się pomnik.     

Napisano tu o Janie Laudanie ale żaden taki pilot nie latał w RAFIE także chodzi zapewne o Eugeniusza Józefa Laudana ciekaw jestem gdzie trafił po zestrzeleniu. Spróbuje się skontaktować z kimś z rodziny i dam info czego się dowiedziałem.
roman h[109.196.159.192]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Zmarł ppor. pil. Józef Eugeniusz Laudan (Lewicki) z dnia 2009-03-31, 22:55 :
Nie latał w żadnym z dywizjonów bombowych, chociaż wykonywał loty operacyjne w jednostce szkoleniowej - 18 OTU. Z jednego z takich lotów nie wrócił, został zestrzelony bodajże w 13 locie nad Holandią i trafił do Żagania. Być może w niedalekiej przyszłości uda się komuś napisać o nim coś więcej.
PiotrH
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Zmarł ppor. pil. Józef Eugeniusz Laudan (Lewicki) z dnia 2009-03-31, 22:41 :
mieszkałem kiedyś w gminie Głuchów i chodziłem do szkoły średniej w Rawie Maz ale przykro to powiedzieć nie słyszałem o tym pilocie, może ktoś posiada jego note biograficzną, będę wdzieczny
mirekDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 5, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców