miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) (2022-11-09,21:01)

Aby entuzjaści historii lotnictwa polskiego z okresu 1940-1947 nie czuli się zawiedzeni odwiedzając to forum postanowiłem (po długim namyśle) otworzyć następny temat. dotyczący tego właśnie okresu w historii polskiego lotnictwa.     
Będę (a mam nadzieję, że inni koledzy również), zamieszczał w nim zdjęcia pojawiające się od czasu do czasu na internetowych aukcjach i nie tylko.     
Zabawa, jak w poprzednich tematach ("Kto zepsuł Niemiaszkom samolocik", "Nieustający konkurs bez nagród, ale z satysfakcją") , będzie polegała na dopisaniu historii do zdjęcia, rozpoznawaniu osób, typów i egzemplarzy samolotów będących na wyposażeniu polskich dywizjonów w Wielkiej Brytanii. W temacie tym będzie również miejsce na zdjęcia z Francji.     

Nie ukrywam, że liczę na pomoc i udział w tej zabawie Piotra, Wojtka, Roberta i innych kolegów, którym bliski jest ten okres w historii lotnictwa polskiego.    

Tak więc zaczynamy.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 532, strona 30 z 54
«  -  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  -  »

(242) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-04, 08:54 :
No i ładne ujęcie Lancastera BH-N LL807 por. Różańskiego:    

Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(241) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-04, 08:51 :
Małe uzupełnienie do wcześniejszych zdjęć dotyczących Lancasterów 300 Dyw:    

Zdjęcie Lancastera BH-D LM488, tym razem w pełnym kadrze:    

Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(240) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-03, 00:44 :
chodzi o LM488 oczywiście.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(239) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-03, 00:42 :
Cytat:
Avro Lancaster o znakach BH - D w locie.

To też dosyć smutne zdjęcie Remigiuszu. Ta maszyna LL856, pilotowana przez sierżanta A.Ostrowskiego została utracona wraz z załogą 23/24 lipca 1944.
piotr
(238) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-02, 20:17 :
Cytat:
Komu uda się rozpoznać lotników z załogi przedstawionej na zdjęciu.

Wygląda mi na załogę por. Jerzego Różańskiego poległą w nocy z 12/13 czerwca 1944 roku (Lancaster BH-N LL807)
piotr
(237) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-02, 14:52 :

Sezon ogórkowy w pełni, wakacje na całego, ale nie u nas.    

Następna ciekawa aukcja z kręgu bombowców.    

cgi.ebay.co.uk/300-POLISH-LANCASTER-SQUADRON-ORIGINAL-PHOTOGRAPHS_W0QQitemZ170365901362QQcmdZViewItemQQptZUK_Collectables_Militaria_LE?hash=item27aa995a32&_trksid=p3286.c0.m14    

Jak podaje wystawiający zdjęcia pochodzą z archiwum     
Cytat:
An outstanding series of 7 original wartime photographs of 300 Polish Ssquadron and their Lancasters. Each measure approx 6.5" x 4.5" Inches and all are either offically stamped " R.A.F Polish Film Unit" or have written notes to the back. A superb set of original photographs. Good Luck!!!

Komu uda się rozpoznać lotników z załogi przedstawionej na zdjęciu.    

(236) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-02, 14:49 :

Drugie ujęcie z serii kilku zdjęć z 300 dywizjonu.    

Avro Lancaster o znakach BH - D w locie.    

(235) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-02, 14:47 :

Trzecie ujęcie z serii kilku zdjęć z 300 dywizjonu.    
Mechanicy podczas obsługo samolotu Lancaster.    

(234) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-07-20, 06:17 :
Dotyczy zdjęcia z postu 228.    

PiotrH napisał:    
Cytat:
Remigiuszu poproszę o pomoc.

Trop prowadzi trochę dalej ...    

Cytat:
Dnia 8.I.1941 r. wylądowaliśmy na okręcie wojennym Delhi w Ghanie (Złote Wybrzeże) porcie Takoradi, przydzieleni do jednostki transportu lotniczego Polski Oddział Transportowy

skromny fragment z wspomnień instruktora pilota SPLdM Bydgoszcz spisanych w 1968 roku, jest na zdjęciu jako drugi z prawej strony, Bolesław Poprawski.     
Zrządzenie losu sprawiło, że jako jeden z niewielu lotników pełnił służbę pilota transportowego w Afryce prawie przez cały okres II Wojny Światowej.     
Wśród lotników tej jednostki należałoby szukać. Mam pewne swoje przypuszczenia co do lotników z tej fotografii (w oryginale nie była opisana). Jedna z hipotez (wspomnienia rodzinne) mówi, że jednym z lotników ze zdjęcia jest Ignacy Mikołajczak. Publikując tą fotografie chciałbym uzyskać potwierdzenie, lub zaprzeczenie tej wersji.     
Myślę, że dużo w tej sprawie mógłby powiedzieć specjalista od PDU Robert "Gretza", ale na razie się nie odezwał, może teraz ?    

Na dobry początek, aby wprowadzić w specyfikę lotów ferry w Afryce inny fragment wspomnień Poprawskiego:    

Cytat:
Dnia 8 maja 1942 r. przylecieliśmy do Port-Sudan 13-tu pilotów po odbiór samolotów. Było nas 5-ciu polaków i ośmiu anglików. W dniu 9 maja 1942 r. z formował się konwój z pięciu samolotów typu Kittyhawk. Konwój 3 anglików i 2 polaków st.sierż. Mikołajczak sierż. Bernatowicz Pogoda bardzo ładna, komunikat meteo nic nie wzmiankował o burzy piaskowej, a to znów dlatego, że nie była uchwytna przez meteo. Byłem przy ich odlocie, pomagałem Mikołajczakowi przypasać się. Polecieli bardzo ładnie, a za 3 godziny otrzymaliśmy wiadomość, że tylko jeden pilot polak sierż. Bernatowicz zjawił się na lotnisku w Wadi-Halfie i że burza piaskowa nadeszła z pustyni. Reszta pilotów do lotniska nie doleciało i nie ma żadnej wiadomości od nich. Bernatowicz jak mi opowiadał, że był zdania że jest nad lotniskiem, zaczął krążyć, ale lotniska nie było widać. W pewnej chwili zdecydował się zejść niżej i maszyne przygotował do lądowania, "miałem szczęście trafiłem akurat na wskaźnik kierunku wiatru i byłem dokładnie pod wiatr, przymknąłem gaz siadałem, byłem cały mokry". Mikołajczak też musiał krążyć dość dość długo, bo po wylądowaniu miał tylko 10 galonów paliwa. Miejsce w którym wylądował było odległe 100,- km od Wadi-Halfy, czysta pustynia, do nilu też było 100,- km, więc mowy nie było, żeby mógł dojść pieszo do rzeki. Na drugi dzień po zaginięciu pilotów wystartowaliśmy z Port-Sudanu 8-miu pilotów na Kittyhawkach i otrzymaliśmy rozkaz, przeszukania terenu gdzie przypuszczalnie mógł Mikołajczak wylądować. Jednak szukanie nasze nie dało rezultatu. Po nabraniu paliwa na lotnisku Wadi-Halfa polecieliśmy szukać tych 3-ch anglików. Anglicy gdy przelatywali na Wadi-Halfą zgłosili się przez radio, że nie mogą lądować i będą próbować dolecieć do lotniska Luxor ponad 200 km jeszcze na północ od Wadi-Halfy. Luxor też musiał mieć burzę piaskową, bo jednak lądowali na pustyni. Poszukiwania nasze nie dały dodatniego wyniku. Jak się później okazało tych 3-ch anglików wylądowali na brzuchach samolotów szczęśliwie, o jedną noc marszu od rzeki Nil. To też na drugi dzień rano byli już u Nilu. Choć tylko jedną noc szli to i tak mieli języki popękane do krwi z pragnienia.

(233) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-07-20, 00:14 :
Z Kosiniem to napewno zły trop. Gapa się nie zgadza. Remigiuszu poproszę o pomoc.
PiotrH

znalezionych: 532, strona 30 z 54
«  -  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców