miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) (2022-11-09,21:01)

Aby entuzjaści historii lotnictwa polskiego z okresu 1940-1947 nie czuli się zawiedzeni odwiedzając to forum postanowiłem (po długim namyśle) otworzyć następny temat. dotyczący tego właśnie okresu w historii polskiego lotnictwa.     
Będę (a mam nadzieję, że inni koledzy również), zamieszczał w nim zdjęcia pojawiające się od czasu do czasu na internetowych aukcjach i nie tylko.     
Zabawa, jak w poprzednich tematach ("Kto zepsuł Niemiaszkom samolocik", "Nieustający konkurs bez nagród, ale z satysfakcją") , będzie polegała na dopisaniu historii do zdjęcia, rozpoznawaniu osób, typów i egzemplarzy samolotów będących na wyposażeniu polskich dywizjonów w Wielkiej Brytanii. W temacie tym będzie również miejsce na zdjęcia z Francji.     

Nie ukrywam, że liczę na pomoc i udział w tej zabawie Piotra, Wojtka, Roberta i innych kolegów, którym bliski jest ten okres w historii lotnictwa polskiego.    

Tak więc zaczynamy.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 532, strona 29 z 54
«  -  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  -  »

(252) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-05, 21:55 :
Polski rynek wydawniczy jest trudny, spada liczba czytających książki itp. Inna ważna rzecz, to wydawcy też mają swoje za pazuchą. Umowę wydawniczą spisuje się po publikacji..trzeba ufać ludziom. Normalne to nie jest. Większość wydawców jakoś wywiązuje się z tego.    

Jeden z pilotów myśliwskich, który opublikował wspomnienia, liczył, że jakieś honorarium pozostawi rodzinie, ale dość znane wydawnictwo z Warszawy zrobiło go w trąbę i nie zapłaciło.     

Artur
Artur
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(251) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-05, 20:42 :
Panie Karolu    

Cytat:
Sądzę, że różnie to bywa.

Istotnie, zależy jaki typ książki mamy na myśli i jakiego czytelnika. Może to być chwytająca za serce "Sprawa honoru" albo kronikarski, precyzyjny i skierowany do drobiazgowego czytelnika tom "Polacy w obronie Wielkiej Brytanii". Obie te książki mają swego odbiorcę, niekoniecznie tego samego.    
Rozumiem, że dla jednego Czytelnika prace Bienieckiego to nudny wykaz lotów i załóg, dla innego niezwykle cenna pomoc naukowa. To, przy czym jeden zaśnie, dla drugiego będzie ciekawe.     
Tak do końca trudno określić, która dla potencjalnego czytelnika, opisana w książce, misja jest istotniejsza. Dla badacza ważna jest takoż ta    
Cytat:
gdzie nie spotkano przeciwnika i nic się nie działo

Zapotrzebowanie winno być swoją drogą na jedne i drugie, aczkolwiek - ze zrozumiałych powodów- procentowo ze wskazaniem na literaturę, której wyższość sugeruje pan Karol.     
"Ku czci poległych" nie jest książką którą czyta się od deski do deski, natomiast jej istoty raczej nikt nie kwestionuje. Ja też nie czytam przed snem "RAF FC Losses" Franksa - zaglądam jednak bardzo często.    
Cytat:
Jeśli chodzi o polski rynek wydawniczy, to na pewno ważna jest cena.

oj, nie tylko, Panie Karolu, polski rynek...    

Pozdrawiam    

piotr
(250) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-05, 19:32 :
Cytat:
Tak, pytanie tylko jak wielu. Wydanie książki to długi proces i w choć minimalnym stopniu winien się opłacać.

Sądzę, że różnie to bywa. To, co piszę wynika z perspektywy księgarza. W ubiegłym roku monografia 56 Eskadry Obserwacyjnej bardzo ładnie sprzedała się w mojej małej księgarni - 11 sztuk. W hurtowni, skąd biorę książki, miałem podobne informacje.    
Również nie najgorzej zeszło u mnie kilka egzemplarzy opracowania "Polacy w obronie Wielkiej Brytanii".    

Jeśli chodzi o polski rynek wydawniczy, to na pewno ważna jest cena. Nie każdego stać na monografię Łosia za 200 zł. Monografie dywizjonów Bellony, były pewnym optimum - z trzech pozycji udane tutaj były 306 i 307 dywizjony, które potrafiły podać w małym kompendium najważniejsze informacje o personelu i działaniach bojowych.     

Inna ważna rzecz. Tekst musi być napisany przystępnie i niezbyt obszernie. Ile można czytać szczegółów z kolejnych misji dywizjonów nad Francją, gdzie nie spotkano przeciwnika i nic się nie działo. Opisywanie takiej misji na 7 linijek nie ma sensu, a czytelnik po dwudziestej stronie zasypia. To dotyczy też książek, wspomnianego tutaj przez kogoś Emmerlinga. Na 100 stronie czytamy o kolejnej misji Heinkli, które zrzucają bomby na kolejne stacje kolejowe. Dzienne misje różnych jednostek można było ująć w w spisie po myślniku, a opisać te, w których coś się wydarzyło.    

Kolejna rzecz, to materiał, który czytelnik dostaje do ręki. Dużo sobie obiecywałem po książce "Pierwszy dzień". Z trzech egzemplarzy, które zamówiłem w hurtowni, dwa zeszły, a jeden tkwi na półce. Ludzie odwiedzający księgarnię dość często po jej przejrzeniu śmiali się i odkładali na półkę ze względu na styl autora oraz przekłamania w niej zawarte.     

Inną ważną rzeczą jest to, że polscy wydawcy nie potrafią do końca wykorzystać rocznic. W czasopismach, na internecie nie widać zbyt wielu zapowiedzi książek o lotnictwie w 1939 roku. Chyba jedynie wydawnictwo KAGERO szykuje jakąś pozycję "Krwawe niebo nad Warszawą" zapewne coś o Brygadzie Pościgowej. Zapewne takie książki ukażą się z poślizgiem na kolejną rocznicę gwiazdki...2009.    

To takie moje spostrzeżenia z księgarni w małym mieście garnizonowym, gdzie jest nieco więcej hobbystów zajmujących się militariami.    

Karol
Karol
(249) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-05, 17:16 :
Cytat:
A przecież i na takie obszerne opracowania z pewnością znalazłoby się wielu chętnych.

Tak, pytanie tylko jak wielu. Wydanie książki to długi proces i w choć minimalnym stopniu winien się opłacać.     
Co do literatury wspomnieniowej, ostatnio trafiła w me ręce książka (kolejna jej wersja) "Świt Zwycięstwa" Witolda Urbanowicza.     
Na okładce widzimy Rolskiego, Nowaka i Pudryckiego skupionych nad mapą, w tle Hurricane UZ-... podpisanych jako ... "jedna z załóg 303 Dywizjonu".     

Co gorsze: niedobór czy ignorancja?    
piotr
(248) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-05, 13:16 :
Panie Piotrze, biję się w pierś...!    
Wyleciała mi z głowy ta pozycja: "315 Squadron"    
Mam nadzieję, że Robert Gretzyngier, Wojtek Matusiak i Piotr Wiśniewski wybaczą mi moje roztargnienie, zwłaszcza, że mam ją u siebie na półce.     
:)    
Jak to się mówi - pod latarnią najciemniej...    

Co do chłonności rynku to, obawiam się, niestety, że wydawcy zdecydowanie bardziej skłaniają się do wydania literatury wspomnieniowej (chociaż dobre i to), niż typowo monograficznej, z szeregiem załączników z zestawieniami zadań bojowych, użytych samolotów, spisem personelu itp...     

A przecież i na takie obszerne opracowania z pewnością znalazłoby się wielu chętnych.    
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(247) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-05, 12:28 :
"Czy ktoś zrobił w Polsce badania jak chłonny jest rynek literatury lotniczej?"    

Niejaki Marius E : )
Armagedonius Recycling
(246) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-05, 11:48 :
Cytat:
Swego czasu były zapowiadane również książki o dyw. 303 i 315.

a "315 Squadron" wydany przez Mushroom Model Publications? Panie Grzegorzu, trzech facetów się na Pana pogniewa ;)    

Nad 301. ktoś już ciężko pracuje, o 317. też słyszałem dawno temu. Monografia jeszcze innej jednostki też już była mocno zaawansowana. Problemem nie jest brak chęci a raczej wydawanie...    
Wydawca chce by mu się koszta zwróciły i jeszcze coś zostało a społeczeństwo odzwyczaja się kupować.    
Czy ktoś zrobił w Polsce badania jak chłonny jest rynek literatury lotniczej?
piotr
(245) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-05, 08:28 :
Panie Marcinie, pewnie szanse są...    
Może któryś z badaczy historii PSP zechce na tym forum uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, czy przygotowywane są obszerne monografie którychś z dywizjonów PSP?    

Jak na razie bowiem, musimy się operać jedynie na skromnych w objętości (niestety) monografiach wydanych z serii Bellony dot. dywizjonów 303,305,306,307 oraz wydanej przez Stratus monografii 304 Dyw. Jest też książka Andrzeja R. Janczaka "Przez ciemnię nocy", obszernie opisująca historię 307 dyw.     
I to wszystko...     

Swego czasu były zapowiadane również książki o dyw. 303 i 315. Moze się za czas jakiś ukażą?    
Może ktoś pokusi się o opracowanie np, 308, 309, czy 318 dyw. Już nie mówiąc o 317, o którym nawet nie było nic w popularnej kiedyś serii 'tygryska".    

A i bomberzy czekają na swoja kolejkę...    
Jednym słowem, jeszcze sporo białych plam do wypełnienia, jeśli chodzi o opracowania historii i działania dywizjonów PSP na Zachodzie....    
Pozdrawiam,     

(244) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-04, 23:23 :
Witam    

zdjęcia ładne, a tak spytam, jako czytelnik, czy może ktoś szykuje jakąś monografię 300 - go dywizjonu lub innych, bo dla szarego czytelnika wyrwane z kontekstu dane, zdarzenia nie wiele dają. Zna je wąskie grono osób.    
Czy istnieje jakaś nadzieja, że w najbliższej przyszłości zaczną się pojawiać monografie polskich dywizjonów z PSP. Wymieniają Panowie bardzo często ciekawe informacje, posiadają bardzo dużą wiedzę o naszych lotnikach, a czy ktoś z Panów szykuje może jakąś publikację?    

Pozdrawiam    

Marcin
Marcin
(243) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2009-08-04, 08:56 :
I najważniejsza rzecz: oba załączone przez mnie zdjęcia pochodzą z bogatej kolekcji Pana Jerzego Cynka.

znalezionych: 532, strona 29 z 54
«  -  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców