W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: O czym jest tak książka..? (2011-02-04,20:12)

Nowy temat, żeby nie zakładać ciągke nowych postów. Tutaj proponuję pytać o książki, o któych niezbyt dużo wiemy.    

Mam pytanie, o jaki zakres tematyczny mają poniższe wspomnienia (w jakich jednostkach służyli ci lotnicy itp?), bo przymierzam się do kupienia tego na Allegro.    
Podcięte skrzydła - Jan H.Janczak    

Gościnne niebo - Tadeusz Dalecki    

TomaszDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 9, strona 1 z 1

(9) Re: O czym jest tak książka..? z dnia 2011-02-04, 20:12 :
Przepraszam, zwracam honor. Autor widział wszystkie wydarzenia, ale nie we wszystkich uczestniczył. Są to losy autora, ale też jest to książka o innnych ludziach, dlatego jest tam postac Henryka Nowaka. Jednak wszystkie wydarzenia są autentyczne.
martzepan[85.222.33.200]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: O czym jest tak książka..? z dnia 2011-02-03, 22:28 :
Przepraszam, ale o ile pamiętam, ta książka jest dokumentem. Autor jest na zdjęciach w książce. To są wspomnienia autora, tylko ubrane w postać Nowaka, więc w tym sensie postać jest fikcyjna. Natomiast wydarzenia i przygody Nowaka są autentycznymi przygodami autora. To są wspomnienia ubrane w taką formę - narracja w trzeciej osobie i fikcyjne nazwisko. Myślę, że dzięki temu zabiegowi trochę ciekawiej się czyta.    

Tak przy okazji nie dokładnie na temat:    
tygodnik2003-2007.onet.pl/0,1150160,druk.html    
Tu w pliku pdf na pierwszym zdjęciu jest Jan Janczak razem z synem Andrzejem, historykiem lotnictwa.    
www.udskior.gov.pl/kombatant/200508.pdf.    
www.filmpolski.pl/fp/index.php/4215432    
www.pl.info.pl/index.php?act=view&ktg=46&idt=677    

Informacja dla Pana Grzegorza Korcza, z uszanowaniem. P. Jan Janczak żyje i ma się jeszcze dobrze. Jego syn Andrzej Robert Janczak jest świetnym historykiem lotnictwa w Anglii i bardzo dba o fakty. A informacje posiada między innymi bezpośrednio od samych lotników i dowódców, oraz autentycznych dokumentów i Bóg wie jeszcze skąd. Św. pamięci generał Stanisław Skalski, był sąsiadem i dobrym przyjacielem Jana Janczaka.
Martzepan[85.222.33.200]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: O czym jest tak książka..? z dnia 2010-12-21, 11:56 :
"Gościnne niebo" - T.Dalecki : wspomnienia ze szkół lotniczych w ZSRR /1944-1946 r/
Ryszard Kołodziejski[109.107.17.115]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: O czym jest tak książka..? z dnia 2010-12-19, 23:59 :
Kwadratowe słońce - o PSP i 318 dywizjonie jest mało i dla niezorientowanego czytelnika trudno byłoby nawet zauważyć, że autor pisze o 318 dywizjonie. Knapp pisze o dywizjonie, w którym służyli przedstawiciele wielu narodowości, nie zaznacza nawet, że to polska jednostka.     

W książce Solaka jest mało o 300 dywizjonie, ale cośtam jest. Pamiętam, że pisał m.in. o sprzęcie radionawigacyjnym i o równaniach Maxwella, których sens zrozumiał dopiero w Anglii.
Wojtek
[89.79.66.203]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: O czym jest tak książka..? z dnia 2010-12-19, 20:50 :
Rację ma Pan Grzegorz Korcz. Bohater ksiażki "Podcięte skrzydła" - Jana.H.Janczaka to postać fikcyjna na którą zlożyły się losy i historia wojenna autora i jego współtowarzyszy walki. Bohater "fikcyjny" bierze udział w prawdziwych wydarzeniach. W książce liczne zdjęcia. Warta zakupu i przeczytania.
Ryszard Kołodziejski[109.107.17.115]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: O czym jest tak książka..? z dnia 2010-12-17, 15:08 :
Mylisz się co do książki "Podcięte skrzydła". To jest autobiografia, a nie fikcja oparta na wydarzeniach. Ta książka, to wspomnienia autora. J. H. Janczak jest bardzo zasłużoną i bardzo znaną postacią w środowisku lotników. Jest także nestorem polskich nawigatorów w lotnictwie cywilnym. W tym miesiącu ambasador U. K. był u niego osobiście w domu, żeby wręczyć odznaczenie.
Martzepan[178.183.0.13]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: O czym jest tak książka..? z dnia 2008-12-12, 11:58 :
Mam pytanie dot. wspomnień Stefana Knappa "The Square sun" wydanych potem w kraju w 1987r. przed podziemną oficynę pod tytułem - "Kwadratowe słońce".    

Czy w książce tej zawarte są również wspomnienia autora z okresu jego służby w PSP i w 318 Dywizjonie, czy raczej treść odnosi się tylko i wyłącznie do okresu jego pobytu w łagrach sowieckich?    

Pozdrawiam,    
GK
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: O czym jest tak książka..? z dnia 2008-11-16, 12:52 :
To może ja zacznę:     

Podcięte skrzydła - Jan Henryk Janczak     
To nie są wspomnienia. Bohater tej książki jest fikcyjnym sierżantem PSP służącym w dywizjonch PSP na Zachodzie. Niemniej jednak jego historia służby oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i historiach polskich lotników, zwłaszcza z 300 i 307 Dyw, które są szczegółowiej opisane. W sumie lektura w miarę ciekawa. Byc może opisywane fakty i przeżycia dotyczą w jakiś sposób wątków autobiograficznych autora, który sam służył jako radiooperator w 307 Dyw. podczas wojny.    

Gościnne niebo - Tadeusz Dalecki     
Tej książki nie mam w kolekcji, więc chętnie sam się dowiem coś więcej o jej zawartości...    

Tak niewielu - Alex Kershaw    
Tak tylko w skrócie, bo mam ją zaledwie od wczoraj.    
Książka opisuje losy amerykańskich pilotów latających ochotniczo w barwach RAF podczas Bitwy o Anglię i później w ramach tzw. Eagle Squadrons. Bibliografia dosyc obszerna, ale nie ma w niej odniesienia do dokumentów archiwalnych, ot chociażby ORB, jednostek, w których tych 7 pilotów walczyło, co wskazywałoby, że autor opierał się w zasadzie tylko na literaturze wspomnieniowej i różnego rodzaju opracowaniach... Mimo wszystko po pobieżnym przejrzeniu wydaje mi się, ze da się to czytac...     
:)    

Sam z kolei chciałbym zapytac o książkę:    
Joga słońca, wspomnienia pilota i podróżnika - Bolesława Solaka    
Czy są w niej jakieś wątki wspomnieniowe związane ze służbą autora w PSP?
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: O czym jest tak książka..? z dnia 2008-11-16, 04:15 :
a to     

Tak niewielu Piloci, którzy sprzeciwili się ojczyźnie, by walczyć z Hitlerem    
Kershaw Alex
Tomasz
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 9, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców