ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: pilot Władysław Ryżko (2010-12-22,01:11)

Poszukuję wiadomosci o moim Ojcu Władysławie Ryżko.Ur 1.XI.1907r w Białej Podlaskiej.Szkoła Pilotów-Bydgoszcz,Szkoła Ognia-Grudziądz,1931-36 2-gi p.lotn.Kraków...Zestrzelony w 3-cim locie grupowym nad Radzyminkiem.W 1939r.otrzymał przydział do 1-go p.lotn,W-wa,esk.ćwicz.-bombowa.2-gi pulk lotniczy Kraków 1930-1936, od1946-1950-PLL-LOT.Bral udzial w walce 3 IX,1939r.nad Piotrkowem i Radomskiem.,lecąc w eskadrze"Łosi".Latał na typach samolotów;Hanriot28,19;BrequetXIX,Avia Karas,Łos P7,Jak7,9,Dakota,Piper,cesna.Może znajdzie sie ktoś,kto napisze mi więcej informacji.Może żyją jeszcze Jego znajomi?Tata mój zginął w katastrofie lotniczej 29.I.1959r.Pochowany jest na cmentarzu we Włochach.Włochy,to obecnie juz dzielnica Warszawy.
Ola Ryżko-ŁoniewskaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 8, strona 1 z 1

(8) Re: pilot Władysław Ryżko z dnia 2010-12-22, 01:11 :
Pani Olu,    
Nazywam sie Andrzej Wroblewski. Mieszkam obecnie w Kalifornii. Jestem jakos spokrewniony z Wladyslawem Ryzko, lecz nie wiem jak. Bylem rowniez piltem na Goclawku w Warszawie od 1956 do 1962 r. i czesto widywalem sie z Wladyslawem. Wiesc o jego katastrofie w 1959 r. urwala kontakt.     
Na wyraźną prośbę pani Olgi Ryżko-Łoniewskiej fragment ten został usunięty!!    
Prosze o namisanie do mnie na ... [email protected] lub na adres ... 118 E Clara St. Port Hueneme, CA 93041, USA, tel 805-701-2930    
Z powazaniem,    
Andrzej Wroblewski
Andrzej Wroblewski[76.174.242.10]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: pilot Władysław Ryżko z dnia 2008-04-05, 11:57 :
Witam.    
Cyt.: "Mała korekta: został odznaczony Orderem VM kl.V nr 12076 i KW".    

ORDER SREBRNEGO KRZYŻA VIRTUTI MILITARI V KLASY potwierdza J.Pawlak w - zamieszczonym swego czasu w SP - wykazie lotników odznaczonych za Wojnę Obronną 1939 roku. Natomiast jeżeli chodzi o KW to brak jest interesującego nas nazwiska w tym wykazie.    
Można prosić o źródło ?    

W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: pilot Władysław Ryżko z dnia 2008-04-04, 12:52 :
Mam prośbę do P.B.Belcarza o podanie swego adresu mailowego.Chciałabym uzyskać kontakt z rodziną P.Maślanki. Ola Ryżko _Łoniewska
(5) Re: pilot Władysław Ryżko z dnia 2008-04-04, 12:52 :
Mam prośbę do P.B.Belcarza o podanie swego adresu mailowego.Chciałabym uzyskać kontakt z rodziną P.Maślanki. Ola Ryżko _Łoniewska
(4) Re: pilot Władysław Ryżko z dnia 2008-04-04, 07:29 :
Cytat:
który poinformował mnie,że mój Ojciec był na liście do odznaczenia Orderem VM

Mała korekta: został odznaczony Orderem VM kl.V nr 12076 i KW
Zenek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: pilot Władysław Ryżko z dnia 2008-04-03, 22:31 :
Witam Pana,    
krótko czekałam na odpowiedź.Otrzymałam parę maili,z krótkimi wskazówkami,gdzie szukać notatek o Ojcu.Odezwał się także do mnie p.Zenon Dudek,który poinformował mnie,że mój Ojciec był na liście do odznaczenia Orderem VM.Nawet o tym nie wiedziałam.Tata posiadał dużo zapisków,notatek,ale o tym odznaczeniu nigdzie nie wspominał.Po prostu o nim nie wiedział,gdyż został uznany za poległego.Podane przez Pana strony przejrzałam.Faktycznie są tam nieścisłości,chociażby taka,że miał tylko jedno imię(mam świadectwo urodzenia),pochowany jest nie na Powązkach lecz na cmentarzu we Włochach.Każdego roku na Święto Zmarłych zjawia się przy grobie delegacja Seniorów Lotnictwa.Dziękuję za list na forum.Gdyby Pan mógł coś więcej napisać podaję mój adres [email protected].    
Pozdrawiam Pana Olga Ryżko-Łoniewska
Olga Ryżko-ŁoniewskaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: pilot Władysław Ryżko z dnia 2008-03-27, 22:47 :
Witam,    
Mam kontakt z rodziną Ludwika Maślanki, który był obserwatorem Pani ojca w feralnym locie na Łosiu, gdy zostali zestrzeleni. Posiadam także jego pamiętnik (kopię), ale nie mogę nim dysponować. Służę ewentualnym kontaktem.    
Pozdrawiam Bartłomiej Belcarz
B.BelcarzDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: pilot Władysław Ryżko z dnia 2008-03-27, 17:47 :
Witam Panią.    
Jerzy Pawlak w swej książce "Brygada bojowa-kurs bojowy" zamieszcza krótką notkę biograficzną Pani ojca.    
Ppor. pil. , 216 eskadra (1911 - 1963 r.) 2.09.1939 jego samolot zostaje ostrzelany przez Messerschmitty. Ranny i poparzony ratuje się przy pomocy spadochronu. W czasie okupacji pracuje w Oddziale Lotniczym KG AK . Po zakończeniu wojny ( autor lub wydawca " po wyzwoleniu") pracuje w lotnictwie sanitarnym. Ginie podczas lotu służbowego. Pochowany na Powązkach.    
Autorzy " Ku czci poległych lotników 1939-1945" zestrzelenie to umiejscawiają w dniu 07.09.1939 r. nad miejscowością Ciemne k. Radzymina.    
Jak widać jest istotna różnica w dacie urodzenia, zestrzelenia i miejscowości.    
Polecam też:    
www.mysliwcy.pl/promocja.php?promocja=XII    
www.polishairforce.pl/_promocjaxii.html    
www.stankiewicze.com/vm/vm_r.htm    
/pl.wikipedia.org/wiki/216_eskadra_bombowa    
/www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=403809 i inne strony.    

Z poważaniem    

Grudniak
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 8, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców