Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: "Zdobyczny" Me 109 G-14 (2008-03-15,00:43)

Historia znana , kupili sobie za pare flaszek samolot.     
Potem go przemalowali.    
Na forum modelarskim pwm.org.pl/viewtopic.php?t=2015     
rozgorzała ciekawa dyskusja. Nie ma żadnej pewności co sposobu pomalowania tego jedynego Messerschmitta 109 z szachownicą.     
Prośba do tutejszych fachowców, którzy może mają jakieś dodatkowe informacje, zdjęcia , może te same co znane , ale w lepszej jakości, mogące ułatwić decyzję o wyborze kolorów.     
W literaturze są spotykane przeróżne wariacje: Od pustynnego, przez klasyczny schemat Day Fighter, po oryginalne malowania dwybarwne.     
Zapraszam do dyskusji i pomocy coraz bardziej zdezorientowanym interpretatorom czarnobiałych fotografii:)    
    
Pozdrawiam    
Grzegorz    
    

Grzegorz CieliszakDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 3, strona 1 z 1

(3) Re: "Zdobyczny" Me 109 G-14 z dnia 2008-03-15, 00:43 :
''kupili sobie za pare flaszek samolot''    
    
Flaszka ponoc miala byc jedna, Amerykanie nie byli wymagajacy. Gdy Stramik ''odpalil'' samolot wszystko pokryla sadza. To bylo drugie, po niemieckim, ''malowanie'' samolotu.    
Pozdrawiam
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: "Zdobyczny" Me 109 G-14 z dnia 2008-03-06, 13:54 :
(1) Re: "Zdobyczny" Me 109 G-14 z dnia 2008-03-06, 00:44 :
Wszystkie znane zdjęcia były opublikowane w moim artykule w Model Hobby. Od tego czasu nic nowego się nie pojawiło, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Kolorystyka wedle zachowanych zdjęć dwubarwna - szary z plamami zielonymi - jak na ilustracji kolorowej. Dokładne odcienie kolorów nieznane (na zachowanych zdjęciach kolorowych Spitfire z tego rejonu widać dość znaczne różnice), ale OG nie odbiegał zbytnio od MSG. Zresztą to chyba było opisane w moim artykule?    
Odnośnie anteny i pokrywy luku w kabinie, nie pamiętam już dokładnie, ale zdaje się był to samolot z partii bez MW50, a do tego z niekompletnym wyposażeniem radio. Też powinno to być w artykule. W każdym razie informacje te z czegoś wynikały, ale po tylu latach już nie pamiętam dokładnie z czego.    
Ponurą ciekawostką jest fakt, że samolot ten mógł być zbudowany przez Polaków, więźniów obozu koncentracyjnego we Flossenburgu.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 3, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców