Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Nazwy dywizjonów PSP (2008-01-20,19:05)

Witam, "Kto, kiedy, na mocy czego" regulował nazewnictwo polskich dywizjonów w Anglii? Czy to była oddolna inicjatywa personelu danej jednostki, może dowódcy dywizjonu, czy też naczelnego Wodza?     
    
Twierdzenie, że np. 301 Dywizjon Bombowy był "Ziemi Pomorskiej", gdyż większość jego lotników służyła wcześniej np. w 4PL Toruń wydaje mi się zlekka "nieprecyzyjne". Roman Rudkowski, owszem - 4PL Toruń, ale jego zastępca Floryanowicz już niekoniecznie. Podobnie Król, Wodzicki i wielu innych lotników, którzy byli "w pierwszym składzie" 301 Dyonu wcześniej nie miała zbyt wiele wspólnego z Pomorzem. Więc jak to było?     
    
pozdrawiam,    
Piotr
PiotrHDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 23, strona 1 z 3
«  -  1  2  3  -  »

(23) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-20, 19:05 :
    
Tak sobie siedzę i przepisuję ORB i oświeciło mnie. Przecież każdy żołnierz nie może sobie ot tak jeździć jak chce i dokąd chce. Może Piotrze mając jakieś akta lotnika ( z pierwszego zaciągu) 300 D.B znajdziesz posting nakazujący mu stawić się w tymże dywizjonie, a tam będzie pewnie wymieniony i numer i nazwa. To nam wyjaśni czy dywizjony miały już przypisane nazwy czy dopiero personel je tworzył. Myslę, że jest to droga do wyjaśnienia tej kwestii.    
Miłej zabawy.    
    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(22) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-20, 18:55 :
    
Tak sobie siedzę i przepisuję ORB i oświeciło mnie. Przecież każdy żołnierz nie może sobie ot tak jeździć jak chce i dokąd chce. Może Piotrze mając jakieś akta lotnika ( z pierwszego zaciągu) 300 D.B znajdziesz posting nakazujący mu stawić się w tymże dywizjonie, a tam będzie pewnie wymieniony i numer i nazwa. To nam wyjaśni czy dywizjony miały już przypisane nazwy czy dopiero personel je tworzył. Myslę, że jest to droga do wyjaśnienia tej kwestii.    
Miłej zabawy.    
    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(21) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-20, 14:37 :
Cytat:
gdzie przed wojną służył Wacław Makowski, pierwszy dowódca 300 Dyonu? czy czasem nie w 1PL?
    
    
Przez parę lat był dyrektorem PLL "Lot". Powołano go do wojska dopiero w 1939 r., do sztabu d-cy lotnictwa (wcześniej służył w latach 20. m.in. na froncie wojny polsko-bolszewickiej).
Wojtek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(20) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-20, 11:49 :
Witam Remigiuszu.    
    
cyt. "Dywizjony bojowe otrzymywały numerację w kolejności organizowania wedle planów Ministerstwa Lotnictwa. Ponieważ początkowo przewidziano tylko 6 do 8 dywizjonów, zarezerwowano dla polskich dywizjonów numery od 300 - 309, a następne dla dywizjonów innych narodowości, stąd w dalszej numeracji powstała luka od 310 do 314 i nowe polskie dywizjony otrzymały dalsze numery."    
    
Potwierdzają lub - korzystając z tej pracy - powielają inni autorzy: Arct, Król, Cynk itd.    
    
cyt. " zaproponowaną przez personel danego dywizjonu."     
    
Możliwe, że i tak to wyglądało chociaż musiało być poparte rozkazem i chyba o to chodzi Piotrowi ( numery, daty).     
    
W kilku książkach, między innymi w "Uwaga, wszystkie samoloty" T. Rolski opisuje tą procedurę na stronie 123, wydanie z 1974 i wynika, że tak jak napisałem we wcześniejszym poscie dany oficer - wrześniowy d-ca dywizjonu, lub jakiś inny - wybrany przez zwierzchnie władze do jego formowania starał się zebrać personel dobrze mu znany z września. Chyba jest rzeczą normalną, że Krasnodębski formował warszawski i do tego "Kościuszkowski", Mumler- poznański, Rolski - toruński.     
    
Z tego co pisze W.Matusiak w opracowaniu o w/w dywizjonie wynika, że personel (szczątkowy) też już był wyznaczony. Czyli muszą byc nr rozkazów, daty.    
    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(19) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-20, 11:34 :
dziękuję Remigiuszu.    
tak, to bardzo możliwe :) w przypadku 301 Dyonu, cały ów "personel danego dywizjonu" to mógł być Roman Rudkowski :) a gdzie przed wojną służył Wacław Makowski, pierwszy dowódca 300 Dyonu? czy czasem nie w 1PL?
PiotrHDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(18) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-19, 23:01 :
Cytat:
"Kto, kiedy, na mocy czego"
    
    
Inny punkt widzenia za :     
Franciszek Kalinowski "Lotnictwo polskie w Wielkiej Brytanii 1940-1945"    
    
s. 44.    
"Dywizjony bojowe otrzymywały numerację w kolejności organizowania wedle planów Ministerstwa Lotnictwa. Ponieważ początkowo przewidziano tylko 6 do 8 dywizjonów, zarezerwowano dla polskich dywizjonów numery od 300 - 309, a następne dla dywizjonów innych narodowości, stąd w dalszej numeracji powstała luka od 310 do 314 i nowe polskie dywizjony otrzymały dalsze numery. Po numerze dywizjonu następowała w nawiasach litera P oznaczająca "Polish" (polski) po czym angielska nazwa typu dywizjonu. Nazwy polskie miały po numerze dywizjonu określenie typu oraz nazwę jednej z ziem polskich lub miasta zaproponowaną przez personel danego dywizjonu    
    
Tyle na ten temat ma do powiedzenia Franciszek Kalinowski (kpt./płk. dypl. obs.)     
W 1940 roku - Wydział organizacyjno - wyszkoleniowy Inspektoratu PSP. a więc niejako "wiadomość" z pierwszej ręki :)    
Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(17) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-19, 16:26 :
    
Witam,    
    
cyt. "Na przełomie października i listopada 1939 roku, gdy już wiadomym było, że na terenie Anglii powstaną dwa pierwsze polskie dywizjony bombowe, w rozkazie Naczelnego Wodza możemy znaleźć np. "nadanie nazwy dla I Dyonu Bombowego - Ziemi Mazowieckiej oraz dla II Dyonu Bombowego - Ziemi Pomorskiej".     
    
Wydaje mi się, ż w tym okresie - co do nazw i samej organizacji przyszłych dywizjonów w Anglii - to były nasze pobożne życzenia.    
J.B.Cynk dokładnie opisuje historię powołania i organizowania tych dywizjonów. "Polskie Siły..." tom 1 str.311.     
    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(16) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-19, 16:25 :
    
Witam,    
    
cyt. "Na przełomie października i listopada 1939 roku, gdy już wiadomym było, że na terenie Anglii powstaną dwa pierwsze polskie dywizjony bombowe, w rozkazie Naczelnego Wodza możemy znaleźć np. "nadanie nazwy dla I Dyonu Bombowego - Ziemi Mazowieckiej oraz dla II Dyonu Bombowego - Ziemi Pomorskiej".     
    
Wydaje mi się, ż w tym okresie - co do nazw i samej organizacji przyszłych dywizjonów w Anglii - to były nasze pobożne życzenia.    
J.B.Cynk dokładnie opisuje historię powołania i organizowania tych dywizjonów. "Polskie Siły..." tom 1 str.311.     
    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(15) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-19, 09:52 :
    
Witam,     
    
tak jak napisałem w poscie 6 sprawdź w "Polskie Siły..." B.J.Cynk.    
    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(14) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-18, 23:40 :
Cytat:
wniosek taki, że w pierwszej kolejności tworzono jednostkę na bazie numeru przyznanego przez RAF
ale to w późniejszym okresie i pisząc późniejszy, mam na myśli najdalej początek 1940 roku. Na przełomie października i listopada 1939 roku, gdy już wiadomym było, że na terenie Anglii powstaną dwa pierwsze polskie dywizjony bombowe, w rozkazie Naczelnego Wodza możemy znaleźć np. "nadanie nazwy dla I Dyonu Bombowego - Ziemi Mazowieckiej oraz dla II Dyonu Bombowego - Ziemi Pomorskiej".     
    
Jakby nie było napewno brzmiało to bardziej "z polska" niż np. I DB w Bramcote ("- gdzie pan służył? - ja? przed wojną w 4PL w Toruniu, a pan? - ja w IDB w Bramcote. - aha... hmmm... a te Bramcote to gdzieś pod Krakowem jest?")    
    
no cóż... może przy jakiejś wizycie w Londonowie... dziękuję wszystkim za pomoc.
PiotrHDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 23, strona 1 z 3
«  -  1  2  3  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców