Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 (2014-04-28,08:56)

Myśl o założeniu takiego tematu nurtowała mnie już od dłuższego czasu. Niejako dla przeciwwagi dla tematu „Nieustający konkurs bez nagród …ale z satysfakcją” gdzie uczestnicy forum dopisują historię do zdjęć polskich samolotów zestrzelonych w wojnie obronnej 1939 roku postanowiłem założyć podobny temat ale dla strony naszych przeciwników. Tak, tak, lotnictwo niemieckie również traciło swoje samoloty w tej walce.     
Będę w tym temacie wstawiał (w miarę wolnego czasu i możliwości) zdjęcia, które można z dużym prawdopodobieństwem przypisać do okresu walk wrześniowych. Wbrew pozorom ukazuje się ich dość dużo, trzeba tylko poświęcić trochę czasu na wędrówki po ebay i innych stronach internetowych.     
Ostateczna decyzja nastąpiła po przeczytanym poście trochę niżej „Kto popsuł niemiaszkom samolocik” i dość sprawnie przeprowadzonej identyfikacji tamtego Me-109.    
Nie będę tu odkrywał Ameryki stwierdzając, że liczę na aktywność uczestniczącego w niektórych dyskusjach z pogranicza zmagań niemiecko – polskich – Pana Mariusa Emmerlinga i innych znawców tematyki Luftwaffe.     
Być może, jak w przypadku „Nieustającego konkursu … „ uda się dopisać historię do tych zdjęć.     
Mam nadzieję, że Pan „gretza” nie pogniewa się za wykorzystanie tytułu do tej zabawy.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 663, strona 5 z 67
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

(623) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-10, 22:30 :
Mapka    


W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(622) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-10, 22:27 :
Witam.    
Ad. He 111 P 5J+GH zestrzelony w okolicach Siewierza, Łaz czy Zawiercia - jak kto woli. Lądowanie na polach miejscowości Gołuchowice, pow. Będzin.    
Szukałem czegoś najbardziej wiarygodnego i znalazłem taką mapkę na którą można było już coś nanieść.    
Legenda    
1 - położenie samolotu w terenie.    
II - kierunek fotografowania "heńka" na zdjęciu Łukasza.    
Może u Sołtysa załatwię lepszą mapę to ewentualnie skoryguję.    
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(621) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-10, 12:25 :
Witam.    
Z relacji osób pamiętających to wydarzenie oraz relacji lotników niemieckich Dymka i Kani - pomijając te 20 km na płd. od Gołuchowic - a szczególnie meldunków o rozbitym Heinklu 3 km na południowy zachód od Siewierza można stwierdzić, że to ten samolot. Leżał nosem w kierunku zachodnim z lekkim odchyleniem na północ. Widoczna na zdjęciu wstawionym przez Łukasza polna grusza za oszkleniem kabiny He 111 stała przy drodze pokazanej na zdjęciu które wstawiłem w p. 601, 602.     
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(620) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-08, 23:03 :
Witam.    
Ad. 27 - 617 He 111P 5J+GH    
Jeżeli poczekasz dzień, dwa to może będę miał potwierdzenie.    
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(619) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-08, 02:12 :
Ad 614, 615, 617    
    
He 111 z KG 4 strącony 3 września 1939.    
    
Ostatnio kupiłem tę fotkę, a dopiero wczoraj dostałem ją w swoje "łapki". Może pomoże rozstrzygnąć, gdzie lądował ten Heinkel.

ŁukaszDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(618) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-06, 23:58 :
Podpisane jakoby polski myśliwiec pod Tomaszowem Mazowieckim, a co wy o tym myślicie ?    
Że coś spadło to wiadomo, od ognia z ziemi.    


W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(617) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-06, 20:07 :
Ad. 614, 615 - He 111 w Gołuchowicach.    
Cytat:
Mateo    
Z tego co pamiętam to ta relacja lotników KG 4 była wałkowana na dws.
    
???    
Biorąc pod uwagę relację Dymka i Kani to ich miejsce zestrzelenia bardziej pasuje do Ogrodzieńca który znajduje się faktycznie na S-S-W od Gołuchowic tylko nie tych k. Siewierza tylko tych o których wspominał 308 MiGol w p.567. Oto mapka satelit.    


W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(616) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-06, 15:18 :
Z tego co pamiętam to ta relacja lotników KG 4 była wałkowana na dws.
Mateo
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(615) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-06, 15:03 :
Z tego co pamiętam to ta relacja lotników KG 4 była wałkowana na dws.
Mateo
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(614) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-06, 14:21 :
Ad. 612    
Cytat:
Marian    
Szanowny WG     
Zapewne wiesz, to od mieszkańców wioski.
    
Tak, udało mi się - na początek - odnaleźć trzech świadków wydarzeń jakie miały miejsce 3.IX.1939 r. na polach wsi Gołuchowice.     
Cytat:
Relacja niemieckich lotników jest raportem złożonym po powrocie, a nie propagandową relacją, więc nie ma, co doszukiwać się jakiś przeinaczeń.
    
Nie wiem czy wspomnienia Gefr. Dymka i Ogefr. Kani to relacja spisana po latach czy raport złożony po powrocie. Z treści można wnioskować, że pisana była później niż przesłuchanie przez Sąd Wojenny. Nie przypominam sobie abym doszukiwał się przeinaczeń w relacji w/w lotników. Są co prawda pewne różnice w relacji lotników i świadków - mieszkańców Gołuchowic dlatego czekam na część dalszą relacji niemieckich lotników. Jeżeli jej nie ma to by znaczyło, że coś przemilczają co jest związane z Twoim stwierdzeniem, że:
Cytat:
Może masz rację, że zmarli z ran, bo gdyby było jak sugeruje relacja, to na wioskę mogłoby spaść represje.
    
Cytat:
Wiesz coś na ten temat?
    
Ano właśnie, nie da się tego ukryć. No i te współrzędne lądowania podane przez Dymka ciągle mi nie pasują. Wydawca nie prostuje więc nie wiem jak to traktować.     
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 663, strona 5 z 67
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców