Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 (2014-04-28,08:56)

Myśl o założeniu takiego tematu nurtowała mnie już od dłuższego czasu. Niejako dla przeciwwagi dla tematu „Nieustający konkurs bez nagród …ale z satysfakcją” gdzie uczestnicy forum dopisują historię do zdjęć polskich samolotów zestrzelonych w wojnie obronnej 1939 roku postanowiłem założyć podobny temat ale dla strony naszych przeciwników. Tak, tak, lotnictwo niemieckie również traciło swoje samoloty w tej walce.     
Będę w tym temacie wstawiał (w miarę wolnego czasu i możliwości) zdjęcia, które można z dużym prawdopodobieństwem przypisać do okresu walk wrześniowych. Wbrew pozorom ukazuje się ich dość dużo, trzeba tylko poświęcić trochę czasu na wędrówki po ebay i innych stronach internetowych.     
Ostateczna decyzja nastąpiła po przeczytanym poście trochę niżej „Kto popsuł niemiaszkom samolocik” i dość sprawnie przeprowadzonej identyfikacji tamtego Me-109.    
Nie będę tu odkrywał Ameryki stwierdzając, że liczę na aktywność uczestniczącego w niektórych dyskusjach z pogranicza zmagań niemiecko – polskich – Pana Mariusa Emmerlinga i innych znawców tematyki Luftwaffe.     
Być może, jak w przypadku „Nieustającego konkursu … „ uda się dopisać historię do tych zdjęć.     
Mam nadzieję, że Pan „gretza” nie pogniewa się za wykorzystanie tytułu do tej zabawy.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 663, strona 21 z 67
«  -  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  -  »

(463) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-11-11, 11:42 :
Cytat:
Panie Łukaszu, większość forumowiczów na pewno nie zna tego dokumentu, więc proszę zacytować fragment opisujący walkę z Hammesem.

Panie Bolek, daj Pan spokój. Nasi "propagandziści" przepisują sygnatury z opublikowanych książek. Dlatego nie wiedzą co taki dokument naprawdę zawiera. To jest ta nasza nowa fala "rzetelnych" historyków (zob. Janowicz).    
Resztę sami sobie dopiszą (wymyślą) i gotowa jest nowa, sensacyjno-bohaterska powieść.    
PsychologDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(462) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-11-10, 09:33 :
Cytat:
Sam Stanisław Widlarz nic o tym nie napisał w swoim srawozdaniu (IMPS, Lot. Lot.AII.13/1d-1).

Panie Łukaszu, większość forumowiczów na pewno nie zna tego dokumentu, więc proszę zacytować fragment opisujący walkę z Hammesem.    
BolekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(461) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-11-09, 09:12 :
Cytat:
Błąd znajduje się w zestawieniu zwycięstw Biura Historycznego Lotnictwa, gdzie Widlarzowi zapisano strącenie Me 110 koło Babic w dniu 6 września.

Komisja podaje 6 zwyciestw Brygady nad Me 110/Ju 86. Notabene nie ma tam zadnego Strzembosza. W takim razie nie ma powodu przypisywac komus zwyciestwa, kto widzial ladowanie Hammesa. Ladowanie widzieli tez inni piloci i w ten sposob takze im moznaby przypisac to zwyciestwo.    
Marius E.Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(460) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-11-08, 23:53 :
Witam    

Cytat:
równie dobrze mógł byc zestrzelony przez Widlarza ze 123 EM, który podał najbliższą lokalizację (Babice) dla upadku Hammesa. Wydaje mi się, że to było zwycięstwo zespołowe.

Ostatnio przeczytałem w opracowaniu kolegi, że Marius w artykule w Niemczech (jakaś gazeta z maja br.)podał taką hipotezę. Stąd pewnie Mirek ma tę inforamcję. Kolega podał to za nim. Wczoraj to sprawdziłem i obaj trafili przysłowiową "kulą w płot".     
Sam Stanisław Widlarz nic o tym nie napisał w swoim srawozdaniu (IMPS, Lot. Lot.AII.13/1d-1).    

Błąd znajduje się w zestawieniu zwycięstw Biura Historycznego Lotnictwa, gdzie Widlarzowi zapisano strącenie Me 110 koło Babic w dniu 6 września.    
Maszynę Hammesa strącił ppor. Wiktor Strzembosz (ze 111. EM, wcześniej służył w 112. EM) i nie ma powodu odbieraćmu tego zwycięstwa. Jego relacja jest bardzo wyrazista i dokładna. Trafiony Messerschmitt według jego relacji siadł na "brzuchu", co pokrywa się ze zdjęciami niemieckimi. Można dodać, że relacja Strzembosza pochodzi z "Pamiętnika Fericia".    

Łukasz
ŁukaszDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(459) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-11-07, 21:07 :
Witam,    

równie dobrze mógł byc zestrzelony przez Widlarza ze 123 EM, który podał najbliższą lokalizację (Babice) dla upadku Hammesa. Wydaje mi się, że to było zwycięstwo zespołowe.
Mirek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(458) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-11-07, 20:25 :
Witam.     
ad. 451, 452, 455 - Bf 110 C    
Jeżeli mnie pamięć nie myli (-; to można by porównać ze zdjęciami z p. 124, 290, 300 - 305, 400 oraz dyskusja w p. 125 - 129, 131 i oczywiście 132    
ad. 453, 454 - Bf 109 D    
Polecam zdjęcie z p. 256 i 434 a dyskusja odbyła się w p. 257, 258, 260, 261, 268, 269, 273.    
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(457) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-11-07, 14:59 :
Na zdjęciu en face widać fragment podwozia drugiego Messerschmitta, min. felgę, zapewne pochodzącego (jeśli "5" jest Berentsa) z maszyny Woltza. Ciekawe czy częsci jednego nie posłużyły do podreperowania drugiego?
Mateo
(456) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-11-07, 14:50 :
Cytat:
Prośba do dyskutantów.     
Czy można by w miarę znajomości podawać inne okoliczności wydarzenia jeśli takowe da się ustalić ?     
Wówczas temat zyskałby na wartości.     
Samo nazwisko nic mi nie mówi, ponieważ rejony około Luftwaffowe nie każdemu są znane.     

Naprawdopodbniej maszyna Berentsa z I/JG 21. Lądował nią 1września najprawdopodobniej na skutek wyczerpania paliwa po walce nad Warszawą popołudniu.
MateoDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(455) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-11-07, 13:02 :

Cytat:

to samolot Hammesa.
z II./ZG 1.    
Zestrzelony przez por. Strzembosza ze 111. EM w dniu 6 września 1939 roku.    

Łukasz
Łukasz
(454) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-11-07, 08:58 :

Dotyczy zdjęć z postów 434 i 453    

Prośba do dyskutantów.     
Czy można by w miarę znajomości podawać inne okoliczności wydarzenia jeśli takowe da się ustalić ?    
Wówczas temat zyskałby na wartości.     
Samo nazwisko nic mi nie mówi, ponieważ rejony około Luftwaffowe nie każdemu są znane.    

Na deser jeszcze jedno ujęcie.     
Te same brzózki i otoczenie. Tu dodatkowo możemy poznać numer na kadłubie tego messerka    
No i miejsce było też podane. ... bei Lomza    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 663, strona 21 z 67
«  -  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców