miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 (2014-04-28,08:56)

Myśl o założeniu takiego tematu nurtowała mnie już od dłuższego czasu. Niejako dla przeciwwagi dla tematu „Nieustający konkurs bez nagród …ale z satysfakcją” gdzie uczestnicy forum dopisują historię do zdjęć polskich samolotów zestrzelonych w wojnie obronnej 1939 roku postanowiłem założyć podobny temat ale dla strony naszych przeciwników. Tak, tak, lotnictwo niemieckie również traciło swoje samoloty w tej walce.     
Będę w tym temacie wstawiał (w miarę wolnego czasu i możliwości) zdjęcia, które można z dużym prawdopodobieństwem przypisać do okresu walk wrześniowych. Wbrew pozorom ukazuje się ich dość dużo, trzeba tylko poświęcić trochę czasu na wędrówki po ebay i innych stronach internetowych.     
Ostateczna decyzja nastąpiła po przeczytanym poście trochę niżej „Kto popsuł niemiaszkom samolocik” i dość sprawnie przeprowadzonej identyfikacji tamtego Me-109.    
Nie będę tu odkrywał Ameryki stwierdzając, że liczę na aktywność uczestniczącego w niektórych dyskusjach z pogranicza zmagań niemiecko – polskich – Pana Mariusa Emmerlinga i innych znawców tematyki Luftwaffe.     
Być może, jak w przypadku „Nieustającego konkursu … „ uda się dopisać historię do tych zdjęć.     
Mam nadzieję, że Pan „gretza” nie pogniewa się za wykorzystanie tytułu do tej zabawy.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 663, strona 6 z 67
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

(613) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-03, 23:20 :
Ad. 612    
Na nikogo się nie obrażam i z nikim Cię nie mylę. Wystarczy kliknąć przy moim poscie na inicjały i już masz ze mną kontakt mailowy.    
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(612) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-03, 22:13 :
Szanowny WG    
    
proszę się nie obrażać. Mylisz mnie z kimś. Tylko pytam osobę, która była na miejscu, a ciekawi mnie ten epizod.     
Zapewne wiesz, to od mieszkańców wioski. Relacja niemieckich lotników jest raportem złożonym po powrocie, a nie propagandową relacją, więc nie ma, co doszukiwać się jakiś przeinaczeń. Może masz rację, że zmarli z ran, bo gdyby było jak sugeruje relacja, to na wioskę mogłoby spaść represje. Wiesz coś na ten temat? Pozdrawiam
Marian
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(611) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-03, 21:43 :
Cytat:
Marian    
Szanowny WG    
Skąd to wiesz, że zmarli z ran?
    
Szanowny Marianie.    
Po pierwsze już na tym forum wspomniałem, że z anonimami nie będę dyskutował.    
Po drugie to jak myślisz ?
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(610) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-03, 21:36 :
Witam.    
Ad. 603, 604 i pozostałe.    
Proponuję zająć się tym lotniczym epizodem. Przede wszystkim należy się zastanowić czy to faktycznie Ci lotnicy "spadli" z nieba pod Gołuchowicami. W relacji tych lotników ( Kania i Dymek) co przeżyli miało to być mniej więcej 20 kilometrów na południe od Gołuchowic co jest całkiem niezgodne z rzeczywistością.    
Po drugie - zakładając, że błąd w podanej odległości nastąpił w druku - epizod tej sprawy był całkiem inny niż sugeruje Autor i tu nasuwają się kolejne pytania. Jedno z nich dotyczy załączonej relacji we wspomnianej przez Mariana książce. Jest ona zaczerpnięta z Bundes-und Militararchiv Freiburg, RL 10/34, str. 40-44.     
Czy jest to pełna relacja czy niepełna i kiedy była pisana ?     
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(609) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-03, 21:06 :
Szanowny WG    
    
Cytat:
Ad. 577 - He 111P 5J+GH p. 27, 94, 277     
Wszystkie te zdjęcia zostały zrobione w miejscu przymusowego lądowania tego Heinkla po ostrzelaniu i uszkodzeniu go przez pilotów III/2 Dyonu.     
Dwóch zmarłych lotników - na wskutek odniesionych ran - zostało pochowanych początkowo przy samolocie a następnie zwłoki ekshumowano.     
Oto miejsce gdzie leżał He 111 P 5J+GH - troszeczkę na prawo od tego zaoranego pola w połowie jego długości. Długość to odcinek wzdłuż drogi.
    
    
Skąd to wiesz, że zmarli z ran?
Marian
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(608) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-01, 22:58 :
Nie tylko Niemcy, folksdojcze też.
Armagedonius Recycling
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(607) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-01, 20:48 :
W koncu to byla wojna a nie zabawa w piaskownicy. A jak wojna to wszystkie chwyty sa dozwolone aby pokonac przeciwnika. Dlatego nie mozna powiedziec, ze tylko niemcy byli be.
Mirek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(606) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-01, 13:09 :
Armagedonius     
    
daj spokój. Marian podał możliwość, a ty od razu wyskakujesz ze swoimi tekstami. Bywało różnie    
    
www.historycy.org/historia/index.php/t15790.html    
    
forumowicz
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(605) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-05-01, 08:49 :
"Marius Emmerling, Luftwaffe nad Polską – cz. II Kampfflieger, Gdynia 2005, s. 71."    
    
Uwaga, to nie źródło, to szambo wybiło.
Armagedonius Recycling
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(604) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2010-04-30, 23:37 :
    
    
Marius Emmerling, Luftwaffe nad Polską – cz. II Kampfflieger, Gdynia 2005, s. 71.    
    
Cytat:
W tym czasie wokół maszyny zebrało się około 70 osób. Jeszcze raz udałem się do samolotu i chciałem wyciągnąć z niego podoficera Pfeiffera, rannego w brzuch, klatkę piersiową i głowę. Ze względu na zbyt silne bóle nie mogłem go jednak przeciągnąć między komorami bombowymi i dlatego chciałem rozbić od zewnątrz burtę kadłuba. Kania znający język polski, zwrócił się do ludzi i zażądał siekiery. Nie znał jednak polskiego odpowiednika słowa „Beil”, czyli siekiera, i dlatego narysował ją na piachu. Na to jeden z Polaków odezwał się do drugiego: „Chce siekiery, przynieś no łopatę, dobijemy tych dwóch rannych, a potem rozwalimy tamtą dwójkę, wykopiemy dół, wrzucimy całą czwórkę do środka i zakopiemy” Kania, który to usłyszał, podszedł do mnie i powiedział: „najwyższa pora zwiewać, bo tamci chcą nas rozwalić”
Marian
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 663, strona 6 z 67
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców