ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Hs 126 zestrzelony k. Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka???? (2011-01-13,13:04)

Witam    
Na taptę wraca sprawa III/6 Dyonu - prawdopobnego zestrzelenia Hs 126 koło Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka.     
W notatkach znajomego natknąłem się na pewną informację – niestety nie podał, z jakiej książki pochodzi, a niestety nie mam z nim kontaktu. Napisał, że polski dokument wojskowy z 1939 zawiera informacje, że 2 września koło Wielunia znaleziono wrak zestrzelonego samolotu niemieckiego. Miał być to zestrzelenie lotnicze. Być może jest to Henschel 126 zestrzelony przez ppor. Jana Dzwonka z III/6 Dyonu. Zrelacjonował on (opis za „Pilot Wojenny” 2/99 s. 22 – 24), że tego dnia na znak obsługi naziemnej zasadzki w Wężykowej Woli wystartował z pchor. Edwardem Kramarskim (obaj lecieli na P.11), która usłyszała dźwięk niemieckiego samolotu. Po starcie na lądowisku piloci zobaczyli płachtę wskazującą kierunek 220 stopni, czy przybliżony kurs niemieckiej maszyny. Piloci nie spostrzegli jednak żadnego samolotu i lecieli tym kursem około 10 minut, po czym postanowili powrócić na lotnisko zasadzki w Zduńskiej Woli. Wykonali skręt przez lewe skrzydło i zatoczyli krąg. Wtedy na horyzoncie zauważyli Henschla Hs 126. Po krótkim czasie dwie P.11c zbliżyły się do wrogiego samolotu. Podporucznik Dzwonek zastosował tu zalecaną taktykę atakowania maszyn tego typu – atak od tyłu, poza polem widzenia załogi. Osłaniany przez pchor. Kramarskiego. Po trzech seriach Henschel miał stanąć w płomieniach, a załoga wyskoczyła na spadochronach.     
W tym niemal samym momencie polski klucz został zaatakowana przez kilka Bf 110 z I./ZG 76. Pchor. Edward Kramarski poległ, ranny ppor. Jan Dzwonek na uszkodzonej P.11c doleciał do Widzewa, gdzie włączył się w walkę z Messerschmittamii toczoną przez PZL-e z III/6 dyonu. Jednego z nich uszkodził, po czym sam został zestrzelony. Wyskoczył na spadochronie itd.     
Wracając do głównego wątku – lecąc ze Zduńskiej Woli kursem 220 stopni, a więc w kierunku południowo-zachodnim lecąc przykładowo z przelotową prędkością P.11 220 km/h w ciągu 10 min samolot znajdzie się w rejonie Wielunia oddalonego około 40 km od Zduńskiej Woli, albo nawet dalej. Najpewniej wrak tego samolotu niemieckiego meldowanego przez żołnierzy polskich – to ten Henschel Hs 126. Badacz działań Luftwaffe w 1939 roku nad Polską, Marius Emmerling nie zna przyczyn i rejonu utraty 2 września dwóch Henschli Hs 126 z 4 Floty Powietrznej, a więc tego odcinku frontu, gdzie działała Armia „Łódź”.     
Moje pytanie/moja prośba jest bardziej skierowana do osób interesujących się działaniami Armii „Łódź”, czy zetknęły się w książkach z informacją o wraku niemieckiego samolotu zestrzelonego w okolicy Wielunia – prawdopodobnie 2 września meldowanego przez żołnierzy polskich. Może widział ktoś taką informację w jakimś zbiorze opublikowanych dokumentów za 1939 rok. Prosiłbym o namiary na książki. Może ktoś, czytał coś.    
Z góry dzięki.    

ŁukaszDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 24, strona 2 z 3
«  -  1  2  3  -  »

(14) Re: Hs 126 zestrzelony k. Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka???? z dnia 2007-09-03, 17:09 :
Ludzie, dajcie sobie spokój z jakąkolwiek merytoryczną polemiką z tym typem. Starcie z samotnym Do 17 jest opisane przez Cynka, ale pan Emmerling nie widzi za stosowne tego zauważyć. Te przeskoki z tematu na temat są spowodowane tylko i wyłącznie pustką niemieckich archiwów i złą wolą pana Emmerlinga. Ta cała pisanina w starciu z materiałami archiwalnymi obojętnej strony nie wytrzymuje krytyki.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(13) Re: Hs 126 zestrzelony k. Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka???? z dnia 2007-09-03, 16:23 :
Grzegorzu,    

Wiesiek uzyl tego zdania w calkiem innym kontekscie i nie chcial nikogo obrazic. Jestem pewien, ze zrobil to bardziej zartobliwie (tak samo jak i ja w odpowiedzi na to...).    

Zamiast nieustannie probowac mieszac "Niemca" z blotem, moze wnioslbys jednak cos do dyskusji?!    

Pisarek uszkodzil Henschla z 1.(H)/10 (10%). Jesli Cynk o czyms nie wie, to nie znaczy, ze wszystko jest jasne. Kolego, z ta weryfikacja Cynka lepiej nie zaczynajmy. Na finalnej liscie przyznano Pisarkowi pewnego Hs 126 !!    
Marius EmmerlingDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(12) Re: Hs 126 zestrzelony k. Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka???? z dnia 2007-09-03, 14:59 :

Witaj Grzegorz.    

Przepraszam ale chyba to moja wina choć niechcąca. Użyłem tego określenia w stosunku do relacji piechórów 15p.p "Wilków" ale w całkiem innym kontekście.    

Wiesiek.
w.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: Hs 126 zestrzelony k. Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka???? z dnia 2007-09-03, 14:25 :
Cytat:
Moze Polaczki jednak fantazjuja?

Nie uważasz, że przesadziłeś? To jest w Polsce obraźliwe określenie. Jeśli nie wiesz to Ci to napisałem. I skoro korespondujesz na Myśliwcach nie życzę sobie pisania o Polakach w ten sposób.     

A co do tezy W.G. z następnego postu, to wiele mogłoby wskazywać na podobną sytuację ze zgłoszonym przez por. Pisarka zestrzelonym Hs126 2 września. Tego samego dnia pilot raportował o zaatakowaniu niemieckiego samolotu, który lądował uszkodzony po niemieckiej stronie. Nie ma go w wykazach strat. A Pisarek nie strzelał do niego po wylądowaniu. I to był jego błąd. Po weryfikacji przez J.B. Cynka to zgłoszenie zniknęło.     

Grześ
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: Hs 126 zestrzelony k. Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka???? z dnia 2007-09-03, 14:22 :
Cytat:
Czyli ustaliliśmy, że 2.IX.39 Luftwaffe nic nie straciła w okolicach Wielunia.

Niekoniecznie. Na razie ustalilismy, ze to nie byl samolot 1.(H)/21 podany u Cynka. I niekoniecznie Hs 126, skoro finalna lista wymienia He 111.    
Z niemieckich papierow wiem, ze Luftwaffe utracila 2 wrzesnia 2 Hs 126, ale nie udalo mi sie ich jeszcze nigdzie przydzielic. Cierpliwosci...    

Cytat:
tylko coś mi tu nie gra z tym 1.(H)/21 który wg Poppy'ego został zestrzelony w okolicach Poznania przez III/3 dyon

Informacja sie zgadza, tylko ze ten samolot zostal uszkodzony.    

Cytat:
polskie źródła podają liczbę około 1000 czołgów (wozów bojowych)wyeliminowanych z walki a źródła niemieckie 40 - 50.

40-50? Skad to???!!!    

Pozdrowienia.
(9) Re: Hs 126 zestrzelony k. Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka???? z dnia 2007-09-03, 14:09 :

Witaj Marius.    

Czyli ustaliliśmy, że 2.IX.39 Luftwaffe nic nie straciła w okolicach Wielunia.    

Rozumię, że pilot i obserwator przeżyli i to oni potwierdzili zestrzelenie ich przez opl, tylko coś mi tu nie gra z tym 1.(H)/21 który wg Poppy'ego został zestrzelony w okolicach Poznania przez III/3 dyon.    
A może było ich w końcu dwa, jeden jak podaje Poppy - ok. Poznania i Twój- na własnym lotnisku.    

A tak na marginesie. Wczoraj późnym wieczorem na TVP Historia poruszony był temat strat Wehrmachtu. I przykładowo polskie źródła podają liczbę około 1000 czołgów (wozów bojowych)wyeliminowanych z walki a źródła niemieckie 40 - 50. Skąd ta różnica? Ano po przejściu frontu gros tych wozów bojowych został wyremontowany i nigdzie nie wykazany, że to odzysk. Dla polskiego ppancerniaka był jednak wyeliminowany z walki i miał prawo zaliczyć sobie to zwycięstwo.    
Zastanawiam się jak by te sprawy wyglądały gdyby tak ruszył front na Zachodzie i w konsekwencji Niemcy musieli by cofnąć się na linię Odry. Ile by zostawili sprzętu niezdolnego do lotu?    
Historycy zajmujący się tą problematyką wykazują, że przemysł niemiecki musiał poświęcić ponad pół roku aby te straty odrobić. Gdyby Marius tak było jak liczysz to pewnie już na Boże Narodzenie byliby w Paryżu.    

Nie będę zajmował się KG 76 bo to temat o jednostkach bliskiego rozpoznania, dość tego bałaganiarstwa. Jak się wejdzie to po dwóch, trzech postach nie wiadomo o czym dyskusja.    

Pozdrowienia.
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: Hs 126 zestrzelony k. Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka???? z dnia 2007-09-02, 22:43 :

Cytat:
A dlaczego miałby być podany? Nie zawiele rządasz? Myślę, że nawet d-ca tej eskadry nie wiedział o miejscu ich spotkania z ziemią.

Ku Twemu zaskoczeniu, rejon utraty samolotu 1.(H)/21 jest nawet bardzo dobrze znany: rozbity na wlasnym lotnisku po trafieniach opl, ale 1 WRZESNIA.    

Cytat:
I tu wychodzi Twoje rozumowanie, nie ma wzmianki w niemieckich dokumentach więc Polaczki fantazjują.

A teraz tak dla jaj, zobacz sobie Kampfflieger str.54. Stabst./KG 76, Do 17Z F1+DA. Moze Polaczki jednak fantazjuja?    

Dobranoc.
(7) Re: Hs 126 zestrzelony k. Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka???? z dnia 2007-09-02, 18:32 :
Witam.    

Cyt.: "Wlasnie znalazlem notatke, iz na finalnej liscie zwyciestw Dzwonkowi i Kramarskiemu przyznano wspolnie Heinkla He 111."    

Co to za notatka?    

Cyt.: "Uwazam, iz miedzy Hs 126 a He 111 jest dosyc powazna roznica.(?) "    

Napewno tylko, że ja nie znam stanu dokumentów ( mocno zniszczone, nieczytelne) w jakim się znajdują.    

Cyt.: "Najbardziej zabawne jest stwierdzenie autora, iz LwZMD potwierdzaja strate Hs 126 z 1.(H)/21 w tym rejonie... [Wielun, przyp.moje]".    

Czyli mam rozumieć, że wzmianka żołnierzy 15.pp o zestrzelonym ( przez Kogo ?) samolocie w ich rejonie to fikcja ?     

Cyt.: "Na moich listach strat kwatermistrza rejon nie zostal w ogole podany,..."    

No widzisz jaki tam był bałagan, żartuję. A dlaczego miałby być podany? Nie zawiele rządasz? Myślę, że nawet d-ca tej eskadry nie wiedział o miejscu ich spotkania z ziemią. I tu wychodzi Twoje rozumowanie, nie ma wzmianki w niemieckich dokumentach więc Polaczki fantazjują.     
Jak będę miał więcej czasu to postaram się po amatorsku sprawdzić tą relację 15.pp.
(6) Re: Hs 126 zestrzelony k. Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka???? z dnia 2007-09-02, 00:20 :

Wlasnie znalazlem notatke, iz na finalnej liscie zwyciestw Dzwonkowi i Kramarskiemu przyznano wspolnie Heinkla He 111. Uwazam, iz miedzy Hs 126 a He 111 jest dosyc powazna roznica.(?)    

Wieslawie,    
mimo Twojej milosci do Cynka, to sa wlasnie te wazne detale, ktorych sie z jego prac niestety nie dowiesz. Autor przyjmuje za najbardziej prawdopodobna wersje Henschla Hs 126, ktora pochodza z wywiadu dla Skrzydlatej Polski z roku 1979!? Rozumiem jeszcze, gdyby ofiara zostala jednolicie zidentyfikowana jako Hs 126. Ale w takim ukladzie piloci mogli nawet zaatakowac samotnego Do 17...    
Najbardziej zabawne jest stwierdzenie autora, iz LwZMD potwierdzaja strate Hs 126 z 1.(H)/21 w tym rejonie... [Wielun, przyp.moje]    
(Polskie lotnictwo mysliwskie, s. 193). Na moich listach strat kwatermistrza rejon nie zostal w ogole podany, nie wspominajac juz o tym, ze strata tego Henschla zaszla dzien wczesniej...     

Pozdrowienia.
(5) Re: Hs 126 zestrzelony k. Wielunia przez ppor. Jana Dzwonka???? z dnia 2007-09-01, 18:44 :

Witaj Łukasz.    

Obfitość tematów na Myśliwcach jest tak wspaniała, że trudno od razu dać odpowiedź lub jakiś ślad podpowiedzieć.    
Otóż przypomniałem sobie, że przecież w armii Łódź w składzie 28.dywizji piechoty brał udział 15.pp "Wilków" - sięgający swoimi tradycjiami 1792 r. - z Dęblina. Jako dębliniak posiadający wydanie " Dęblin- szkice z dziejów miejscowości i okolicy" zajrzałem i oto taki fragment, cyt. " Od 31 sierpnia 1939r. pułk zajmował stanowiska na północ od Wielunia. 1 września zestrzelono pierwszy samolot niemiecki,..." przypis 16. tamże.    

Życzę powodzenia.    

znalezionych: 24, strona 2 z 3
«  -  1  2  3  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców