W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Henryk Flame (2012-09-08,11:07)

Poszukuję informacji na temat lotniczego wątku życia Henryka Flamego.    
Wg Jerzego Pawlaka i Jerzego B. Cynka, pilota 123 Eskadry Myśliwskiej    
podczas Kampanii Wrześniowej.    
Chodzi mi o szkolenie, służbe w lotnictwie, walki w ramach BP...    
Pozdrawiam    
Grześ
GrześDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 15, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

(15) Re: Henryk Flame z dnia 2012-09-08, 11:07 :
Właśnie ukazała się książka Macieja T. Nowaka Operacja "Lawina". Dzieje przemilczanej zbrodni UB, gdzie opisane są powojenne losy kpt. Henryka Flamego: www.nowik.com.pl/index.php?go=podrecznik&id=291 Pisze o tym m.in. wczorajszy "Dziennik Zachodni" oraz Polskie Radio: www.polskieradio.pl/13/3/Artykul/679122,Zbrodnie-UB-wychodza-na-swiatlo-dzienne
Sławomir Hordejuk[89.70.203.207]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(14) Re: Henryk Flame z dnia 2011-05-01, 13:58 :
Zdecydowanie polecam kwerendę w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie-Rembertowie. Do sprawdzenia dokumenty SPLdM w Bydgoszczy oraz 2 pułk lotniczy za lata 1936-1939.     
Szukałem kiedyś informacji o podobnie anonimowym pilocie z 3 pułku lotniczego i znalazłem praktycznie wszystko o jego służbie sprzed 1939 roku. Wszystko zależy od kompletności dokumentów oraz cierpliwości, bo sprawdzanie rozkazów dziennych wers po wersie to prawdziwa orka....
Piotr Łapiński[79.185.185.185]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(13) Re: Henryk Flame z dnia 2011-04-26, 20:03 :
Jest jeszcze legenda do kontyngentu, w którym był Flame. Przy jego nazwisku jest zielona kreska, której objaśnienie załączam poniżej.    

Moderator
[87.205.188.165]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(12) Re: Henryk Flame z dnia 2011-04-26, 20:01 :
Przeglądając brytyjskie dokumenty dotyczące ewakuacji polskich lotników z Węgier po 17 września 1939 roku natknąłem się na nazwisko Henryka Flame.     
Skan z dokumentu NA FO 371/24464 załączał poniżej.

Moderator
[87.205.188.165]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: Henryk Flame z dnia 2007-07-20, 16:34 :
Cytat:
Tak nota bene, to przełożonym Flamego był Piotr Abakanowicz, też zasłużony lotnik.

No, jesli już to tylko nominalnie. I to krótko. Flame uciekł ze słuzby w milicji w maju 1945 roku, a Abakanowicza (mianowany w styczni 1945) aresztowano w pażdzierniku, jako komendnta Obszaru Południowego NSZ.     
Jego bezpośrednim przełożonym był szef organizacyjno-gospodarczy VII Okręgu NSZ, łącznik z ośrodkiem w Monachium..    

z drugiej strony to ciekawe czy to te same nazwy okręgów?! ...:)
Grześ
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: Henryk Flame z dnia 2007-07-20, 15:28 :
Może po prostu mało wiesz o lotnikach? ;)    
Tak nota bene, to przełożonym Flamego był Piotr Abakanowicz, też zasłużony lotnik.
Franek
(9) Re: Henryk Flame z dnia 2007-07-20, 15:19 :
Cytat:
To chyba nie jest ta sensacja? Napiszę mejlem co miałem na myśli, zobaczymy czy trafiliśmy

Oczywiście, że zdjęcie nie jest żadną sensacją, ale życiorys tego człowieka i karty jakich nie zapisał bodajże żaden lotnik.
Grześ
(8) Re: Henryk Flame z dnia 2007-07-20, 12:56 :
To chyba nie jest ta sensacja? Napiszę mejlem co miałem na myśli, zobaczymy czy trafiliśmy.    

Panie Remigiuszu, tak na tym zdjęciu jest jeszcze Jan Budziński. Rzecz w tym, że gdyby nie to zdjęcie, to o przedwojennej służbie Kleina nie byłoby żadnych informacji.
Franek
(7) Re: Henryk Flame z dnia 2007-07-20, 09:17 :
Zdjęcie Henryka Flame

Grześ
(6) Re: Henryk Flame z dnia 2007-07-19, 22:15 :
No, cóż kto szuka nie błądzi, albo błądzi z innymi, to fakt ogólnie znany... no może nie wszystkim. Lecz w przypadku Flamego trop okazał się całkiem świeży, a ponadto udało się ustalić pewne rzeczy. Cały czas myślę o wątku lotniczym, jak tylko będę miał jasność co do wszystkiego nie omieszkam się tym podzielić.    

Wątek sensacyjny nie jest juz plotką (jeśli myślimy o tym samym, a czasami się nam nie udaje..:) ). Został opracowany przez pracownika IPN-u i to dosyć dokładnie. Wystarczy troszkę cierpliwości i umiejętności poszukiwania. Do tego jak na razie wystarczy Internet. Ale nie tylko i nie wiem czy na szczęście czy na nieszczęście...:)    

Grześ

znalezionych: 15, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców