miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Zagadkowa mogila (2021-02-20,12:22)

Tydzień temu w audycji " Było nie minęło" poruszona była sprawa zagadkowego grobu w miejscowości Matcze nad Bugiem, na płn-wsch. od Hrubieszowa przy drodze 816. Grób z tabliczką Stanisław Jankowski - pilot.    
W posiadanej literaturze nie odnalazłem tego nazwiska i imienia. Wg miejscowej ludności nieszczęśnik wylądował na spadochronie już martwy. Działo się to już w końcowej fazie Bitwy Obronnej Wrzesnia 1939.
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 12, strona 2 z 2
«  -  1  2  -  »

(2) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2010-04-12, 18:08 :
Witam.    
Dziękuję bardzo za słowa wyjaśnień tego wrześniowego epizodu. Wprawdzie nie wyjaśnia nam to sprawy powiązania nazwiska z lotnictwem ale może kiedyś to nastąpi. Zastanawiam się czy nie mógł być to żołnierz jednostki walczącej w umundurowaniu lotniczym. Wiem z opowiadań ś.p. Teścia, że po mobilizacji w Legionowie gdzie mieściła się jego jednostka - łączność - walczył w stalowym, lotniczym uniformie. Nawet w niewoli Niemcy mówili do niego "fliga".    
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2010-04-12, 15:32 :
Stanisław Jankowski pochowany w Matczu w końcu września 1939 roku miedzy innymi przez mojego dziadka Antoniego Oluchę na miejscowym cmentarzu wojennym ( z pierwszej wojny i z wojny z bolszewikami) według relacji dziadka został wyłowiony z bugu w samej bieliźnie, Na szyi miał nieśmiertelnik z nazwiskiem , skrótem kat. i nazwą miejscowości (jak dobrze pamiętam Ostrów Mazowiecka? - mam gdzieś w domu spisane dane, bo nieśmiertelnik był zawsze przybijany do krzyża. Jako uczniowie SP w Matczu w latach 60 XX wieku wykonywaliśmy na groby krzyże z brzozy. Winien być dalej na krzyżu - kilka lat temu go widziałem. O tym, że to lotnik mówili miejscowi prawosławni, którzy w tajemnicy przekazywali tez zaufanym Polakom, że został on zamordowany przez prawosławnych mieszkańców Korytnicy - miasteczko gminne po drugiej stronie Bugu i wrzucony do rzeki. Wyłowiono ciało w Matczu i pochowano na cmentarzu. Tyle relacji Dziadka.
jerzy masłowskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 12, strona 2 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców