miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Zagadkowa mogila (2023-07-13,12:42)

    
Tydzień temu w audycji " Było nie minęło" poruszona była sprawa zagadkowego grobu w miejscowości Matcze nad Bugiem, na płn-wsch. od Hrubieszowa przy drodze 816. Grób z tabliczką Stanisław Jankowski - pilot.    
W posiadanej literaturze nie odnalazłem tego nazwiska i imienia. Wg miejscowej ludności nieszczęśnik wylądował na spadochronie już martwy. Działo się to już w końcowej fazie Bitwy Obronnej Wrzesnia 1939.
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 17, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

(17) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2023-07-13, 12:42 :
Doktryna lotnicza II Rzeczypospolitej Polskiej, czyli okresu międzywojennego, była rozwijana w trudnych warunkach politycznych i ekonomicznych. Pomimo tych ograniczeń, Polska starała się rozwijać swoje siły powietrzne i opracować strategię, która mogłaby zapewnić obronę kraju w przypadku konfliktu zbrojnego. Poniżej przedstawiam kluczowe elementy doktryny lotniczej II Rzeczypospolitej.    
    
Zasada obrony terytorialnej: Centralnym założeniem polskiej doktryny lotniczej było skoncentrowanie wysiłku na obronie terytorium kraju. Polska, otoczona przez potencjalnych wrogów (Niemcy na zachodzie, ZSRR na wschodzie), uznawała, że głównym zadaniem lotnictwa jest obrona granic i zapewnienie wsparcia dla wojsk lądowych w razie konfliktu.    
    
Wielozadaniowość: Polska starała się rozwijać lotnictwo wielozadaniowe, które mogłoby wykonywać różnorodne zadania, takie jak rozpoznanie, wsparcie ogniowe i zwalczanie wrogiego lotnictwa. Lotnictwo miało być elastyczne i zdolne do szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków.    
    
Powietrzna interwencja strategiczna: W doktrynie lotniczej II Rzeczypospolitej rozważano również możliwość przeprowadzenia powietrznej interwencji strategicznej za pomocą bombowców. Celem byłoby atakowanie potencjalnych wrogów na ich terytorium, aby utrudnić ich operacje ofensywne.    
    
Współpraca z wojskami lądowymi: Polska doktryna lotnicza zakładała bliską współpracę z wojskami lądowymi. Lotnictwo miało wspierać naziemne jednostki poprzez bombardowanie celów wroga, rozpoznanie, transport oraz zapewnienie wsparcia ogniowego. W tym celu, piloci i żołnierze lotnictwa mieli być wyszkoleni w taktycznej koordynacji działań z armią.    
    
Koncepcja "Małej Wojny Powietrznej": Ze względu na ograniczenia budżetowe, Polska starała się rozwijać taktyki oparte na elastycznym wykorzystaniu małych grup samolotów, aby osiągnąć jak największe efekty. Koncepcja "Małej Wojny Powietrznej" zakładała atakowanie wrogiego lotnictwa w powietrzu, na ziemi i w trakcie startu i lądowania, wykorzystując zaskoczenie i taktykę.    
    
Należy jednak zauważyć, że rozwój polskiego lotnictwa był ograniczony przez niskie nakłady finansowe, technologiczne opóźnienia i krótki czas, jaki był dostępny na rozwinięcie zdolności obronnych przed wybuchem II wojny światowej. Niemniej jednak, polskie lotnictwo odniosło pewne sukcesy w kampanii obronnej 1939 roku, choć nie zdołało powstrzymać niemieckiego natarcia.    
    
    
    
____________________________    
ubezpieczeniegrupoweranking.pl/
Jasiu[172.68.50.131]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(16) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2023-07-13, 12:39 :
Podczas kampanii obronnej Polski w 1939 roku polskie lotnictwo myśliwskie odegrało istotną rolę, choć napotykało wiele trudności. Poniżej przedstawiam udział polskiego lotnictwa myśliwskiego w tej kampanii.    
    
Polskie lotnictwo myśliwskie w 1939 roku składało się głównie z dwóch typów samolotów myśliwskich: PZL P.11 i PZL P.7. Były to samoloty o niskiej prędkości i słabszym uzbrojeniu w porównaniu do niemieckich maszyn, takich jak Messerschmitty Bf 109. Mimo to, piloci polscy stawili czoła niemieckiej Luftwaffe z dużym oddaniem i determinacją.    
    
W początkowej fazie kampanii, polscy piloci starali się osłaniać wojska lądowe przed nalotami niemieckich samolotów. Stawiali opór i atakowali wrogie formacje, ale byli zmuszeni działać w trudnych warunkach. Brakowało im nowoczesnych samolotów, osłony przeciwlotniczej i koordynacji z jednostkami naziemnymi.    
    
Mimo tych trudności, polscy piloci odnieśli pewne sukcesy. W kilku starciach powietrznych zdołali zestrzelić niemieckie samoloty. W jednym z najbardziej znanych przypadków polski pilot Franciszek Jarecki zestrzelił samolot niemieckiego asa, Waltera Rubensdörffera, choć sam został zestrzelony i zginął. Inni piloci, tak jak Witold Urbanowicz i Stanisław Skalski, również odnieśli sukcesy w walce powietrznej.    
    
Niestety, polskie lotnictwo myśliwskie było przeważane pod względem ilościowym, technicznym i taktycznym przez niemiecką Luftwaffe. Niemieckie naloty na polskie lotniska i infrastrukturę spowodowały poważne straty w polskim lotnictwie. Wielu pilotów straciło życie, a wiele maszyn zostało zniszczonych lub uszkodzonych.    
    
W rezultacie, polskie lotnictwo myśliwskie nie było w stanie zatrzymać niemieckiego natarcia ani zapewnić skutecznej obrony kraju. Niemcy osiągnęli przewagę powietrzną i wykorzystali ją do bombardowania polskich pozycji lądowych oraz atakowania polskich jednostek i infrastruktury. Kampania obronna Polski zakończyła się klęską, a Polska została podzielona między Niemcy i ZSRR.    
    
Mimo że polskie lotnictwo myśliwskie nie było w stanie odwrócić losów kampanii obronnej, piloci polscy udowodnili swoją odwagę, determinację i umiejętności bojowe. Ich heroiczne działania i ofiary zapisały się w historii polskiego lotnictwa.    
    
    
    
__________________________________    
[url=ubezpieczeniegrupoweranking.pl/]grupowe ubezpieczenie na życie[/url]
Tomasz Gulczyński[172.68.50.130]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(15) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2023-01-10, 22:12 :
Witam.    
Cytat:
Czy są jakieś procedury dbania o te zabytkowe nagrobki?
    
Tak, proszę Pana. Trzeba wejść na stronę IPN i pobrać druk do wypełnienia oraz wysłać do nich..    
    
Pozdrawiam     
[email protected]
W.G
[162.158.103.130]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(14) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2022-11-07, 11:37 :
Rzeczywiście nieśmiertelniki są dzielone, bo one właśnie służą do identyfikacji żołnierza.     
    
    
    
    
    
______________________________    
samozatrudniony.pl/ranking-ubezpieczen-na-zycie
Tomek[172.68.50.17]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(13) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2022-08-31, 10:30 :
Czy są jakieś procedury dbania o te zabytkowe nagrobki?    
    
    
__________________________________    
samozatrudniony.pl/    
Cmentatriusz Miglewski[172.68.51.190]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(12) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2021-02-20, 12:22 :
Witam.    
Dodam, że odwiedziłem ten grób: niebieskaeskadra.pl/?control=8&id=6775&title=stanislaw-jankowski    


W.G
[162.158.202.244]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2021-02-11, 10:01 :
Dopiero dziś , dzięki Pani Dorocie Bartoszewicz ponownie wszedłem na tę stronę. Dlatego odpowiadam dopiero teraz:     
Szanowna Pani - a o którym Antonim Magierce Pani pisze, bo w 1939 roku w Matczu mieszkało ich aż trzech - Antoni Magierka starszy i jego bratanek Antoni syn Łukasza (rocznik chyba 1924-5?) a także inny nie spokrewniony z nimi Antoni bliższy sąsiad dziadka, który po 1945 roku został jako prawosławny wysiedlony do Sowietów. I to o nim jako prawdopodobnym uczestniku pogrzebania zwłok Jankowskiego pisałem, a on byl starszy od mojego dziadka (dziadek rocznik 1895) i w wojsku, nawet carskim nie służył. To on między innymi jako prawosławny przekazał dziadkowi wiadomość o sprawcach zbrodni - miał krewnych w Korytnicy. Pani zapewne jest kuzynką tych pierwszych Antonich, a ja o nich nie pisałem i czy oni służyli w wojsku i w jakim, nigdy tym się nie interesowałem. A w zasadzie odpowiedź na Pani wpis została już udzielona przez Mateo i W.G - dziękuję koledzy. Pani rada:    
"Zanim zaczniesz pisać o kimś to dobrze się zastanów" jest uniwersalna - Jerzy Masłowski
Jerzy Masłowski[141.101.96.94]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2021-02-10, 20:37 :
Witam Panią.    
Pani Doroto, próbowałem się do Pani dodzwonić ale nie wiem z jakich powodów jest to niemożliwe na podany numer.    
Wiesław Grudniak
W.G
[162.158.202.250]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2021-02-10, 15:08 :
Jerzy Masłowski proszę w tej sprawie o kontakt.    
692486091    
Dorota Bartoszewicz[141.101.96.135]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: Zagadkowa mogila z dnia 2013-10-02, 10:53 :
Cytat:
Zanim zaczniesz pisać o kimś to dobrze się zastanów.
    
    
Szczerze więc radzę:    
    
1. Przeczytaj post    
2. Weź oddech    
3. Przeczytaj ze zrozumieniem    
4. Jak się nie uda zrozumieć, proszę poprosić by ktoś wytłumaczył o co chodziło w poście poprzednikowi.    
    
W poście sprzed kilku lat napisane było, iż Antoni Magierka brał udział w pochówku. Nic więcej. Jasne?    
Jeśli Pani dziadek był żołnierzem to być może on przełamał nieśmiertelnik.
Mateo
[145.237.108.192]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 17, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców