W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Zestrzelenie Hs 126 dnia 2 wrzesnia 1939 (2011-05-03,14:12)

Witam,    

2 wrzesnia zostalo zgloszone zwyciestwo nad Hs 126 przez pchor. Maslankiewicza z 32 esk.rozp. Wedlug ksiazek J.Pawlaka mialo sie to stac nad KACZANOWICAMI.    

Niestety do tej pory nie udalo mi sie znalezc takiej miejscowosci. Przeinaczenie?    
Moze ktos pomoc?    

Z gory dziekuje i pozdrawiam,    
Marius    

Marius EmmerlingDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 44, strona 1 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

(44) Re: Zestrzelenie Hs 126 dnia 2 wrzesnia 1939 z dnia 2011-05-03, 14:12 :
No to pasuje.    

Chocianowice są nieco ponad 10 km od Gorzowa. Wcześniej nie zwróciłem uwagi że to aż tak blisko, bo bliżej stamtąd do Kluczborka (ok. 5km) i tym się zasugerowałem pisząc o możliwej pomyłce. Widać teraz że "Kaczanowice w rejonie Gorzowa" też pasuje do Chocianowic. Co do miejsca przymusowego lądowania to nie musiało ono być dokładnie we wsi. Lotnicy mogli podać np. najbliższe znane im miejsce aby określić rejon zestrzelenia. Jeśli samolot lądował 2-3 km od Kaczanowic / Chocianowic to przecież nic dziwnego.    

Teraz tylko koledzy od Luftwaffe powinni znaleźć kandydata. Jeśli nie ma straty całkowitej, to może samolot lądował, a potem go podreperowali i odleciał o własnych siłach?
Arek
[83.8.47.65]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(43) Re: Zestrzelenie Hs 126 dnia 2 wrzesnia 1939 z dnia 2011-05-03, 13:23 :
Witaj Arku    

Rejon Landsberg, czyli Gorzowa Śląskiego wydaje się być dobry. Ja mam relację świadka, jak około 7-10 km od Gorzowa, tuż na granicy polski samolot zmusza do przymusowego lądowania niemiecki bombowiec...
Łukasz[77.254.92.147]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(42) Re: Zestrzelenie Hs 126 dnia 2 wrzesnia 1939 z dnia 2011-05-03, 10:52 :
No więc krótki wywodzik ;-)    

W publikacjach książkowych Kaczanowice pojawiają się po raz pierwszy u Żaczkiewicza (1947). Napisał on, że 1.9.39. 32 eskadra miała stwierdzić bardzo silną oplot. nieprzyjaciela niską i wysoką w lasach na wschód od Kreuzburg, w Kaczanowicach i w Oels.    

Skąd wziął to Żaczkiewicz? Nazwa ta musiała pojawiać się w meldunkach lotników, a potem była przepisywana do kolejnych dokumentów. We wrześniu 1939 Iwaszkiewicz raportował np. o bardzo silnej opl npla w m. Kotschanowice (płd. wsch. Kreutsburg) i w m. Oels. Zwracam uwagę na podobieństwo tego tekstu z narracją Żaczkiewicza, ale Kotschanowice stają się Kaczanowicami.    

Jednak zamiana nie nastąpiła w książce z 1947 roku, ale w sprawozdaniach pisanych w Anglii. Pada w nich w nich m.in. określenie "Kaczanowice (rej. Landsberg)". Landsberg to Gorzów Śląski. Zakładam że stąd właśnie Marius powziął swoją informację, o czym napisał:    
Cytat:
W miedzyczasie dowiedzialem sie, ze w rejonie Gorzowa Slaskiego jest (lub byla kiedys?) wioska o nazwie Kaczanowice.

W moim przekonaniu ten Landsberg to jednak pomyłka i należy wrócić do oryginalnej dokumentacji z września 1939 (Kotschanowice na płd.wsch od Kreutsburg). Teraz rzut oka na mapę. Na SE od Kluczborka jest obecnie miejscowość Chocianowice. Przed wojną było to terytorium Rzeszy.    
Na przedwojennej mapie WIG miejscowość ta nazywa się Kotschanowitz. Dopisana ówcześnie polska nazwa to Kocianowice. Na wschód od tej miejscowości zaczyna się wielki las - ówcześnie Las Karmankau. To jest najpewniej las, który A. Kurowski nazywa "lasem Kaczanowice". To duży las między Kluczborkiem a Olesnem, skąd wyszło uderzenie XVI korpusu.     

Wszelkie uwagi kolegów mile widziane, ale zdaje mi się że to będą właśnie nasze Kaczanowice.     

pozdrawiam
Arek
[83.8.47.65]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(41) Re: Zestrzelenie Hs 126 dnia 2 wrzesnia 1939 z dnia 2011-05-02, 21:54 :
Witam. Może chodzi o wieś Kaczanowo k. Wrześni (woj. wielkopolskie)? Miejscowość o nazwie Kaczanowice występuje, ale koło Pińska na Białorusi. Pozdrawiam. S.H.
Sławomir Hordejuk[95.160.219.221]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(40) Re: Zestrzelenie Hs 126 dnia 2 wrzesnia 1939 z dnia 2011-05-02, 21:15 :
Ad.39 - Kaczanowice    

Jestem jeszcze bez internetu ale oczywiście, że mnie to interesuje. Od poczty też oczywiście jestem odcięty ale myślę, że pod koniec maja będę już aktywny.    
Wiesiek
W.G[78.131.212.230]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(39) Re: Zestrzelenie Hs 126 dnia 2 wrzesnia 1939 z dnia 2011-04-28, 17:56 :
Panowie Marius i Wiesław,    

czy poszukiwania Kaczanowic są jeszcze aktualne?    
Bo zdaje się wiem gdzie to jest.
Arek
[83.9.66.89]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(38) Re: Zestrzelenie Hs 126 dnia 2 wrzesnia 1939 z dnia 2008-03-19, 10:45 :

Witam Marius.    

Też uważam, że tylko rzeczowa, konstruktywna dyskusja może przynieść jakieś efekty.    

W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(37) Re: Zestrzelenie Hs 126 dnia 2 wrzesnia 1939 z dnia 2008-03-18, 19:40 :

Cytat:
Co ja poradzę, że żyję w epoce durniów piszących i pokazujących tanie filmy dokumentalne.

Nie tylko Ty Wieslawie, nie tylko Ty.    

Cytat:
Trzymajmy się tematu o eskadrach.

...i, co najwazniejsze, faktow.    

Marius
MariusDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(36) Re: Zestrzelenie Hs 126 dnia 2 wrzesnia 1939 z dnia 2008-03-18, 18:50 :
Witam Marius.    

Cyt.:    
Wieslawie,     
cos mi sie wydaje, ze czytasz nieodpowiednie ksiazki.    

Co ja poradzę, że żyję w epoce durniów piszących i pokazujących tanie filmy dokumentalne.    

Cyt.:    
Nie rozumiem. Co bylo pomiedzy 3 a 20.IX.1939???    

To nie moja wina.    

Jeszcze raz bardzo dziękuję za te dwie eskadry. Poprawki już sobie naniosłem. Trzymajmy się tematu o eskadrach.    

W.G    

W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(35) Re: Zestrzelenie Hs 126 dnia 2 wrzesnia 1939 z dnia 2008-03-18, 18:20 :
Wieslawie,    
cos mi sie wydaje, ze czytasz nieodpowiednie ksiazki. Porownaj sobie sytuacje z 1939 r. np. z taktyka wojenna Napoleona np. pod Waterloo, ale nie tylko tam. Moze rzuci Ci sie cos w oczy...    

Cytat:
Tak, czytałem o tym a nawet oglądałem filmy dokumentalne i wiem jak bardzo Hitler się przestraszył i jaką wygłosił opinię o przywódcach Francji i Anglii. Mało brakowało a zaniechał by tej całej awantury z Polską.

No wlasnie. Rozpoczecie dzialan wojennych bylo przewidziane na 26.8.    
Mam powazne watpliwosci, ze ogladajac jakies tanie filmy dokumentalne wiesz co Hitler myslal i jakie byly jego zamiary. Tego nawet nie wiedza historycy, ktorzy od wielu lat analizuja jego osobowosc i pisza "madre" ksiazki. Lata 1940-45 mozna wszakze jeszcze w miare logicznie przesledzic. Ale przed 1939-1940 r. nic nie trzyma sie kupy. Czyzby wszyscy sie mylili?    

Cytat:
Z tego też powodu wzmocnili 4 Flotę większością sił KG 55, dwiema eskadrami KG 54 i jednym dywizjonem St.G 51. A było to pomiędzy 3 a 20.IX.1939 roku.

Nie rozumiem. Co bylo pomiedzy 3 a 20.IX.1939???    

Marius
MariusDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 44, strona 1 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców