Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Borowina (2010-11-19,16:18)

W chwili wybuchu wojny w Borowinie na samolotach PWS 26 szkoliła się pewna grupa podchorążych, o której niestety nie mam danych szczegółowych (interesują mnie tylko ci, którzy wówczas byli w Borowinie a nie którzy w czasie programu szkolenia przez nią przeszli).    
2 wrzesnia, po zbombardowaniu lotniska ok.10 tej rano rozpoczęto ewakuację lotniska a 8 PWSów odleciało na ''pole wzlotów'' w okolicy Lublina (pd.zach). Wg. moich obserwacji chodzi o Kierz. O ile znam nazwisko jednego z oficerów, którzy w tym locie brali udział, siedmiu pozostałych nie. Nic nie wiem też o rzucie kołowym tejże grupy.    
Pięć dni później ta sama grupa trafia (prawdopodobnie wraz z PWSami) do Radziechowa, gdzie ok. 12 wrzesnia u ppłk. Rastawieckiego i mjr.Kępińskiego zapada decyzja o przyłączeniu jej do większej grupy dowodzonej przez kpt. Czernego (mogło to być w Horodence). Prawdopodobnie następnego dnia (13 wrzesnia ?) pozostawione zostają samoloty a ''zgrupowanie z Borowiny" (czy tylko tych 8 pilotów?) wraz z grupą Czernego pieszo lub transportem kołowym przez Zaleszczyki trafia do Kut i w nocy z 17/18 wrzesnia przekracza granicę. Czy wiadomo cos o tych ludziach i ich losach nim dotarli (jesli dotarli wszyscy) do Anglii?
piotrDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

(1) Re: Borowina z dnia 2010-11-19, 16:18 :
Witam    
Cytat:
2 wrzesnia, po zbombardowaniu lotniska ok.10 tej rano rozpoczęto ewakuację lotniska a 8 PWSów odleciało na ''pole wzlotów'' w okolicy Lublina (pd.zach)
.    
Rozpoznając tamten teren w trakcie ostatniego mojego pobytu w Dęblinie natrafiłem na ciekawe odkrycia.    
W p. 2857, temat : NIEUSTAJĄCY KONKURS (BEZ NAGRÓD) ALE Z SATYSFAKCJĄ zamieściłem zdjęcie tego lotniska z opisem charakterystycznych punktów topograficznych.     
Następnie Jacek w p. 3168 zamieścił zdjęcie hangarów z samolotami na ich tle już po zdobyciu go przez Niemców. Jak widać hangary nie są zbytnio sfatygowane bombardowaniami - bo chyba nie tylko dnia 2.IX.39 r. były bombardowane - więc co padło łupem Kampwaffe ? Jakie były straty osobowe, materiałowe, a może tak jak w przypadku Frampola czy innych miejscowości samolotów Luftwaffe tam nie było?    
Wiesiek
W.G[87.205.129.86]  [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców