Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Niemiecki samolot zniszczony 2 września k.Rawicza (2008-11-27,19:38)

Witam !    
„W dniu 2 września w godzinach przedpołudniowych w rejonie miejscowości Miejska Górka,    
w pobliżu szosy Krobia – Rawicz ,na skutek salwy z karabinów maszynowych zmuszony został do lądowania samolot nieprzyjaciela .Lotnicy niemieccy ostrzeliwując się z broni    
maszynowej schronili się w lesie, a następnie zbiegli za pas graniczny. Z samolotu     
wymontowano ręczny karabin maszynowy oraz zabrano mapy ,które przekazano do sztabu    
Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w Śremie. Samolot zniszczony został granatami ręcznymi    
przez pluton ppor Łukasika”    

To cytat z będącej w moim posiadaniu książki „55 Poznański Pułk Piechoty w Obronie Ojczyzny. Wyd.Leszno 1979    

W przypisach jest jeszcze :”Relacja Teodora Łukasika, dowódcy nieetatowego plutonu    
pionierów przy III batalionie 55 pp. w Rawiczu. Jak podaje T.Łukasik w czasie niszczenia    
samolotu stracił palec u ręki plut pchor. Bernard Rakowski . Por także :CAW,sygn II/13/19    
Rozkaz Dzienny nr 2000 dowódcy 55 pp z 6.9.1939r    

Brzmi to moim zdaniem wiarygodnie ,stąd moje pytanie : co to za samolot (Hs 126?)    
i z jakiej pochodził jednostki?    
Pozdrawiam     
Adam Kajczyk    

Adam KajczykDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 117, strona 4 z 12
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

(87) Re: Niemiecki samolot zniszczony 2 września k.Rawicza z dnia 2007-12-29, 19:41 :
Panie Heinrich czy Franek,    
Moja odpowiedz: NIE. Wrecz przeciwnie. Ale nie wiem co to teraz ma do rzeczy. Pan i tak to przekreci na swoj sposob.    

Kiedys to juz Panu tlumaczylem, ale chetnie powtorze: oryginalne papiery niemieckie sa bardzo rzetelne. Tak samo oryginalne polskie papiery sa bardzo rzetelne. Nie mam tu na mysli papierow wspomnieniowych jak np. relacji pilotow pisanych kilka lub kilkanascie lat po wojnie, bo z tymi bywa roznie.    

Teraz Panska kolej odpowiedziec na kilka pytan. Wiec zapraszam. Popisz sie Pan wreszcie czyms.    
MariusDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(86) Re: Niemiecki samolot zniszczony 2 września k.Rawicza z dnia 2007-12-29, 19:33 :
Cytat:
Jak juz wspomnialem, takie paplanie nic nie przynosi. Niech Pan udowodni to co Pan twierdzi konkretnymi przykladami.
Twierdzę, że gardzi pan wszystkim co polskie. Pewnie jakieś urazy z dzieciństwa. Gdzie Herr Emmerling się wychowywał? czyżby polskie dzieci w przedszkolu panu dokuczały?     

Chce pan dowodów? mało ich na tym chociażby forum? niczego więcej panu nie chce udowadniać. Czy jeszcze pan nie zrozumie? czy mam to napisać po niemiecku?
HeinrichDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(85) Re: Niemiecki samolot zniszczony 2 września k.Rawicza z dnia 2007-12-29, 19:25 :
Herr Emmerling... czy aby napewno umie pan czytać po polsku ze zrozumieniem? czy dotyczy to tylko tekstów z umlautami? zadałem panu po raz kolejny pytanie, a pan cały czas pisze o czymś zupełnie innym. Po za tym gdyby pan rozumiał po polsku, inaczej, chciał rozumieć po polsku a nie tylko po niemiecku, to przeczytałby pan ze zrozumieniem, że nie prowadzę tutaj polemiki z tym co zapisano w tych czy tamtych papierach, tylko z autorem, który w takim a nie innym stylu gardzi wszystkim tym co polskie. Jeszcze pan tego nie zrozumiał, czy jeszcze raz mam to panu napisać? prosze: gardzi wszystkim tym co polskie. Jeszcze raz?
(84) Re: Niemiecki samolot zniszczony 2 września k.Rawicza z dnia 2007-12-29, 19:17 :
Panie H. czy F. czy jak Panu tam,    
moze Pan misji do spelnienia nie ma, ale pozostawia za to calkiem inne wrazenie.    

Jak juz wspomnialem, takie paplanie nic nie przynosi. Niech Pan udowodni to co Pan twierdzi konkretnymi przykladami. Przeciez nie chodzi tutaj o wiare w "niemieckie", "polskie" czy "angielskie". Dyskutujemy o dokumentach i prosze sie konkretnie do nich odniesc.    
Prosze podac gdzie polski mysliwiec ewidentnie doprowadzil do zniszczenia niemieckiego samolotu, a np. dziennik bojowy danej jednostki go w ogole nie wymienil? Calkiem proste, dla Pana zadna trudnosc, wiec prosze do dziela.    
(83) Re: Niemiecki samolot zniszczony 2 września k.Rawicza z dnia 2007-12-29, 18:55 :
Cytat:
Jesli niemieckie papiery odnotowaly jednak tylko 1 strate i nic wiecej nie da sie wycisnac, tym gorzej dla papierow! Po prostu sfalszowane, fantastyka...
panie Marius von Emmerling... może pan opowie nam tutaj dlaczego daje pan taką bezgraniczną wiarę temu co niemieckie? jeżeli w niemieckich papierach coś jest, to znaczy, że było. Jak czegoś nie ma, to znaczy, że nie było. Doprawdy pan uważa, że niemieckie papiery są takie pozbawione manipulacji i propagandy? są takie na wskroś rzetelne? już tutaj ten wąstek przerabialiśmy, ale oczywiście nie raczył pan się do tego odnieść.    

fantastyką mogę w wielu wypadkach nazwać również to co polskie, w odróżnieniu od pana ja nie mam "misji" do spełnienia i klapek na oczach.
(82) Re: Niemiecki samolot zniszczony 2 września k.Rawicza z dnia 2007-12-29, 18:47 :
Cytat:
Dlatego widzialem tylko jedno rozwiazanie problemu: podejsc do tematu od drugiej strony. Po prostu przeczesac niemieckie dokumenty, przeanalizowac wszystkie straty Luftwaffe, przydzielic przyczyne straty. W koncu podliczyc.
zawierzając przy tym tylko temu co niemieckie. Jeżeli nie znalazłem czegoś w papierach to sobie dośpiewałem, oczywiście "obiektywnie" przyznajaąc racje stronie niemieckiej itd. itd. Panie Emmerling... ktory raz już tutaj o tym czytamy? Czy pan sam uważa siebie za bezstronnego "badacza"? chyba niekoniecznie.
(81) Re: Niemiecki samolot zniszczony 2 września k.Rawicza z dnia 2007-12-29, 18:19 :
Poppy,    
od Heinricha, Franka, czy jak mu tam, (?) oczekujesz chyba zbyt wiele. Paplanie o czyjejs nierzetelnosci itp. polega wlasnie na tym, zeby wlasnie NIE odnosic sie do dokumentow. Nie ma nic prostszego.    

Chcialbym jeszcze dorzucic, ze nigdy nie widzialem siebie samego jako "obalacza mitow". Mity obalaja sie same z siebie, z uplywajacym czasem. Trzeba jednak wiedziec, ze do momentu opublikowania zawartosci niemieckich dokumentow, polscy badacze lotnictwa liczyli tylko polskie ROSZCZENIA, jedni mniej, drudzy wiecej. Czytelnicy nie mieli tu zadnego wyboru. Tak wlasnie powstaly niektore mity.    

Dlatego widzialem tylko jedno rozwiazanie problemu: podejsc do tematu od drugiej strony. Po prostu przeczesac niemieckie dokumenty, przeanalizowac wszystkie straty Luftwaffe, przydzielic przyczyne straty. W koncu podliczyc. No i wychodzi to, co wychodzi. Nie mam pojecia co to ma wspolnego np. z narodowoscia autora. Jesli dokument zawiera jedna strate, to nie mozna twierdzic, ze Niemiec poda 0, Belg 2, Polak 4. Kazdy badacz musi podac 1, bo tak podaje dokument, do ktorego sie odnosi.    
Szukanie w tym swietle jakiegos "zlotego srodka" jest tu chyba jakims grubym nieporozumieniem lub zwykla ignorancja.    
(80) Re: Niemiecki samolot zniszczony 2 września k.Rawicza z dnia 2007-12-29, 15:48 :
A po co mam odpowiadać i tak Pan wszystko przekręci. Według mnie jest rzetelny. To, że w paru wypadkach ma odmienne zdanie - to jego prawo. Np. Gnyś - ja twierdzę, że on zestrzelił te 2 Dorniery choć mam spore wątpliwości dlaczego np. jego relacje są niespójne? Z drugiej strony faktycznie Niemcy przypisują te straty kolizji w powietrzu. Więc Marius może mieć podstawy aby uważać inaczej. A w rzeczywistości może byc tak, że zestrzelił je ktoś inny a Gnysiowi "wciśnięto" te zwycięstwa na siłę.     
Niech Pan lepiej znajdzie jakieś konkretne przykłady gdzie Marius jest nierzetelny.
Poppy
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(79) Re: Niemiecki samolot zniszczony 2 września k.Rawicza z dnia 2007-12-29, 13:06 :
Panie Heinrich,    

Cytat:
Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku i z perspektywy specyfiki omawianego okresu, tematu, upływu czasu i wielu innych czynników, tak było, jest i będzie.

Wedlug panskiego rozumowania powinno to wiec wygladac tak:    
Emmerling podaje 40, Cynk 260. Prawda: 150. [???]    
Pawlak 160. Prawda: 100. [???]    
Kurowski 126. Prawda: 83. [???]     
NN 500. Prawda: 270. [???]    

Jesli prawda jest tylko jedna, to ktora: 150, 100, 83 czy 270?    
Zapewne nie slyszal Pan nigdy o czyms takim jak "overclaiming"? Bo wedlug panskiej osobistej logiki jest tak: Niemcy odnotowali 1 totalna strate, polscy mysliwcy zglosili 7 zwyciestw. Czyli prawda MUSI lezec gdzies posrodku, no to niech bedzie 4. (?!) Jesli niemieckie papiery odnotowaly jednak tylko 1 strate i nic wiecej nie da sie wycisnac, tym gorzej dla papierow! Po prostu sfalszowane, fantastyka...    
Piekne podejscie, gratuluje...    
Reszty nie komentuje (poziom!!), szkoda czasu...    
(78) Re: Niemiecki samolot zniszczony 2 września k.Rawicza z dnia 2007-12-29, 13:03 :
Cytat:
a gdzie ja napisałem, że Marius jest nierzetelny?
ehhh panie Poppy. dziecinada. nigdzie pan nie napisał, ale też ja nie twierdziłem, że pan tak napisał. taka drobna mała kolejna manipulacja panie Poppy? zadałem za to panu pytanie na które pan nie chce odpowiedzieć. Jakoś zresztą mnie to nie dziwi.

znalezionych: 117, strona 4 z 12
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców