W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: III/6 Dywizjon Myśliwski (2009-07-13,00:21)

W nawiązaniu do audycji " Było nie minęło" / TVP3 emisja 28 lub 29.01.br/ chciałbym nawiązać kontakt z osobą zajmującą się szczególnie historią działań tej jednostki we wrześniu'39.    
W adycji tej poruszono temat zestrzelonego samolotu Luftwaffe w dniu 3;4.IX. (?) który nie jest ujęty prawdopodobnie ani w polskich dokumentach ani o dziwo w niemieckich. Z opowiadań naocznych świadków    
raczej niewiele zostało z wypalonego wraku. Brak możliwości naprawy.    
Chciałem ustalić ten fakt na podstawie książki Mariusa ale nie wiem czemu po kilku przestudiowanych stronach miałem gorszy mętlik w głowie niż po nieoficjalnych przejażdżkach podniebnych na dęblińskim lotnisku. Jeden zestrzelony Do-17 meldowany przez fligerów w trzech innych miejscach. Zwątpiłem.
W.G  

znalezionych: 327, strona 13 z 33
«  -  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  -  »

(207) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-06, 13:40 :
Przypadek ??    
www.cytrynowecurry.republika.pl/11/lot%20pol%20w%20kamp%20wrzesn%207.jpg    
pozdrawiam    
marcin piotrowski
marcin  
(206) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-06, 12:23 :
Marius,    

"dlaczego niemieccy piloci mieli sie dobrze znac na polskiej geografii?!"    

1- dlatego, ze przed lotem bojowym praktykuje się zapoznanie i omówienie z lotnikami zadania bojowego. Cel, wysokość, szyk, dolot do celu (czyli trasę się omawia), czas itd, itp.    
2- Skarżysko-Kamienna leżała w tzw. Centralnym Okręgu Przemysłowym, były tam zakłady zbrojeniowe które trzeba dorze znać aby je zniszczyć lub nie jeżeli mają służyć najeźccy.    
3- o charakterystycznym położeniu Skarżyska-Kamiennej (jednak po przeanalizowaniu walk możemy odrzucić tą Kaminną o której wspomniał Poppy i ja w poscie 203) już pisałem.     
4- jak myślisz czy przed przebazowaniem na inne lotnisko trzeba zapoznać się z jego położeniem i okolicą, trasą dolotu? To wszystko czekało I./ZG76 właśnie w dniu 9.IX. - przebazowanie do Kielc, "rzut kamieniem" od Skarżyska.    
5- zaznajomił rodzinę w kilku słowach o najważniejszym: że miał uszkodzony silnik, wylądował między swoimi i jest żywy. Kogo z jego rodziny obchodziło w jakim stopniu rozbił on samolot czy nie.    
Marius, podałem ci wczesniej dwa przykłady pozytywnych opinii lotników niemieckich o lotnikach polskich które skwitowałeś, że to niemożliwe. W wzwiązku z powyższym nie wmawiaj mi, że na siłę próbujemy wcisnąć polskiemu pilotowi zwycięstwo.
W.G  
(205) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-06, 09:15 :
Herr Marius    
Coś Pan ściemniasz....    
Fuhrer pogratulował rozwalenia maszyny ... hm, a może dlatego że nie dostałaby się w ręce wroga ?    

Dariusz Kulesza  
(204) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-06, 08:44 :
Wieslawie,    

dlaczego niemieccy piloci mieli sie dobrze znac na polskiej geografii?! Jakos to do mnie nie dociera. A takich force landingow bylo mnowstwo i to bez wspoludzialu polskich mysliwcow.    
Jesli chcemy zignorowac dokumenty tam, gdzie nie pasuja do czystego (lub w znacznej mierze!?) zestrzelenia przez polskiego mysliwca, to musimy to zrobic dokladnie. Do czego zmierzam?    
Lent nie podal w liscie "w przyplywie szczerosci (!?)", ze zostal niezle poturbowany podczas tego "force landingu". Nie podal tez, ze jego samolot ulegl zniszczeniu. Wrecz przeciwnie. Zacytuje cos ("prowokacyjnie"), co przemilczal Pan Grabowski.    

On Sunday the Führer was with us, and he congratulated me on my successful emergency landing.    

Czyli kierujac sie logika niektorych Panow, musimy stwierdzic, iz nie bylo zadnej utraty Messerschmitta. Nie bylo wiec i tak zadnego zestrzalu polskiego mysliwca. Zabawne jest w ogole, jesli wezmiemy zdania listu doslownie, ze Adolf pogratulowal Lentowi, ze ten rozwalil swoj samolot...    

Co to sa za metody? Jeszcze niedawno np. Pan Franciszek chcial mi wmowic, ze Lt. Reither zostal zestrzelony 13 wrzesnia, bo tak jest ujete we wspomnieniach (!?)– jednak robil to tylko po to, zeby pasowalo do „sukcesu” ppor.Wroblewskiego. A ze w papierach jest 12 wrzesnia, no to zapomnijmy te papiery. Panowie, nie mozna ot tak ignorowac lub negowac dokumentow, bo jest w nich cos, co nie pasuje do sukcesu mysliwca. To jest wlasnie wciskanie polskim mysliwcom zestrzalow na sile i nie ma nic wspolnego z obiektywnym podejsciem do tamtejszych wydarzen.    

ME    
Marius Emmerling  
(203) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-05, 20:17 :

Marius, tu nie chodzi o przyznawaniu na siłę zwycięstw polskim pilotom, ale skoro Lent w przypływie szczerości pisze w liście do domu o tym, to dlaczego na siłę starasz się zminimalizować ten fakt. Wersja Me 110 z 1939 roku tak chętnie na jednym silnku nie latała. Lent został trafiony w okolicach Lublina i na jednym silniku dociągnął pod - jak określiliście - Skarżysko- Kamienną. To też należy dokładnie wyjaśnić. Marius jak doładnie brzmi wpis w dokumentach? Uważam, że Skarżysko-Kamienna było zbyt dobrze znane Niemcom aby Lent w jego okolicach stracił orientację. Pisałem chyba o C.O.P-ie?    
Dyskutowaliśmy trochę przy Philippie o wpływie stresu na psychikę pilota. Twardo obstawałeś, że strach wypędził polskiego lotnika z kabiny. A co mogło dziać się w głowie Lenta, pilot potężnie uzbrojonego samolotu - cudo Geringa uszkodzony przez P-11 i do tego z utraconą orientacją.     
Myślę, że na to wszystko mogło się złożyć rozbita radiostacja, przyrządy nawigacyjne - wszystko to co może w walce ulec uszkodzeniu. Napewno gdyby miał sprawną radiostację to powiadomiłby o kłopotach swych kamratów.    
Pamiętajmy, że wracali oni do Wrocławia.    
Postarajmy się wyciągnąć logiczne wnioski, a Marius może dorzuci jakiś dokument, wyciąg, ksero.
W.G  
(202) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-05, 14:47 :
Wieslawie,    

Cytat:
To prawda ale na wskutek czego? Dlaczego unikasz ciągle tego uszkodzonego silnika?    

Nie unikam. Albowiem uszkodzony silnik nie byl dla Messerschmitta Bf 110 duzym problemem.    

Cytat:
Marius a co mi odpowiedziałeś w sprawie miejsca upadku Kramarskiego? Wprawdzie tam jest odległość rzędu 30-40 km ale Kramarski nad Pabianicami,    

Zle dobrany przyklad, gdyz mozemy wyjsc z zalozenia, iz niemiecki pilot podal "szeroki" rejon walki, a na geografii Polski za dobrze sie raczej nie znal.    

Azeby szok nie byl jeszcze wiekszy, w moich pracach przyznalem polskim mysliwcom takze samoloty mniej lub wiecej trafione w walce powietrznej. ktore - wlasciwie z innej przyczyny, rozbily sie na wlasnym terenie lub nawet na macierzystym lotniku. Jesli ktos ma ochote, to niech sobie odliczy te samoloty i bedzie mial "czysty" wynik bezposrednio zestrzelonych/zniszczonych przez PZL-ki.    
Nie dawno ktos sie ze mna klocil, ze nie powinienem odliczac polskich maszyn, ktore wyladowaly w terenie i nie zostaly zabrane lub samolotow, ktore ciezko uszkodzone powrocily na macierzyste lotniska i zostaly spisane ze stanu. Panowie, albo traktujemy obydwie strony tak samo, albo darujemy sobie. Bo jesli nie odlicze tych PZL-i jako straty calkowite wskutek ognia npla, faktycznie zniszczonych maszyn Luftwaffe nad polem walki bedzie zaledwie kilka...    

ME    
Marius Emmerling  
(201) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-05, 14:33 :
Herr Darius,    

Cytat:
Czy wystartowałby z jednym pracującym silnikiem w Bf110 ???    

A skad ten pomysl, ze Lent chcial wystartowac z jednym pracujacym silnikiem!?    

ME
Marius Emmerling  
(200) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-05, 11:30 :
Herr Marius    
Czuje sie szczęśliwy że raczył Waść uznać w.w. stratę jako bojową z uwzględnieniem naszego fliger'a...     

Swoja drogą każde zestrzelenie 109 czy 110 na PZL'u należy uznać za wyczyn, to tak jakby Hurricane zestrzelił Me262 !
Dariusz Kulesza  
(199) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-05, 11:25 :
Ja sobie tak myślę....    
Skoro Lent siadł w nieznanym terenie z jednym padniętym silnikiem , to musiał się liczyć z np.wzięciem do niewoli.... więc oznacza to że chcąc nie chcąc musiał siadać !    
Czy wystartowałby z jednym pracującym silnikiem w Bf110 ??? Wątpię. Lądowanie 110'ką było trudne a co pisząc o starcie..... i to z klepiska a nie pasu startowego.     
Lent musiał siadać , innego wyjścia nie miał.    
LOGIKA.    
Dariusz Kulesza  
(198) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-05, 10:52 :

Panowie, nie gorączkujmy się. Przecież po to dyskutujemy aby stworzyć jak najbardziej obiektywny obraz.    

Marius, tu nie chodzi o to czy Ty łaskawie zezwolisz na dopisanie tego jednego Me czy nie lecz jak widzisz w miarę rozwoju dyskusji jakiś logiczny obraz można stworzyć. Daleki jestem od ironizowania bo jak ktoś napisał siedzimy sobie przed monitorem i gadu gadu co ślina na język przyniesie a tamci ludzie przeżywali swoje tragedie. Wszyscy chyba staramy się przeanalizować całe to zajście i nakreślić jakiś obraz.    
R. Michulec w swojej " Elita Luftwaffe" chyba jednak trafną stawia tezę, że najbardziej obiektywny obraz budują pasjonaci a nie historycy, wojskowi.    
Jeżeli każdy będzie podchodził do tego "tylko ja mam rację" to nic z tego nie wyjdzie.    

Prosze sobie zobaczyc, gdzie Lent niszczyl samoloty na ziemi i zostal ostrzelany przez mysliwca, a gdzie wyladowal w terenie. Wedlug mojej mapy powinno byc ponad 100 km (!).     

Marius a co mi odpowiedziałeś w sprawie miejsca upadku Kramarskiego? Wprawdzie tam jest odległość rzędu 30-40 km ale Kramarski nad Pabianicami, po ataku, poszedł w płomieniach do ziemi. Tu Lent miał tylko uszkodzenie silnika, a silnik to układ: chłodzenia, paliwowy, smarowania. Jak podajesz na str. 124 postrzelane były radiostacje. Odebranie nieprzyjacielowi orientacji w powietrzu - obojętnie na wskutek czego - a w konsekwencji jego przymusowe lądowanie i rozbicie maszyny to jak to zakwalifikować?    

Prosze udowodnic, iz podana w oryginalnych papierach utrata orientacji oraz rozbicie samolotu przez nierownosci w terenie jest klamstwem lub zafalszowaniem.    

To prawda ale na wskutek czego? Dlaczego unikasz ciągle tego uszkodzonego silnika?
W.G  

znalezionych: 327, strona 13 z 33
«  -  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców