W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: III/6 Dywizjon Myśliwski (2009-07-13,00:21)

W nawiązaniu do audycji " Było nie minęło" / TVP3 emisja 28 lub 29.01.br/ chciałbym nawiązać kontakt z osobą zajmującą się szczególnie historią działań tej jednostki we wrześniu'39.    
W adycji tej poruszono temat zestrzelonego samolotu Luftwaffe w dniu 3;4.IX. (?) który nie jest ujęty prawdopodobnie ani w polskich dokumentach ani o dziwo w niemieckich. Z opowiadań naocznych świadków    
raczej niewiele zostało z wypalonego wraku. Brak możliwości naprawy.    
Chciałem ustalić ten fakt na podstawie książki Mariusa ale nie wiem czemu po kilku przestudiowanych stronach miałem gorszy mętlik w głowie niż po nieoficjalnych przejażdżkach podniebnych na dęblińskim lotnisku. Jeden zestrzelony Do-17 meldowany przez fligerów w trzech innych miejscach. Zwątpiłem.
W.G  

znalezionych: 327, strona 11 z 33
«  -  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  -  »

(227) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2009-06-29, 21:56 :

Pamiętacie dyskusję w tym temacie. Łukasz Łydżba napisał o tym artykuł.    

www.kagero.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=220%3Atajemnica-znradziechowic-czyli-pierwsze-zwycistwo-asa-luftwaffe--hansa-philippa&catid=62&Itemid=29
Arek

(226) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2008-12-07, 01:58 :
cpabianice.strefa.pl/teksty/2007/2007memKramarski.pdf
Łukasz  
(225) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2008-12-06, 14:23 :
Arku    

Morawski napisał powrześniowy raport dla Biura Historycznego Lotnictwa i pisał, to jako wojskowy. Najważniesze rzecz, a więc poległych itp ujął, więc nie dziwmy się, że nie podał czegoś takiego jak P.7a, która zapędziła się kawałek za ganicę niemiecką. Ta była blikso zasadzki, gdzie stacjonował kpr. Urbańczyk i mógł przelecieć nad jakimś przyfrontowym lotniskiem.    

Pisz na prywatny adres, może przyda się coś. Z góry dzięki.
Łukasz  
(224) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2008-12-06, 14:04 :
Cześć Łukasz,    

Dzięki za odpowiedź.    
Tak właśnie podejrzewałem, że te wspomnienia dopiero wypływają "na światło dzienne". Bardzo ciekawy materiał. P.7a 3 września nad lotniskiem Luftwaffe, ciekawe że Morawski o tym nie wspomina.    

Napiszę jeszcze coś na priv, może Ci się przyda.    
pozdrawiam    
Arek

(223) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2008-12-05, 22:47 :
Witam    

Arku, wspomnienia Karola Surmy nie były publikowane. Opracował je (przepisał)pan Jerzy Wypiórkiewicz, który udostępnił mi wersję w Wordzie. Wspomnienia te wnoszą bardzo dużo do dziejów III/6 Dyonu. Właśnie korzystam z nich przy pisaniu książki o III/6 Dyonie Myśliwskiem w 1939 roku.    
Kpr. Urbańczyk został prawdopodobnie zaatakowany przez pilota Stukasa Stimpela. Co gonił - prawdopobnie Stukasy, któtre jakiś czas wcześniej działały w rejonie Zduńskiej Woli.    
Wegług moich badań tego dnia dyon miał dwa samoloty postrzelane przez lotników Luftwaffe - właśnie P.7 kpr. Urbańczyka i jeszcze jeden PZL...     
Jakby ktoś miał jakieś ciekawe informacje o działaniach III/6 Dyonu Myśliwskiego, relacje lotników i świadków walk, znał dokładniej miejsca zestrzeleń niemieckich maszyn, jakieś zdjęcia i chciał pomóc to proszę o kontakt.    

Łukasz Łydżba
Łukasz  
(222) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2008-12-05, 22:12 :
Hmm, minęły dwa tygodnie i cisza w temacie :-(    
Rozumiem, że to wrodzona skromność nie pozwala nikomu na udzielenie mi odpowiedzi ;-)    

OK.     
Szukam, na ile czas pozwala, ale jak na razie nie znalazłem nic na temat wspomnień Surmy. Może jest coś w starszych numerach Skrzydlatej. Bo skoro były wspomnienia Zubrzyckiego, to może i Surmy? A może to pierwsza publikacja tych wspomnień?    

Tak czy siak, dla mnie dość zaskakujące wspomnienia. Wiele informacji jest ciekawych, ale szczególnie zainteresował mnie lot Urbańczyka. Wg wspomnień - z 2.IX, ale wg mnie mogło to być 3.IX. W związku z tym rodzi się kilka pytań:    
- którego dnia był ten lot?    
- za kim gonił?    
- jakie lotnisko Luftwaffe odwiedził?    
- kto go trafił? (Stimpel?)    
- czy to czasem nie jego samolot został "ciężko postrzelany przez npla i zakwalifikowany do kasacji", jak stoi u J.Cynka?    

Pozwolę sobie zapytać co o tym Sądzicie?    
Arek

(221) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2008-11-23, 23:17 :
Pan Jerzy Wypiórkiewicz opublikował w internecie ciekawy artykuł na temat III/6. Wspomnienia szefa mechaników 162 EM - st. mjst. wojsk. Karola Surmy.    

Dużo ciekawych informacji, opisy często odbiegające od tego co znane z publikacji np. J.Cynka czy J.Pawlaka.    
Ekspertów poproszę o informację, czy te wspomnienia były już gdzieś publikowane, bo to są tylko ich fragmenty a i tak przedstawiają się naprawdę interesująco...    

www.albumpolski.pl/index.php?act=view&ktg=46&idt=820    

miłej lektury :-)    
Arek

(220) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2008-02-12, 16:49 :
Hello,    

i speak polish very badly and i write it worse.    
Man petanie.    

On somme picture of Dzwonek with a P11 (with the KOP insignia), they said that he is from the 161th squadron of the III/6, but the insignia is a kind of "turkey" and it"s not the insignia of the 161.    
If someone could explain where this insignia "Turkey" comme from.    

And my second question is the organisation of the kop fighter squadron, how does it work ?    

Dziekuze cerdecznie.    
René.    
René  
(219) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-09, 19:03 :

Panowie, na 218 postów na temacie "III/6 Dywizjon Myśliwski" 62 było tematycznie związanych z nim. Po odpoczynku postarajmy się ten wskaźnik poprawić.    

Życzę miłego wypoczynku.
W.G  
(218) Re: III/6 Dywizjon Myśliwski z dnia 2007-03-08, 16:25 :

Na wstępie mam prośbę do Dariusza i Poppyego, Panowie dajmy sobie sianka z tematem strzelania. I tak zapaskudziliśmy ten temat więc nie róbmy tego dalej. Jeżeli ktoś ma ochotę to jest możliwość założenia nowego.    

Marius,     
zaznaczając "nie podlegających negacji" nie ironizuję tylko faktycznie chcę wiedzieć dokładnie. Traktuję Cię poważnie i mam przeświadczenie, że z takim człowiekiem prowadzę dyskusję, a chcąc ją prowadzić rzeczowo muszę znać co jest napisane w tych dokumentach. Ubolewam, że nie mam do nich dostępu.    
Ustalmy więc, że :    
1. Skarżysko-Kamienna jako miejsce przymusowego lądowania Lenta odpada definitywnie.     
2. m. Pogorzela - która? a) na płd-wsch. od Gostynina, b) na płd. od Brzegu. Przyznaję, że troszeczkę niedokładnie określiłem położenie m.Pogorzela - jak określił Franek, koło Krotoszyna - w stosunku do Skarżyska- Kamiennej jako rejonu gdzie Me uwolniły się od polskich myśliwców. Powinno być płn. zach. -zachód.    
3. Czy nie zauważyłeś, ze wyraz strzelają dałem w cudzysłów?     
4. Co do obiektytwności Moldersa to nie rozumię dlaczego przypadek zestrzelenia przez niego Łosia i doliczeniu się czterech lotników na spadochronie ma podważać jego kompetencje.     
5. Na podstawie czego dokonałeś weryfikacji, że z Łosia którego zestrzelił Molders nikt nie wyskoczył? Załoga por.Gajewskiego skakała.    
6. Mistrzowie akrobacji to moje stwierdzenie. Molders opisuje tylko w jaki sposób Polacy unikali ataku meserschmittów.    
W.G  

znalezionych: 327, strona 11 z 33
«  -  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców