miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. (2019-03-25,08:45)

Witam     
Prosiłbym o pomoc w ustaleniu oraz sprawdzeniu inforamcji o pewnym pilocie. Jakiś czas temu z dość niepewnego źródła dostałem inforamcję ,że w III/3 Dyonie Myśliwskim, może w 3 Pułku Loniczym miał być pilot kpr. pil. Marian Adamski. Według inforamcji bardzo niepewnej inforamcji miał on walczyć w 1939 roku w III/3 Dyonie - 7(6?) września w walce z Bf 109 został trafiony, ranny i lądował w terenie na P.11 i został odwieziony do szpitala w Kutnie lub innego na terenie Armii Poznań. Inforamcję traktowałem jako mało prawdpobną, bo miała pochodzić od pilota Lenona Skarbeckiego ze 132.EM, a ostanio koelga spotkał się z z tym pilotem - weteranem i spytał go o niego. Pan Skarbecki nie pamiętął tego pilota. W ostatnią sobotę byłem z kolegą jescze raz u pana Leona Skarbeckiego, rozmawialiśmy 3 godziny jego śłużbie w III/3 Dyonie i o Adamskim nic nie przypomniał sobie, ale mamy zdjęcie pana Leona z zakończenia Wyższego Kursu Pilotażu. Uczestnicy kończący kursu stawali się pilotami myśliwskimi. Zdjęcie ma datę 15.XI.1938 i jest na nim kilku przyjaciół p.Skarbeckiego, większość znalazła się potem w 3. PL w III/3 Dyonie. Nazwiska są opisane ołówkiem, przy dwóch był znak zapytania..Z czasem oba zostąły opisane, z czego jednen znak zapytania został z czasem opisany.jako ....Adamski (bez podania imienia). Jest to 3 -cia postać od lewej. Wychodzi na to, że taki pilot był, ale nie mam możliwości sprawdzenia, gdzie słuzył. Może kotś badał dokumenty Wyższej Szkoły Strzelania i Bomb. w Grudziądzu lub mateiały związane z 3. PL np listy płac za 1938.39 rok. Czy ktoś może, coś wiem o pilocie myśliwskim o nazwisku Adamski (prawdpobnie imieniem Marian - stopień chyba kpr.) Może ktoś ma możliwość przy okazji zweryfokowania tych inforamcji. Ja próbowałem to zrobić wcześniej przez swoje kontakty, ale nie udało mi się. Brak czasu nie pozwala tez na zajrzenie do CAW, o ile inforamcja jest prawdziwa. Jeśli ktoś może pomóc, z góry dziękuję.     
Na zdjęciu od lewej stoją Leon Skarbecki, Tomasz Gabriel, Adamski??, Romuald Żerkowski, por. Henryk Sczęsny- instruktor, Władysław Kuik, Brunon Kroczyński (przezwizko "Bubi"), Adam Jasiński.

Łukasz ŁydżbaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 16, strona 2 z 2
«  -  1  2  -  »

(6) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-01-23, 15:56 :
Przeoczyłem tę wiadomość o śmierci Brunona Kroczyńskiego.
(5) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-01-23, 13:27 :
Niestety, jak napisałem wczesniej tej szansy już nie ma. Zresztą od pewnego czasu było trudno. 30 wrzesnia 2006 roku p. Kroczyński doswiadczony chorobą a mieszkający samotnie nieopodal Northolt w Ruislip zdecydował się na powrót do Polski, gdzie mieszka jego rodzina. Jego stan zdrowia juz się nie poprawił. Wczoraj podaną datę jego smierci a opartą na relacji nie młodego też przyjaciela p. Kroczyńskiego udało mi się zweryfikować. Bruno Kroczyński zmarł 29 listopda 2006 roku. Dożył wspaniałego wieku.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-01-23, 12:10 :
Witam    
Chciałem spytać pana Piortra, czy zna adres p. Brunona Kroczyńskiego. Może są szanse porozmawiania z pilotem. Jeśli można prosiłbym o kontakt.
(3) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-01-22, 21:41 :
Cytat:
Czy ktoś może, coś wiem o pilocie myśliwskim o nazwisku Adamski (prawdpobnie imieniem Marian - stopień chyba kpr.)

W okresie przedwojennym było w lotnictwie polskim kilku lotników o nazwisku Adamski. Do tego opisu pasuje mi jednak Adamski z imieniem Edward.     
Co do okresu przedwojennego nie mam wprawdzie o nim więcej informacji oprócz tego że był pilotem w stopniu kaprala.    
Pojawia się ponownie we Francji, od 01.03.1940 roku jako pilot w składzie oddziału instruktorów pod dowództwem kpt. pil. Leszka Karczewskiego, skierowanych na szkolenie do Tours. (Szkoła Obserwatorów i Strzelców)(kpr. pil.)    
Więc jako kapral pilot przydzielony do szkoły jako instruktor musiał mieć już pewne (z naciskiem na +) doświadczenie lotnicze z okresu przed wrześniem 1939 roku.    
Oprócz lotów szkolnych z uczniami obserwatorami na Potezie 25 przechodził także przeszkolenie na samolocie myśliwskim Dewoitine D-500.     
Pod koniec czerwca ewakuowany do Wielkiej Brytanii.     
Niestety nic więcej na temat tego lotnika nie wiem.    

Druga sprawa dotyczy zdjęcia     

Cytat:
por. Henryk Sczęsny- instruktor

Według moich zapisków, por. pil. Henryk Szczęsny został przydzielony do WSP Grudziądz dopiero w grudniu 1938 roku. Jeśli jest to prawda, to zdjęcie z taką datą należałoby przypisać najprawdopodobniej do Pułkowej Szkoły Pilotażu 3 PL Poznań, w której Szczęsny był od sierpnia 1937 do grudnia 1938 dowódcą II plutonu szkolnego.    
Nie wykluczone, że mógł się pojawić na tym zdjęciu będąc z wizytą u szkolonych przez siebie pilotów z 3 PL gdy ci byli na kursie w Grudziądzu. Ale to wyjaśniłoby się, gdybyśmy mogli poznać dokładne daty i składy kursów WSP. Podany skład lotników ze zdjęcia sugerować może prędzej zakończenie szkolenia w 3 PL ?. Co na to może powiedzieć Pan Leon Skarbecki ?     
Oczywiście są to tylko takie moje przemyślenia i sugestie, które wcale nie muszą okazać się prawdziwe. Czy w zbiorach Pana Leona jest jakiś dokument, który jednoznacznie określałby daty przybycia do WSP i zakończenia kursu ? Mogłoby to wiele wyjaśnić.    
Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-01-22, 20:02 :
Niestety chyba w złą godzinę napisałem.    
Zadzwoniłem własnie do bliskiego przyjaciela p. Kroczyńskiego i mam do przekazania smutną nowinę.    
Bruno Kroczyński we wrzesniu 2006 roku powrócił do Polski, gdzie po miesiącu - 26 października 2006 zmarł.
piotr
(1) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-01-22, 19:41 :
...wobec tego żyje jeszcze jedna osoba ze zdjęcia - Bruno Kroczyński.
piotr

znalezionych: 16, strona 2 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców