miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. (2019-03-25,08:45)

Witam     
Prosiłbym o pomoc w ustaleniu oraz sprawdzeniu inforamcji o pewnym pilocie. Jakiś czas temu z dość niepewnego źródła dostałem inforamcję ,że w III/3 Dyonie Myśliwskim, może w 3 Pułku Loniczym miał być pilot kpr. pil. Marian Adamski. Według inforamcji bardzo niepewnej inforamcji miał on walczyć w 1939 roku w III/3 Dyonie - 7(6?) września w walce z Bf 109 został trafiony, ranny i lądował w terenie na P.11 i został odwieziony do szpitala w Kutnie lub innego na terenie Armii Poznań. Inforamcję traktowałem jako mało prawdpobną, bo miała pochodzić od pilota Lenona Skarbeckiego ze 132.EM, a ostanio koelga spotkał się z z tym pilotem - weteranem i spytał go o niego. Pan Skarbecki nie pamiętął tego pilota. W ostatnią sobotę byłem z kolegą jescze raz u pana Leona Skarbeckiego, rozmawialiśmy 3 godziny jego śłużbie w III/3 Dyonie i o Adamskim nic nie przypomniał sobie, ale mamy zdjęcie pana Leona z zakończenia Wyższego Kursu Pilotażu. Uczestnicy kończący kursu stawali się pilotami myśliwskimi. Zdjęcie ma datę 15.XI.1938 i jest na nim kilku przyjaciół p.Skarbeckiego, większość znalazła się potem w 3. PL w III/3 Dyonie. Nazwiska są opisane ołówkiem, przy dwóch był znak zapytania..Z czasem oba zostąły opisane, z czego jednen znak zapytania został z czasem opisany.jako ....Adamski (bez podania imienia). Jest to 3 -cia postać od lewej. Wychodzi na to, że taki pilot był, ale nie mam możliwości sprawdzenia, gdzie słuzył. Może kotś badał dokumenty Wyższej Szkoły Strzelania i Bomb. w Grudziądzu lub mateiały związane z 3. PL np listy płac za 1938.39 rok. Czy ktoś może, coś wiem o pilocie myśliwskim o nazwisku Adamski (prawdpobnie imieniem Marian - stopień chyba kpr.) Może ktoś ma możliwość przy okazji zweryfokowania tych inforamcji. Ja próbowałem to zrobić wcześniej przez swoje kontakty, ale nie udało mi się. Brak czasu nie pozwala tez na zajrzenie do CAW, o ile inforamcja jest prawdziwa. Jeśli ktoś może pomóc, z góry dziękuję.     
Na zdjęciu od lewej stoją Leon Skarbecki, Tomasz Gabriel, Adamski??, Romuald Żerkowski, por. Henryk Sczęsny- instruktor, Władysław Kuik, Brunon Kroczyński (przezwizko "Bubi"), Adam Jasiński.


Łukasz ŁydżbaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 16, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

(16) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2019-03-25, 08:45 :
Witam, poszukuję informacji o pochodzącym z Sulmierzyc ( Wielkopolska ) kpr pil. Brunonie Kroczyńskim pilocie 131 Eskadry Myśliwskiej ? jednostki lotniczej Armii Poznań we wrześniu 1939r. Widzę ze jest tu o nim mowa. jestem pracownikiem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Czy istnieje możliwość skontaktowania się z przyjacielem Pana Kroczyńskiego w celu pozyskania informacji bądź z rodziną. Ewentualnie może Pań mógłby mi pomóc w tej materii. Na forum była tez mowa o fotografii na której widnieję pan Kroczyński. Czy wie Pan gdzie stoi pan Kroczyński.    
Będę wdzięczna za pomoc.    
Dagmara Krukowska
dagmara krukowska[162.158.103.113]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(15) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2014-04-01, 23:47 :
Ja byc moze posiadam pewne informacje
Adrian Adamski[178.56.214.99]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(14) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2008-05-29, 23:30 :
Witam.     
    
Brunon Kroczyński był moim kochanym wójkiem. Jest to brat matki mojego ojca. Mieszkałem z nim ostatnie pół roku w londynie na ruislip na ul. Cornwall rd. i sie nim opiekowałem aż do przyjazdu do Polski gdzie niestety zmarł :(     
Jeżeli moge jakoś pomóc w uzupełnieniu pewnych informacji oraz w przesłaniu skanów zdjęć z rodzinnego albumu to słóże pomocą.     
mój email to: [email protected]    
    


Adam CzajkaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(13) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-03-30, 20:36 :
    
    
Piotr, czy mógłbyś uściślić datę zgonu Bruno Kroczyńskiego. 26 październik (post 2) czy 29 listopad ?
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(12) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-02-26, 14:40 :
szukam informacji o Władysławie Kuik, występującym na zdjęciu. Może ktoś cos wie?
Kuik BogusławDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-01-24, 13:06 :
Z tego samego okresu.

piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-01-24, 12:50 :
Oczywiscie, choć nie jestem pewien czy akurat tej ( jakosć) . Fragment, który wkleiłem pochodzi z fotografii zbiorowej 306 DM z Coltishall, zrobionej gdy tenże Dywizjon przechodził do historii.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-01-24, 08:21 :
Witam Panie Piotrze    
    
Byłem wczoraj oddać zdjęcia i to umiesczone tutaj również i nie pamiętał on skąd je dostał. Rzeczywiście ma Pan rację, nawet patrząc po przezwisku p. Brunona Kroczyńskiego "Bubi". Dostłałem jescze zjdjęcie ze z kursu mototowego - 10 - miesięcznego w 3.PL, gdzie jest i Wawrzyniec Jasiński itd, więc popołudniu zamiesczę skan i może da się, co nieco skorygować. Byłaby sznas otrzymania kopii zdjęcia Brunona Kroczyńskie, którą Pan zamieścił do książki o III/3 w 1939 roku, którą kończę.
Łukasz ŁydżbaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-01-23, 22:51 :
Jasiński miał na imię Wawrzyniec. Nie zmienia to faktu, że wszyscy mówili do niego per "Adam"...
Greg S.
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. z dnia 2007-01-23, 18:54 :
Panie Łukaszu. znając już ''bogatszą'' wersję tego zdjęcia smiem twierdzić, że w podanym przez Pana (opartym oczywiscie na rewersie fotografii) opisie jest błąd. Wynika z niego bowiem, że Kroczyński jest drugi na prawo od Szczęsnego a w istocie jest trzeci - czyli ostatni widoczny na tym skanie a przedostatni na zdjęciu. To daje do myslenia - jesli idzie o pozostałych widocznych tj. czy nazwiska odpowiadają twarzom. To oczywiscie nie tyczy Szczęsnego i własciciela fotografii.

piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 16, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców