W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Stanisław Skalski (2014-10-29,19:01)

Witam,    
kilkakrotnie pojawiały sie na forum informacje o tym, ze "ktoś" widział/wie o programach nadawanych w radio/tv dotyczących ś.p. Generała Stanisława Skalskiego.Wszystkich chętnych chcących pomóc i usystematyzowac tę wiedzę proszę o pomoc i dziękuje z gory. Chodzi mi tez np o linki do stron radiowych itp.    
Pzdr-    
Paweł
Paweł DąbekDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 46, strona 4 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

(16) Re: Stanisław Skalski z dnia 2007-01-08, 20:53 :
..czyli wychodzi na to, że zeznania Stanisława Skalskiego są sprzeczne ze sobą..te pisane w 1941 i te powojenne (po 1956).Ale jest inny wątek tej sprawy.Mianowicie można (lub to juz zrobiono???) ustalic godzinę zestrzelenia Henschla na podstawie archiwum niemieckiego.Tak sie składa, że to zwycięstwo czy to o 5.32 czy ok 15.30 miało świadków i...drugą stronę tego zwycięstwa..czyli ofiary, które przeżyły.    
W ogóle czy nie jest tak w historiografii polskiego lotnictwa wojskowego, jeśli chodzi o Gen Skalskiego, że nikt oficjalnie nie zaprzeczył zestrzeleniu z godziny 05.32 ze względu na szacunek dla Jego osoby?    
O zestrzeleniu wczesnym rankiem jest mowa w "Czarnych krzyżach.."..tyle, że pisane były w więzieniu, a St. Skaski po tym co przeszedł byc moze (nie wiem..ja tylko poszukuję odp na nurtujące mnie pytanie) próbował opisac swoją pierwszą walkę "od początku".    
(15) Re: Stanisław Skalski z dnia 2007-01-08, 00:43 :
Panie Pawle. Jeszcze niedawno ten temat spowodował trochę zamieszania na Forum. W pismie z dnia 30 lipca 1941 (LOT.AII 15/1a z arch. IPMS) Stanisław Skalski pisał tak:

piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(14) Re: Stanisław Skalski z dnia 2007-01-07, 20:30 :
Witam,    
Mimo że poczatkowo wątek ten na forum miał dotyczyc materiałów o Gen. Skalskim dostępnych w środkach przekazu postanowiłem podłączyc inny temat związany z Gen Skalskim.    
Mianowicie - pierwsze zestrzelenie samolotu niemieckiego w Drugiej Wojnie Światowej.    
Wg ogólnie dostępnej literatury ( ale podkreślam, że podaje tutaj wiadomości na poziomie przeciętnego czytelnika literatury tematu, a nie jako wnikliwy badacz historii Polskiego lotnictwa z dorobkiem chocby     
Sz.P.Jerzego Cynka)..pierwsze zestrzelenie należy sie Władysławowi Gnysiowi zmarłemu 28 lutego 2000. Zestrzelenie to miało miejsce ok godz 7 (przed 7) w rejonie Olkusza na płn-zach od Krakowa.    
Tymczasem sam Gen. Skalski podaje, że zestrzelił He-126 o godzinie 5.32 ( podaje za Pilotem Wojennym oraz z bezpośredniej rozmowy z roku 2000).    
W ogóle wydaje mi sie, że ten temat należy do delikatnych jeśli chodzi o potraktowanie go w polskiej literaturze a poza tym ja sam napotkalem taką oto sprzecznośc:    
...w książce Pana Jerzego Pawlaka "Polskie eskadry w Wojnie Obronnej 1939" jest przytoczony opis walk 142 eskadry z dnia 1 wrzesnia i pisze tam tylko , że w godzinach porannych był wylot na rozpoznanie (pisze z pamięci bo nie mam książki pod ręką) bez zadnych efektow, natomiast o godzinie 15.30 (sic!!!) doszło do walki powietrznej...    
No wlasnie...o to mi chodzi...godzina 05.32 podana przez Gen. Skalskiego i ok. 15.30 podana w ww książce.    
Poza tym czy ktokolwiek przeprowadził weryfikację ww zeznań pilotów??Mowa raczej o Gen. Skalskim bo raport por Pirszela potwierdza zeznania por Gnysia i co so tego nie ma wątpliwości.    
Co jets natomiast o zestrzeleniu z godziny 05.32???    

Ja mam nadzieje i wręcz oczekuję, na udział w dyskusji Panów z wielkim dorobkiem w tym zakresie, których tu na forum nie trzeba przedstawiac.    
Pzdr-    
Paweł
(13) Re: Stanisław Skalski z dnia 2007-01-05, 18:42 :
Cytat:
Czy Skalski faktycznie napisał książkę p.t. "Historia myśliwca"? Taka książka ostatnio była na Allegro - ale pracownicy Allegro usunęli tę aukcję.

Moze nie tyle pracownicy usuneli tylko sprzedawca po dogadaniu sie z kims co do sprzedazy...tez ja obserwowalem i wczoraj zniknęła. Z tego co mi woadomo to Gen. Skalski był autorem (wspolautorem) scenariusza to filmu pod takim tytulem.
PawełDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(12) Re: Stanisław Skalski z dnia 2007-01-05, 10:23 :
Czy Skalski faktycznie napisał książkę p.t. "Historia myśliwca"? Taka książka ostatnio była na Allegro - ale pracownicy Allegro usunęli tę aukcję.
MichałDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: Stanisław Skalski z dnia 2007-01-04, 21:34 :
Cytat:
W.G    
Mam kilka filmów (wywiadów) ze St. Skalskim jak i innymi pilotami.

..w takim razie prosze o kontakt na [email protected]
PawełDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: Stanisław Skalski z dnia 2007-01-04, 11:45 :
Mam kilka filmów (wywiadów) ze St. Skalskim jak i innymi pilotami.
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: Stanisław Skalski z dnia 2007-01-03, 11:18 :
(8) Re: Stanisław Skalski z dnia 2007-01-02, 23:37 :
Kolejne filmik Kowalewskiego o gen. Skalskim..    

video.google.pl/videoplay?docid=-2879117620400293390&q=Zbigniew+Kowalewski
Grześ
(7) Re: Stanisław Skalski z dnia 2007-01-02, 22:36 :
Cytat:
Ma ktoś może nagrane filmy "Spętany anioł" (reż. Z. Kowalewski)
video.google.pl/videoplay?docid=1076126777384178122&hl=pl
Grześ

znalezionych: 46, strona 4 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców