Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. (2013-10-18,11:57)

Nazywam się Wojciech Pożyczka, mieszkam w Polsce k. Warszawy. Dowiedziałem się od mojego taty, że w brytyjskich siłach powietrznych służył w czasie II wojny światowej pilot o nazwisku Pożyczka. Z racji tego, że nazwisko Pożyczka jest w Polsce bardzo rzadko spotykane ta sprawa bardzo mnie zainteresowała. Chciałbym uzyskać informacje na temat Teofila Pożyczki (który jest również odznaczony krzyżem Virtuti Militari) lub informacje gdzie mogę szukać wiadomości na jego temat. Bardzo proszę o pomoc, będę niezmiernie wdzięczny.    

Kontakt do mnie: GaduGadu: 4888315, tel: 502389531, email: [email protected], [email protected]    

Pozdrawiam serdecznie.    
Wojciech Pożyczka
Wojciech PożyczkaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 48, strona 5 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

(8) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-11-01, 00:31 :
Ja tak dodam tylko, że pan Leszek Owsiany - który był podkomendnym Pożyczki w 301 dywizjonie, wspominał go jako bardzo mądrego, życzliwego i dobrego dowódce. Pan Owsiany po ogłoszeniu decyzji o powrocie do Polski spotkał się z ostracyzmem ze strony kolegów, jednym z nielicznych którzy go nie potępili, zrozumieli, okazali szacunek za wysiłek bojowy - był właśnie Teofil Pożyczka...    
WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-10-31, 23:42 :
Cytat:
że w dywizjonie 300 odbył dwie tury lotów bojowych

Pomyłka, oczywiście miało być w 301 dywizjonie
Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-10-31, 23:37 :
a dokladniej pierwsza tura w 301DB - byl jednym z pierwszych pilotów który latał jeszcze na Fairey Battle'ach.    
1 kwietnia 1942 r. został dowódcą Eskadry A 301 DB na miejsce S/L Stanisława Krzystyniaka ktory wowczas został dowódcą Dywizjonu. Po skończonej turze operacyjnej został "przydzielony pod każdym względem" do 18 OTU (od czerwca 1942). pozniej oczywiscie dowodca 300DB itd.    

no. i w ten sposob zrobila nam sie calkiem ladna notka biograficzna ;)
PiotrH
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-10-31, 23:14 :
Do tego skróconego przebiegu słuzby można by jeszcze dodać, że w dywizjonie 300 odbył dwie tury lotów bojowych.    
Pierwsza tura lotów bojowych w okresie 07.1940 - .06.1942.    
Po okresie instruktorskim w 18 OTU ponownie powrót do dywizjonu (niestety dokładnej daty nie znam), Podczas drugiej tury loty jako dowódca eskadry. Ukończenie drugiej tury lotów bojowych w listopadzie 1943 roku i ponownie okres instruktorski w 18 OTU (od listopada 1943 do lutego 1944 roku).     

DSO odznaczenie nadane dwukrotnie (?)    
Oczywiście wymagałoby to jeszcze dokładnego sprawdzenia w dokumantach archiwalnych.    

Pozdrawiam.    
Remigiusz
Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-10-31, 19:44 :
piotr- pozwolisz, że zamieszczę te informacje w Wikipedii, przynajmniej tymczasowo?
(3) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-10-31, 19:33 :
Dziękuję Wam za te bardzo cenne informacje. Tą sprawą zająłem się dopiero wczoraj więc tym bardziej dzięki za szybką odpowiedź. Mam zamiar zbadać życiorys Teofila Pożyczki bardzo dokładnie, wszelka współpraca mile widziana:).     
Bardzo istotną informacją jest Jego miejsce urodzenia- mój tata również pochodzi z Radomia.    
Pozdrawiam.    
Wojciech Pożyczka
(2) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-10-31, 17:23 :
Ja bym jeszcze uzupełnił (choć oczywiscie to postać dobrze znana) o kilka drobiazgów:    
ur.27 kwietnia 1912 w Radomiu ówczesne woj. Kieleckie, przed wojną samotny - miał tylko narzeczoną;    
W 1924 ukończył szkołę powszechną, w 1933 Liceum na kierunku matematyczno- przyrodniczym. Dodatkowo ''zaliczył'' też Miejską Szkołę Przemysłową im. Kilińskiego w Radomiu na kierunku mechanicznym (1927). Od 1.8.1927 do 1.9.1929 pracował w Państwowej Wytwórni Broni w Radomiu jako technik przy montażu karabinów (sprawdzanie łóż karabinowych ). W 1936 ukończył Szkołę Podchorążych w Warszawie - Grupa Techniczna. Ostatnie stopnie wojenne to major oraz brytyjski W/Cdr, był pilotem i oficerem technicznym, wylatał w sumie ok. 900 godzin w większosci na samolotach dwu i wielosilnikowych. Odznaczenia: VM, 4xKW, DSO i DFC.    
Nr.sł.76737    

Skrócony przebieg służby:    
1.1.1939 - CWL Dęblin - oficer nadzoru technicznego ppor.    
29.10.1939 - Salon Francja    
27.01.1940 - Eastchurch Wielka Brytania - oczekiwanie na przydział    
15.05.1940 - 15 EFTS Redhill - szkolenie jako pilot    
11.06.1940 - 10 OTU Hucknall - szkolenie jako pilot    
7.07.1940 - 301 (P) DB Bramcote - udzial w pierszych zadaniach bojowych dyonu    
20.6.1942 - 18 OTU Bramcote - instruktor por.    
19.1.1944 - 300 (P)DB Ingham a następnie Faldingworth - dca dywizjonu kpt.    
02.02.1945 - Kwatera Główna 1 Grupy, Ops room - mjr.    
2.5.1945 - 301 DB, dca dywizjonu    
Po wojnie pozostał w wielkiej Brytanii, prowadząc swój własny sklep. Zmarł po chorobie w wieku zaledwie 62 lat w szpitalu w Ipswich w hrabstwie Sufolk i tam też został pochowany.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-10-31, 07:02 :
Pożyczka Teofil, absolwent drugiej promocji SPLgT, mianowany ppor. w korpusie oficerów lotnictwa: grupa techniczna z dbiem 1 października 1937 lok.13. W kampanii wrześniowej oficer techniczny CWL. Dalej wiadomo Francja, Anglia, przeszkolenie na pilota. loty w 300 i 301 db. Odznaczony Orderem VM nr 9128.    
Wiecej można się dowiedzieć: www.roman.biskupin.wroc.pl/archiwa.html
ZenekDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 48, strona 5 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców