Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. (2013-10-18,11:57)

Nazywam się Wojciech Pożyczka, mieszkam w Polsce k. Warszawy. Dowiedziałem się od mojego taty, że w brytyjskich siłach powietrznych służył w czasie II wojny światowej pilot o nazwisku Pożyczka. Z racji tego, że nazwisko Pożyczka jest w Polsce bardzo rzadko spotykane ta sprawa bardzo mnie zainteresowała. Chciałbym uzyskać informacje na temat Teofila Pożyczki (który jest również odznaczony krzyżem Virtuti Militari) lub informacje gdzie mogę szukać wiadomości na jego temat. Bardzo proszę o pomoc, będę niezmiernie wdzięczny.    

Kontakt do mnie: GaduGadu: 4888315, tel: 502389531, email: [email protected], [email protected]    

Pozdrawiam serdecznie.    
Wojciech Pożyczka
Wojciech PożyczkaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 48, strona 2 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

(38) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2009-12-09, 20:39 :
czy widział pan post "Odznaczeni DFC w 1942"? tam jest kolorowe zdjęcie pana krewnego. Pozdrawiam
marekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(37) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2009-12-09, 20:38 :
czy widział pan post "Odznaczeni DFC w 1942"? tam jest kolorowe zdjęcie pana krewnego. Pozdrawiam
marekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(36) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2007-03-12, 16:59 :
Szanowny Panie,    
Przegladając dzisiaj internet w poszukiwaniu mojego dalekiego członka rodziny Edwarda Kwolka ( był mężem Melanii Kwolek z domu Ostrowskiej , siostry mojej babci od strony Ojca)natrafiłem na pańskie posty dotyczace innego lotnika. Jednak charakter pisma w książce lotów jest podobny łudząco do charakteru pisma E.Kwolka , czy jest Pan pewien że to pisał inny człowiek (T.Pożyczka)?    
Jestem w posiadaniu oryginalnej mapy z zaznaczonymi na niej przez E.Kwolka wszystkimi jego lotami bojowymi z lat 1941-42 i na tej mapie właśnie znajdują sie odręczne opisy lotów.    
Mam również wspomnienia z lat wojny które posłużyły jak sądzę za kanwę książki"Bomby w celu"    
Jeżeli może Pan sprawdzić czyja to książka bedę wdzięczny za odpowiedź.    
Przemysław Witowski    
Warszawa

Przemysław WitowskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(35) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-11-06, 13:08 :
Oczywiscie, stąd podane tu przykłady. Kolejka operacyjna jak widać w różnych dywizjonach mogła też wyglądać różnie a na jej wczesniejsze ukończenie często lotnik wpływu nie miał: przesunięcie do innej służby, czy jak w tym ostatnim przypadku zmiana charakteru działań jednostki.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(34) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-11-05, 21:25 :
Cytat:
Mea culpa. 23 loty nie 16. Niemniej do 30 wciąż daleko...

W tym konkretnym przypadku skończył na 23 lotach (dokładnie tak jak Antoni Tomiczek) bo 301 dywizjon skończył pracę jako jednostka operacyjna... luty 1945, prawda?    

No ale dochodzimy do jakichś konkretnych wniosków:    

dywizjony na Wellingtonach w Bomber Command - 30 lotów (zwykle i można przyjąć - regulaminowo)    
304 dywizjon w Coastal Command - 50 lotów     
305 dywizjon na Mosquitach, w 2 TAF - 50 lotów    
1586 eskadra - liczba lotów wyliczana w godzinach (patrząc na log-booki Cholewy i Ludwika Domańskiego, wygląda na to, że było to równiutko 300 godzin).    

+ część (śmiem twierdzić: mniejszość) lotników, którzy skończyli loty na dość dziwnej liczbie, która nie wynika z żadnych konretnych przesłanek, a raczej z pojedynczego wypadku.
WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(33) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-11-05, 20:33 :
Mea culpa. 23 loty nie 16. Niemniej do 30 wciąż daleko...

piotr
(32) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-11-05, 20:28 :
Tu znów mamy lotnika, który kolejkę operacyjną zaczynał w 1586 Esk. we wrzesniu 44 natomiast zakończył (nie zginął i nie trafił do niewoli) w lutym 45 juz w 301 dywizjonie. Jak widać jego ostatni lot opatrzony jest numerem 16.

piotr
(31) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-11-05, 20:15 :
Tu należy zgodzić się z Frankiem. Inaczej wygladała służba w Coastl Command a inaczej w Bomber. Jeszcze inaczej traktować należy loty w Eskadrze 1586. Skoro już mowa o Coastl Command...

piotr
(30) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-11-05, 20:12 :
Przypadek z dywizjonu 305/ 1586 (P)SDF    

ppor. strzelec rtg Kazimierz Kujawa    
W dywizjonie 305 pierwszy lot bojowy Operation Dusseldorf nie zaliczony.    
3 x Operation Gardening    
Na 11 locie bojowym zakończenie lotów na Wellington    
Później przeszkolenie na Mitchell    
1 lot bojowy liczony jako 12 Circus Operation    
Przeszkolenie na samolocie Halifax    
Przelot England - Rabat Sali liczony jako 13 lot bojowy    
Następnie w kolejności loty bojowe w 1586 Flight     
Zakończenie lotów bojowych na locie nr 39 Operation Yugoslavia.    

Brak jakiegokolwiek wpisu o zakończeniu tury lotów bojowych.    
Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(29) Re: Teofil Pożyczka- pilot brytyjskich sił powietrznych, być może mój krewny. Proszę o pomoc. z dnia 2006-11-05, 15:58 :
Cytat:
różne zdarzenia typu wodowanie, internowanie, lot który zakończył się zestrzeleniem nad 'terytorium wroga' ale lotnikowi udalo się jakoś wrócić do Anglii i latać dalej operacyjnie też były inaczej liczone.

W sumie tak, choć zawsze są wyjątki... Piotr Kosiń po zesztrzeleniu i skoku na spadochronie wrócił do dywizjonu i jeszcze raz leciał bojowo; tak samo Walerian Sosiński, zestrzelony wodował w połowie kolejki, a potem normalnie dociągnął do 30 lotów... To zależało chyba od dowódcy dywizjonu.    

Cytat:
a kto podejmował decyzję o tym czy dany lotnik miał zaliczoną turę czy jeszcze musiał coś wylatać? dowódca Dywizjonu? czy jeszcze ktoś wyżej?

Chyba na poziomie dywizjonu, a decyzję podejmował pewnie dowódca. W niektórych log-bookach nie ma nic (po prostu odejście z dywizjonu i żadnej adnotacji), a w niektórych jest tak jak niżej - na jednym podpis dowódcy 300 dywizjonu Teoflia Pożyczki S/L + stempel No. 300 (Polish) Squadron, na drugim stepmel 301 dywizjonu + napis, że to jest poświadczenie że 783090 W/O J. Cholewa ukończył swoją drugą turę operacyjną (304 godzin 25 minut) (48 operacji).

WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 48, strona 2 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców