W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: ciekawy spitfire (2014-01-20,18:07)

przegladalem taka niemiecka ksiazke - Jurgen Gassebner - Warbirds , wyd.Motorbuchverlag , calosc poswiecona jest najbardziej znanym samolotom mysliwskim z ostatniej wojny . Zdjecia kolorowe do ksiazki zrobione sa WSPOLCZESNIE podczas jakiegos pokazu lotniczego , maszyny sa na chodzie , lataja . Ciekawy jest rozdzial na temat Spitfire , samolot tu przedstawiony ma polskie "malowanie" - szachownica , litery SZ-G , napis City of Warsaw , godlo pies bokser (Gabszewicz??).Tekst jest tylko na temat danych technicznych i historia produkcji tych samolotow , zadnych wyjasnien kto jest w posiadaniu tego egzemplaza i kto go tak pomalowal . Zdjec jest kilka z obu stron i podczas lotu - maszyna na chodzie . Czy ktos wie cos na ten temat , czy to polska wlasnosc czy z poza granic . pozdrowienia marcin
marcin kaliszczakDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 18, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

(18) Re: ciekawy spitfire z dnia 2014-01-20, 18:07 :
Mowa oczywiście o replice 3/4...
Gretzyngier[83.24.68.114]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(17) Re: ciekawy spitfire z dnia 2014-01-18, 20:36 :
Cytat:
Latający Spitfire w Polsce - nie i jeszcze długo nie, a może nigdy, i to nie tylko ze względów czysto finansowych.
    
    
To tylko finase sie licza? Grupa zapalencow ze Slupska od kilku dobrych lat walkuje temat i najwczesniej w 2015 stana sie posiadaczem latajacego egzemplarza tego samolotu.    
    
Panie Franku troche prosze o troche logiki w wypowiedziach
Pawel Zienkiewicz[79.240.49.244]  [Odpowiedz]
(16) Re: ciekawy spitfire z dnia 2006-06-29, 20:23 :
No to mamy mieszanke wybuchowa: polska fantazje, angielska flegma, niemiecka precyzja i hiszpanski temperament. Istotnie to jest Buchon.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(15) Re: ciekawy spitfire z dnia 2006-06-29, 19:51 :
Cytat:
A taki oto obrazek znalazlem w magazynie FlyPast dzis w kiosku. Ciekawy Spitfire...no wlasnie...Me-fire? To sie dopiero nazywa wilk w owczej skorze ...no i jeszcze ta szachownica. Najlepsze jest to, ze to ma niby byc Hurricane (na potrzeby filmu).
    
    
Nie jestem pewien, ale chyba nie jest to nawet Messerschmitt, tylko ta hiszpańska licencyjna wersja :)
WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(14) Re: ciekawy spitfire z dnia 2006-06-29, 18:54 :
A taki oto obrazek znalazlem w magazynie FlyPast dzis w kiosku. Ciekawy Spitfire...no wlasnie...Me-fire? To sie dopiero nazywa wilk w owczej skorze ...no i jeszcze ta szachownica. Najlepsze jest to, ze to ma niby byc Hurricane (na potrzeby filmu).

piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(13) Re: ciekawy spitfire z dnia 2006-06-25, 21:23 :
Czy każdy, to bym się zastanawiał, ale parę samolotów by się znalazło. Zestawienie znanego pilota z barwnym samolotem będzie trudniejsze, zakładając zaś, że musi to być Spitfire IX (taka makieta) wiążący się z Northoltem (takie miejsce), możliwości wyboru kurczą się dramatycznie.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(12) Re: ciekawy spitfire z dnia 2006-06-25, 19:50 :
''...ze najbardziej reprezentatywny i najbarwniejszy bedzie SZ-G...'' Ano na to wyglada, ze to nasz sztandarowy samolot, choc w czolowce pewnie jest tez Spitfire Zumbacha czy Mustang Horbaczewskiego. W zasadzie kazdy dywizjon moglby miec swego pretendenta, natomiast wspolczuje temu kto chcialby teraz odtworzyc slynnego Spitfire VB EN916 JH-J. Wracajac do SZ-G, jeszcze jedna fotka z promocji ksiazki ''Spit & Polish'' ( na okladce SZ-G oczywiscie) Richarda Whittle ( na zdjeciu na tle szachownicy).

piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: ciekawy spitfire z dnia 2006-06-25, 14:42 :
No, powiedzmy, że szklano-epoksydowy. Swego czasu firma, bodaj Historic Flying Ltd, dokonała "machniom" z MoD, w zamian za część pomników Spitfire ofiarowując takie właśnie makiety. Takich Spitów jest na wyspach kilkanaście, w Londynie m.in. przed muzeum w Hendon.    
Northoltowski Spitfajerek miał przez ładnych parę lat fikcyjne malowanie 303. W pewnym momencie pojawił się (dzięki pewnemu Sptifirologowi) latający Spitfire w malowaniu Gabszewicza, który okazał się nezwykle popularny - sam Mark Hanna nie był zbyt szczęśliwy, gdy przyszło zmienić malowanie. Później wyszła inicjatywa, żeby może Spita z Northolt pomalować jakoś bardziej autentycznie i wtedy okazało się, że najbardziej reprezentatywny i najbarwniejszy będzie SZ-G. Tak więc Spitfirolog za tym stoi. ;)    
Na BM597 latało kilku ciekawych pilotów, pamiętam ten dreszczyk, jak w łapy wpadły mi "pierwsze" wojenne foty tej maszyny. ;)
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: ciekawy spitfire z dnia 2006-06-25, 13:04 :
E tam zaraz plastikowy, Panie Franku. 8 pazdziernika 2002 zostal poswiecony i odsloniety a jak wiesc niesie inicjatorem byl Jerzy B.Cynk (czy to on go malowal nie wiem, raczej widuje go z papierami pod pacha niz z wiaderkiem). W uroczystosci odsloniecia wzieli tez udzial :T.Andersz, M.Sawicki, A.Jeziorski i prezydent R.Kaczorowski.    
Jesli idzie o drugiego Spitfire (na zdjeciu z ubieglego roku) pierwotnie trafil do 315 w Woodvale (kwiecien 42) a pozniej do 317 (rowniez tam). Jednym z pilotow, ktorzy na pewno nim latali byl L.Martel. Po uszkodzeniu 13 lutego 1943 trafil do naprawy i nigdy juz do latania operacyjnego nie wrocil. Przez jakis czas ''pilnowal'' bramy w RAF Church Fenton a do latania wrocil w 1997.

piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: ciekawy spitfire z dnia 2006-06-25, 11:52 :
Bardzo ładny, plastikowy Spitfirek. Kto zgadnie, dzięki komu tak wygląda?    
Za to BM597 JH-C to autentyczny Spitfire, który latał w Dywizjonach 315 i 317. Obecne malowanie jest nie do końca prawidłowe, ale to było życzeniem właściciela, znudzonego szaro-zielonymi Spitami.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 18, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców