miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" (2018-10-20,23:16)

Czy ktoś z Was posiada listę wszystkich lotników walczących w 304 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Śląskiej". Poszukuję wszelkich informacji n/t Aleksandra Zejdlera. W czasie kampani wrześniowej walczył jako strzelec pokładowy na samolocie PZL 37 "Łoś" (numer fabryczny 72.18). Zestrzelony w dniu 04.09.1939 pod Rychłocicami (w czasie ostatniej walki strącił jednego Messerschmitt'a Bf 109D z - najprawdopodobniej - 1. Staffel I./ZG 2. Po zakończeniu walk w Polsce przez Rumunię i Francję ewakuował się do Anglii, gdzie podobno walczył w 304 Dywizjonie Bombowym.    
Może ktoś wie więcej ew. potrafi wskazać w jaki sposób dotrzeć np. do dzienników bojowych tego dywizjonu.    

Mariusz ZejdlerDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 65, strona 7 z 7
«  -  1  2  3  4  5  6  7  -  »

(5) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2005-12-21, 08:08 :
Z tego co pamietam, w CBW z ORB bomberów jest tylko 305. Ale ostatni raz byłem tam ze dwa lata temu i mogło mi się coś popierdulkać    

Grzechu
Greg S.
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2005-12-20, 17:21 :
Proszę bardzo, przynajmniej coś ciekawego. Ale chciałbym, żeby z tego wynikło coś dla dobra ogółu, jakaś obszerna historia na stronę Grzesia bądź Wojtka Z., coby wszyscy frajdę mieli. Rozumiem z powyższego, że dokumenty i zdjęcia uległy zagubieniu lub zniszczeniu. Wszystko jest do odtworzenia, ale obawiam się, że w pewnym momencie wyjazd będzie niezbędny. Na razie sądzę, że wystarczy kontakt z CBW i obejrzenie ORB Dywizjonu - będzie tam pełen wykaz załogi, samolot, godzina startu i lądowania i podstawowe uwagi o przebiegu lotu - oraz teczka personalna z Instytutu Sikorskiego. Wojtek Z. ściągał te ostatnie korespondencyjnie, więc pewnie powie co i jak. Kontakt z Tomkiem Kopańskim (Łosie) i Mariuszem Konarskim też może pomóc - podeślę im adres.    
Pozdrawiam
Franek
(3) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2005-12-20, 16:41 :
a masz może kontakt do Mariusza Konarskiego?    

Mariusz
(2) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2005-12-20, 16:39 :
Witam serdecznie!    
Dziękuję bardzo za błysawiczną odpowiedź, szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że dostanę jakąkolwiek odpowiedź. Książka J. Pawlaka jest mi oczywiście znana (mam ją również z autografem autora), mój dziadek współpracował z autorem w trakcie jej przygotowywania.    
Chciałbym jednak dotrzeć do np. dzienników bojowych bądź też innych oryginalnych dokumentów, które potwierdzałyby wersje usłyszane w trakcie rozmów z dziadkiem - ponad 30 lat temu.    
Może wiesz w jaki sposób dotrzeć do takich informacji, bez wyjazdu do W.Brytanii?    
Nawiązałem kontakt z Geoffrey'em Negusem, ale on z kolei posiada informacje o osobach (Polish Air Forces), które zginęły w czasie ww2.    
Będę wdzięczny za linki lub każde inne informacje, które przybliżą mnie do dotarcia do źródeł.    
Pozdrawiam,    

Mariusz
(1) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2005-12-20, 13:00 :
Panie Mariuszu    
Nie są mi znane pełne wykazy żołnierzy SP z przydziałami służbowymi. Biogram Aleksandra Zejdlera w książce J. Pawlaka o Eskadrach w 1939 r. wskazuje, iż istotnie służył w 304 DOW w okresie 1943-45. Dokumenty osobowe znajdują się w Instytucie Sikorskiego, zaś dokumenty jednostki w tymże instytucie oraz National Archives w Kew, Richmond. Mikrofilm z kroniką jednostki zdaje się jest także w CBW. Sądzę, że autor monografii 304, Mariusz Konarski, również mógłby Panu pomóc.
Franek

znalezionych: 65, strona 7 z 7
«  -  1  2  3  4  5  6  7  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców