miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" (2018-10-20,23:16)

Czy ktoś z Was posiada listę wszystkich lotników walczących w 304 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Śląskiej". Poszukuję wszelkich informacji n/t Aleksandra Zejdlera. W czasie kampani wrześniowej walczył jako strzelec pokładowy na samolocie PZL 37 "Łoś" (numer fabryczny 72.18). Zestrzelony w dniu 04.09.1939 pod Rychłocicami (w czasie ostatniej walki strącił jednego Messerschmitt'a Bf 109D z - najprawdopodobniej - 1. Staffel I./ZG 2. Po zakończeniu walk w Polsce przez Rumunię i Francję ewakuował się do Anglii, gdzie podobno walczył w 304 Dywizjonie Bombowym.    
Może ktoś wie więcej ew. potrafi wskazać w jaki sposób dotrzeć np. do dzienników bojowych tego dywizjonu.    

Mariusz ZejdlerDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 65, strona 5 z 7
«  -  1  2  3  4  5  6  7  -  »

(25) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2006-04-15, 16:03 :
(24) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2006-04-15, 15:59 :
Na poprzednim zdjeciu od lewej:    
Pan Kotulski, siedzacy Jozef Wolosewicz, nn, nn,    
posylam kolejne fotki:    
48.jpg (moj ojciec w drelichu)

Jan WolosewiczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(23) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2006-04-15, 15:47 :
Witam serdecznie. Postanowilem pogrzebac na internecie w poszukiwaniu sladow mojej rodziny a konkretnie ojca Jozefa Wolosewicza s. Michala. Podobnie jak i losy Pana dziadka z II Pulku Lotniczego w Krakowie poprzez oboz internowania w Rumunii, poprzez oboz przejsciowy we Francji trafil do Anglii do 304 Dywizjonu Ziemi Slaskiej . Posiadam wiele zdjec z tego okresu. Niestety najwazniejsze zdjecie z calym dywizjonem na tle Wellingtona niestety z dziwny sposob ulotnilo sie z naszych rodzinnych zbiorow. Zadne zapiski sie nie zachowaly, a niestety moj ojciec juz nie zyje. Po powrocie do Polski troche pracowal w Areoklubie Krakowskim.    
Moj ojciec byl mechanikiem lotniczym st. flight serg.

Jan WolosewiczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(22) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2006-04-13, 10:54 :
Witam!    
Od niedawna jestem czytelnikiem tego forum. Chciałbym pogratulowac Ci pięknej historii rodzinnej.    

Wiesiek.    

P.S    
Jeżeli chodzi o tą niemiecką jednostkę lotniczą z września 1939 roku to można krótko 1./ZG 2 .    
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(21) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2006-03-01, 15:56 :
Cześć!    

Przeszukując zakamarki, znalazłem książkę wydaną w 1934 roku zawierającą karykatury personelu 1 Pułku Lotniczego w Warszawie, rysowane przez Jotesa. Czy ktoś z Was zna to wydawnictwo? Załączam kopię strony tytułowej.    
Pozdrawiam,    

Mariusz Zejdler

(20) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2006-01-25, 03:09 :
Panie Mariuszu! Nie wiem czy się na cokolwiek przydam, ale przypadek zrządził, że ostatnie wakacje spędziłem w Blackpool i mam tam jakiś punkt zaczepienia. Podobno w Blackpool był po wojnie silnie działający Klub Polonii. Zapewne zrzeszał m. in. pilotów, którzy pozostali po wojnie w UK. Może jeszcze żyje ktoś, kto mógłby pomóc.     
Wspomnienia Bonkowskiego są bardzo wzruszające.    
A tak całkiem na marginesie - jesteśmy rodziną i widujemy się na pogrzebach ;) Wnuk siostry Zuzanny to ja.    

Michał    
Michal AdamskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(19) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2005-12-30, 11:20 :
304 DOB - typowe oznaczenia Coastal Command mniej więcej do połowy 1944. W tej chwili więcej nie napiszę.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(18) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2005-12-29, 18:05 :
Zdjęcie jest biało czarne, a Wellington jest jasny (chyba biały), nie ma żadnych malowań maskujących. Na kadłubie, na prawo od znaku RAF-u (trójkolorowe kółko) i na prawo od stanowiska km, jest oznaczenie 2A.    
Pozdrawiam,    

Mariusz
(17) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2005-12-29, 12:34 :
Z poniższego wynika, że dziadek we Francji miał problemy zdrowotne. To może potwierdzać tezę o przeniesieniu go do personelu naziemnego. Wellingtony 304 DOW były białe, to pozwala na błyskawiczną identyfikację.    
Z pamiątek, z historycznego punktu widzenia niewątpliwe najcenniejsze są notatnik i książki lotów. Można wręcz powiedzeć, że są bezcenne.    
Co do archiwaliów dotyczących SP, praktycznie wszystkie znajdują się w Anglii - obawiam się, że nikt z tego forum nie ma do nich bieżącego dostępu, a jest to warunek niezbędny udzielenia szybkiej odpowiedzi.    
Na pewno część materiałów można zamówić w Instytucie, ale w pewnym momencie i tak osobista wizyta będzie niezbędna.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(16) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2005-12-29, 11:35 :
Te odznaczenia to:    

1. WAR SERVICE MEDAL 1939-45    
2. THE DEFENCE MEDAL 1939-45    

Mariusz

znalezionych: 65, strona 5 z 7
«  -  1  2  3  4  5  6  7  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców