W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Daszewski (2014-12-29,20:42)

Przed laty w okolicach mojej miejscowości mieszkał pan Daszewski.Był sąsiadem mojego dziadka i praktycznie oprócz niego nie utrzymywał z nikim kntaktów.Zoną pana Daszewskiego była hrabina,chrześnica Henryka Sienkiewicza,którego posiadłość Oblęgorek sasiadowała z majątkiem rodziców p Daszewskiej (niestety nie znam nazwiska panieńskiego)Mój dziadek opowiadał,że p Daszewski jest bratem pilota Kazimierza .On również był w dywizjonie 303,ale pracował w obsłudze naziemnej i to właśnie on miał zrzucić obraz Churchilla,gdy ten odmówił pomocy Polsce.Proszę o kontakt osoby,które mogłyby lub wiedzą coś na ten temat.Będę bardzo wdzięczna.
Jolanta PapiewskaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 9, strona 1 z 1

(9) Re: Daszewski z dnia 2014-12-29, 20:42 :
Pani Marleno!    
Znalam bardzo blisko siostre Kazika Daszewskiego , Krystyne Cywinska , z meza, niestety nie zyje od ponad 20 lat, jesli interesuja Pania szczegoly, prosze o kontakt    
Pozdrawiam    
Irena
Irena Olsson[31.208.6.92]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: Daszewski z dnia 2013-09-23, 20:02 :
Mam nadzieje , że mam informacje o tej osobie . O panu Jerzym Daszewskim . Jego zona byla Hanna z domu Arciszewska . Po wojnie zamieszkali we wsi Sledziowka , woj.pomorskie . Mieli jedynego syna Wladyslawa . Prawdopodobnie syn mieszka w Malborku . Pan Daszewski wraz z zona w latach siedemdziesiatych wyprowadzili sie do Warszawy . Tam zmarli . Jako ciekawostke podam , że pani Hanna byla chrzesnica Henryka Sienkiewicza . Byla hrabianka . Jej rodzice przed wojna mieli majatek kolo Ogleborka.    
Pozdrawiam    
Jolanta
Jolanta P[83.20.186.204]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: Daszewski z dnia 2009-05-30, 15:27 :
A propos rodziny, czy jest to może jakaś rodzina ze scenografem Władysławem Daszewskim albo jest spokrewniony z potomkami Sejmu Wielkiego?
Marlena
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: Daszewski z dnia 2009-05-30, 15:20 :
Zainteresował mnie życiorys J.K Daszewskiego, jednak w książkach, które czytałam na temat polskich lotników jego osoba jest pomijana, w najlepszym wypadku spychana na margines. Szerzej omówiona była tylko w "Dywizjonie 303" A.Fiedlera, a bardziej szczegółowy opis jego życia znajduje się tylko na tej stronie. Proszę o podanie książek, w których jest opisane jego życie, linków do zdjęć. A może ktoś z forumowiczów, może mi udzielić więcej informacji na temat jego rodziców, rodzeństwa, dzieciństwa, żyjącej rodziny, jakiś ciekawostek itp. Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Marlena
(5) Re: Daszewski z dnia 2006-08-17, 22:44 :
Wsrod czlonkow PSP bylo dwoch ludzi o tym nazwisku. Pierszego znaja juz wszyscy natomiast drugi nazywal sie ... Jerzy Daszewski, byl w stopniu kaprala, urodzil sie 5 marca 1903 i w pewnym momencie swej sluzby zostal przeniesiony do armii.
piotr
(4) Re: Daszewski z dnia 2006-08-17, 21:25 :
W książkach o których wspomniałem "Technicy lotnictwa polskiego na zachodzie-1939/1946" Jerzego Płoszajskiego nie występuje to nazwisko.    
Z powazaniem    
Grudniak
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Daszewski z dnia 2006-08-17, 10:32 :

Szanowna Pani     
Lotnik o którego Pani pyta napewno nie był pilotem. J.K.Daszewski zginął wcześniej niz nastąpił ten incydent/prawdopodobnie chodzi o pomoc dla powstańczej Warszawy/. Jeżeli zaś chodzi o personel naziemny to od czasu doczasu któryś z lotników wspomniał o ich cichej, bez laurów, codziennej ciężkiej pracy. Poszperam w swoich "dokumentach" bo wydaje mi się, że coś kupowałem na ten temat.    
A może na forum zajelibyśmy się tymi biedakami tak jak personelem "bombowym"? Oj dużo jest do zrobienia w tym lotnictwie.    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Daszewski z dnia 2006-01-22, 15:28 :
Pan Daszewski mieszkał w miejscowości Sledziówka ,w dawnej gminie Szropy,dzisiejsze województwo Pomorskie.Na imię miał Jerzy,żona Hanna z domu hrabina Arciszewska.Mieli jednego syna Władysława.Kilkanaście lat temu wyprowadzili się do Warszawy.Dotarła do nas jeszcze wiadomość,że pan Daszewski nie żyje.Będę wdzięczna za każdą informację.Proszę pisać na adres e-meil [email protected]wiam.
Jolanta PapiewskaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Daszewski z dnia 2005-11-09, 20:58 :
Jan Kazimierz Daszewski miał 3 siostry, natomiast nie miał brata. Wiem to na pewno. Przed chwilą rozmawiałem w tej sprawie z córką siostry Daszewskiego. Wszystkie siostry już nie żyją. Daszewski miał stryjecznych braci. Być może to o któregoś z nich chodzi. Szkoda, że nie podała Pani nazwy miejscowosci, gdzie mieszkał Pani dziadek i Daszewski, który podawał się za brata Jana Kazimierza Daszewskiego - pilota dywizjonu 303. Może jakieś bliższe szczególy, to pomożemy Pani w rozwiązaniu tej zagadki.    
Reasumując, na pewno nie był to rodzony brat Jana Kazimierza Daszewskiego.    
Pozdrawiam - Krzysztof
Krzysztof

znalezionych: 9, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców