W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: szukam dokumentacji PZL-ki (2018-03-17,01:47)

Poszukuję wszelkiej dokumentacji technicznej dotyczącej PZL-ek (od 7-ki do 24). Konstrukcja płata, kadłuba, podwozia itp. Rysunki konstrukcyjne, wykonawcze i złożeniowe.... Wyszczególnienie materiałowe... Po prostu wszystko, co da się w tym temacie znaleźć...

MarianDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 16, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

(16) Re: szukam dokumentacji PZL-ki z dnia 2018-03-17, 01:47 :
czy móglbyś napisać co to za firma i zamieścić link albo zdjęcia?
Tomasz Kufer[91.1.184.131]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(15) Re: szukam dokumentacji PZL-ki z dnia 2007-01-15, 12:18 :
rysunki techniczne i złożeniowe zamka PZL

Jarosław KałuskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(14) Re: szukam dokumentacji PZL-ki z dnia 2007-01-15, 12:14 :
Spróbuję wkleić przykładowe rysunki wykonywanej dokumentacji ( jeżeli coś za pierwszym razem nie wyjdzie to przepraszam )    

Jest to zdokumentowany zamek PZL do blach i pokryw odejmowanych lub otwieranych.

(13) Re: szukam dokumentacji PZL-ki z dnia 2007-01-14, 17:12 :
Przez przypadek natknąłem się na ten wątek szukam dokumentacji PZL-ki.    

Ja także przed laty poszukiwałem wszelkich fabrycznych dokumentów związanych z konstrukcją i technologią wytwarzania samolotów PZL.    

Jest ich jak „kot napłakał”     

W większości to opisy eksploatacyjne lub zdjęcia – one były opublikowane w książkach i prasie lotniczej.    

Od wielu lat nic nowego się nie pojawiło.     

Dokumentacje technologiczne budowy płatowca ( zbiór rysunków wykonawczych i złożeniowych wszystkich detali ) zajmują durzą objętość.    

Nie jest to np. jeden segregator A4 z instrukcją pt. jak krok po kroku wyciąć i znitować samolot.     

Duża objętość nie sprzyja zachowaniu dokumentacji. Z biegiem lat półki archiwów firm „uwalniano” pod bardziej świeże dokumenty. Zakład produkujący samoloty to nie muzeum.    

Inne czynniki jak konflikty zbrojne, zmiana polityki państwa, zmiana strategii firmy , przeniesienie likwidacja ew. rozbudowa firmy - sprzyjały temu by taka „makulatura” trafiła na przemiał lub do pieca.    

Oczywiście nie można wykluczyć, że zachowały się fragmenty dokumentacji produkcyjnej płatowca PZL P11c.     

Czas i koszt związane z poszukiwaniem jej są zbliżone do wykonania nowej dokumentacji zgodnej z obecnie obowiązującymi przepisami.     

Z tego powodu zaprzestałem poszukiwań tylko przystąpiłem do wykonania od podstaw konstrukcyjnej i technologicznej dokumentacji PZL P11c.    

jarekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(12) Re: szukam dokumentacji PZL-ki z dnia 2007-01-14, 17:09 :
Przez przypadek natknąłem się na ten wątek szukam dokumentacji PZL-ki.    

Ja także przed laty poszukiwałem wszelkich fabrycznych dokumentów związanych z konstrukcją i technologią wytwarzania samolotów PZL.    

Jest ich jak „kot napłakał”     

W większości to opisy eksploatacyjne lub zdjęcia – one były opublikowane w książkach i prasie lotniczej.    

Od wielu lat nic nowego się nie pojawiło.     

Dokumentacje technologiczne budowy płatowca ( zbiór rysunków wykonawczych i złożeniowych wszystkich detali ) zajmują durzą objętość.    

Nie jest to np. jeden segregator A4 z instrukcją pt. jak krok po kroku wyciąć i znitować samolot.     

Duża objętość nie sprzyja zachowaniu dokumentacji. Z biegiem lat półki archiwów firm „uwalniano” pod bardziej świeże dokumenty. Zakład produkujący samoloty to nie muzeum.    

Inne czynniki jak konflikty zbrojne, zmiana polityki państwa, zmiana strategii firmy , przeniesienie likwidacja ew. rozbudowa firmy - sprzyjały temu by taka „makulatura” trafiła na przemiał lub do pieca.    

Oczywiście nie można wykluczyć, że zachowały się fragmenty dokumentacji produkcyjnej płatowca PZL P11c.     

Czas i koszt związane z poszukiwaniem jej są zbliżone do wykonania nowej dokumentacji zgodnej z obecnie obowiązującymi przepisami.     

Z tego powodu zaprzestałem poszukiwań tylko przystąpiłem do wykonania od podstaw konstrukcyjnej i technologicznej dokumentacji PZL P11c.    

(11) Re: szukam dokumentacji PZL-ki z dnia 2006-04-13, 04:31 :
Wiem, ze to co napisze jest totalnie nie na temat, ale podam to jako ciekawostke. W 1997 nawiazalem kontakt z firma specjalizujaca sie w budowie replik w 2/3 ich naturalnej wielkosci. Jednym z samolotow, ktore byly tam skladane byl PZL p.11c. Z tego co pamietam, jeden samolot latal, a trzy byly w roznych fazach budowy. W 1990 r. w Oshkosh samolot zdobyl bardzo pochlebne recenzje, i byl prezentowany w dziewieciu pismach lotniczych, m. in Jane's All World Aircraft. Samolot gotowy do lotu kosztowal $ 29,750.00 USD a do samodzielnego montazu $ 19,750.00 USD.    
Pare zdjec:    
img143.imageshack.us/my.php?image=361d2th.jpg    
img130.imageshack.us/my.php?image=361a9kq.jpg    
img83.imageshack.us/my.php?image=361b6kx.jpg    

Adam JackowskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: szukam dokumentacji PZL-ki z dnia 2006-04-12, 14:27 :
Witam,     
pomysł jest ok! Chciałbym jednak zapytać wszystkich czy może zamiast odbudowywac PZL P.11, który dzięki Bogu przetrwał to pokusić się o odbudowę maszyny, która nie miała tyle szczęścia. Mam na myśli PZL P. 7. Samolot ten jak wiemy wszyscy, uczestniczył także w bojach wrześniowych. Może warto o tym pomyśleć. Pozostawiam sprawę do przemyślenia    

Pozdrawiam wszystkich    
Robert Kowalski    
PTH O/Nowy Targ
RochDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: szukam dokumentacji PZL-ki z dnia 2006-04-11, 10:52 :
Popieram cię Franku. Widziałem Ju-87 - strasznie zeszpecili ten i tak niezbyt piękny samolot. Ale jak ktoś chce sprawdzic swoje umiejętności konstruktorskie i manualne to pięknie.
W.G
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: szukam dokumentacji PZL-ki z dnia 2005-01-24, 10:36 :
A ja posiadam coś takiego co sie nazywa: opis tecniczny płatowca typ PZL p11c: Pare miechów temu sciągnełem to zneta z jakiejś stony nie pamietam z jakiej. Jest to kserówka książki a własciwie broszurki która chyba była dostarczona do Ministerstwa Lotnictwa w celu zaakceptowania lub zapoznania sie władz lotniczych z parametrami i konstrukcją jedenastki . Szczerze mówiąc nie jestem tego pewien ale takową rzecz posiadam.
goranDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: szukam dokumentacji PZL-ki z dnia 2005-01-20, 10:44 :
W Polsce powstały już nowe "stare" samoloty i bynajmniej nie był to RWD-5. W Krośnie zbudowano serię Po-2/CSS-13 z silnikami M-11FR, zaś w Bielsku - Jungmannów według licencyjnej dokumentacji Tatry.    
RWD-5R to twór RWD-podobny o innej konstrukcji i tylko zbliżonym wyglądzie. Miary nieszczęść dopełnia silnik, który psuje sylwetkę, ale tu niestety nie było wyboru.    
Jest mi doskonale znany projekt budowy Me 262 oraz Fw 190, są mi również znane problemy związane z ich budową. Ewentualna rekonstrukcja P.11 nie będzie jednak miała wiele wspólnego z RWD, a raczej z wspomnianymi myśliwcami niemieckimi. Niestety, zarówno przeszkody formalno-prawne jak i czysto finansowe stoją przeciwko temu przedsięwzięciu.    
Odbudowa samolotu CSS-13 w Bydgoszczy ma zupełnie inne podstawy prawne - łatwiej jest dopuścić do lotów wyremontowany samolot niż jego kopię bądź replikę. Osobiście mam negatywną opinię o odbudowie starych samolotów, gdyż w większości wypadków wiąże się to z wyrzuceniem praktycznie całej historycznej substancji. Jednakowoż mam nadzieję, że ten Papaj nie wywędruje na zachód, tak jak to się zdarzyło paru innym.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 16, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców