W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Pułk Lotniczy i jego Eskadry w Armii Polskiej w ZSRR w 1941r. (2016-07-31,19:07)

Szukam wiadomości o tworzacym się Pułku Lotniczym w Armii gen. Andersa w 1941r. w ZSRR.    
W/w pułku służył mój stryjek. Zmarł w Szpitalu Ewakuacyjnym w Kołtubance w 6.12.1941r.    
Po 5 latach poszukiwan dało mi się odmależć cmentarz w Kołtubance ( pochownych jest 13 zołnierzy)    
Cmentarz był zaniedbany. A jego oznaczeniem była stuja z czerwoną gwiazdą. Dzieki pomocy Polaków z Orenburga ( pani Wanda Seliwanowska), którzy naciskali na Konsulat Polski w Moskwie i na organizację "Wspólnota Polska" udało sie umieścić tablicę pamiątkową . Starosta Kołtobanki - rodowity Rosjanin , pan Piotr Kosinow zajął sie uporządkwaniem terenu cmentarza i nadania mu godnego wygladu.    
Dotarłem również do pozostałych cmentarzy z rejonu tworzenia Armii gen. Andersa ( Buzułuk, Tock)    
Jedyne co mi sie ciśnie na usta to: wstyd i hańba !!!     
Posiadam zdjecia, jeśli ktos jest zainteresowany mogę przesłać.


agamonDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 47, strona 5 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

(7) Re: Pułk Lotniczy i jego Eskadry w Armii Polskiej w ZSRR w 1941r. z dnia 2005-07-11, 22:04 :
Jeszcze jedno nazwisko do kompletu lotników z 6 DP.    
ppor. rez. pil. Kazimierz Czerwi?ski, we wrze?niu 1939 roku przydzia? nieustalony.    
we wrze?niu 1939 roku dosta? sie do niewoli.    
zmar? w marcu 1942 roku w Kazachstanie (Szachrizjabs)    
    
Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: Pułk Lotniczy i jego Eskadry w Armii Polskiej w ZSRR w 1941r. z dnia 2005-01-01, 18:54 :
Następne nazwiska które mogą pomóc w dalszych poszukiwaniach.    
W skład plutonu lotniczego przy 6 Dywizji Piechoty wchodzili równiez:    
- kpr. pil. Antoni Tomiczek, później po przeszkoleniu w Anglii latał w składzie 1586 SDF.    
- kpr. pil. Stanisław Kodziński    
- kpr. pil. Lucjan Kretowicz    
- ? pil. Jan Goździelewski    
- kpr. mech. Luciński    
- kpr. mech. Ludwik Mikołajczak - po przeszkoleniu w Anglii pilot 308 Dywizjon Mysliwski Krakowski.    
- ? . M. Pastuszny    
    
    
Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: Pułk Lotniczy i jego Eskadry w Armii Polskiej w ZSRR w 1941r. z dnia 2004-10-08, 19:13 :
Miejsce gdzie byl obóz w Kołtubance. Na zdjeciu od lewej pan Piotr Kosinow- Rosjanin, starosta Koltubanki i pani Wanda Seliwanowska- pPolka, prezes Stowarzyszenia "Czerwone Maki" z Orenburga.

agamonDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: Pułk Lotniczy i jego Eskadry w Armii Polskiej w ZSRR w 1941r. z dnia 2004-10-08, 19:12 :
Miejsce gdzie byl obóz w Kołtubance. Na zdjeciu od lewej pan Piotr Kosinow- Rosjanin, starosta Koltubanki i pani Wanda Seliwanowska- pPolka, prezes Stowarzyszenia "Czerwone Maki" z Orenburga.
agamonDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Pułk Lotniczy i jego Eskadry w Armii Polskiej w ZSRR w 1941r. z dnia 2004-09-27, 23:46 :
Trochę o Mikołajczaku mają w "Centrum informacji o obywatelach polskich represjonowanych w ZSRR":    
    
18 września 1939 r. internowany na Łotwie    
od 27 lipca 1941 r. w obozie Juża (Iwanowska)    
2 września 1941 r. zwolniony do armii Andersa (do Buzułuku)    
    
Jakie było nazwisko i imię zmarłego lotnika - stryjka? Może też coś o nim będzie...?
WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Pułk Lotniczy i jego Eskadry w Armii Polskiej w ZSRR w 1941r. z dnia 2004-09-27, 22:35 :
Czy wszystkie informacje pochodzą od Mikołajczaka? Jeśli nie, to historia ta zyskuje na prawdpodobieństwie, chociaż grupa szkolona w Indiach była chyba liczniejsza. Niestety nie trafiłem na żadne dokumenty dotyczące tych lotników, ale mam obiecane parę "podejrzanych" nazwisk.    
Pozdrawiam
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Pułk Lotniczy i jego Eskadry w Armii Polskiej w ZSRR w 1941r. z dnia 2004-09-27, 19:35 :
Jednym z lotników (mechaników) tej jednostki był późniejszy pilot 308 krakowskiego Dywizjonu Mysliwskiego ppor. pil. (F/O) Ludwik Mikołajczak.    
Absolwent SPLdM w Bydgoszczy, rocznik 1935-1938    
Mechanik w 51 Eskadrze Rozpoznawczej 5 PL Lida    
Jeniec w obozach pracy na terenie Rosji Sowieckiej    
2września 1941 roku wstąpił ochotniczo do organizujacego się na terenie Sowietów Wojska Polskiego i został przydzielony do Zgrupowania Lotników i Marynarzy przy 6 DP w m. Kołtubanka k/Buzułuku.    
Stan zgrupowania:    
1 oficer łącznikowy.    
3 podoficerów pilotów    
15 podoficerów mechaników.    
Przeszkolenie odbywało się na lotnisku Tockoje koło Kujbyszewa na przydzielonym przez Sowietów     
samolocie R-5.    
Jednostka (nieformalnie istniała pod nazwą Zgrupowanie Lotników i Marynarzy), oprócz przeszkolenia na R-5 nie została oficjalnie sformowana, z powodu wyjścia Armi Polskiej z terenu Rosji Sowieckiej.    
    
Z niepewnych źródeł wiadomo mi, że część z lotników tego zgrupowania uczestniczyła później w szkoleniu przez Amerykanów na terenie najprawdopodobniej Indii (z zamiarem wykorzystania lotników do lotów Ferry ( rozprowadzanie samolotów w rejonie Indii i dostawy samolotów w ramach Lend Lease do Rosji), ale później nadeszła decyzja o przetransportowaniu całej grupy na teren Wielkiej Brytanii, drogą morską dookoła Afryki.    
Te ostatnie wiadomości wymagałyby jednak sprawdzenia.    
    
Życzę powodzenia w dalszych poszukiwaniach.    
    
    
Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 47, strona 5 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców