miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Najciekawsze samoloty w historii lotnictwa (2023-09-12,21:28)

Hej, jakie wg. was samoloty są najbardziej interesujące w dziejach lotnictwa ? - mój typ : Focke-Wulf Ta 183    
    
Focke-Wulf Ta 183 Huckebein był jednosilnikowym myśliwcem odrzutowym o skrzydłach w kształcie strzały, opracowanym przez niemiecką firmę Focke-Wulf Flugzeugbau AG w latach 40. ubiegłego wieku i pozostającym na etapie projektowania.    
    
Miał zastąpić Messerschmitta Me 262 w służbie Luftwaffe, ale z powodu zakończenia II wojny światowej jego rozwój został przerwany bez zbudowania nawet prototypu. Zdobyta wiedza została jednak ponownie wykorzystana przez jego konstruktora, Kurta Tanka, w okresie powojennym, w wyniku czego powstał argentyński FMA I.Ae. 33 Pulqui II.    
    
Na początku 1944 r. kierownictwo Reichsluftfahrtministerium (RLM), dowiedziawszy się o rozwijaniu przez aliantów samolotów odrzutowych, stanęło w obliczu możliwości wprowadzenia przez Królewskie Siły Powietrzne samolotu Gloster Meteor do służby i wykorzystania go w teatrze wojennym na niemieckim niebie. Jako środek zapobiegawczy zainicjowano program, określony jako Jagdflugzeug-Projekt (Fighter Project), który wzywał do wstrzymania produkcji bombowców i samolotów wielozadaniowych na rzecz modeli zdolnych do utrzymania przewagi powietrznej, w szczególności myśliwców. Krajowe firmy zostały również wezwane do szybkiego rozpoczęcia opracowywania eksperymentalnych projektów, które gwarantowałyby modele o lepszych osiągach niż ich alianckie odpowiedniki, projekty, które miały zastąpić pierwsze myśliwce z napędem odrzutowym, które weszły do służby Luftwaffe, Messerschmitt Me 262 i Heinkel He 162.    
    
    
Program ten dał początek serii zaawansowanych technologicznie projektów, z których niektóre były wyposażone w skrzydła w kształcie strzały, aby poprawić osiągi naddźwiękowe, a inne, w celu zwiększenia prędkości maksymalnej, zostały pozbawione rur wydechowych, aby zmniejszyć powierzchnię czołową. Niemieccy inżynierowie aeronautyki zdawali sobie jednak sprawę, że \


Jola Bartnik  [162.158.102.81]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

(1) Re: Najciekawsze samoloty w historii lotnictwa z dnia 2023-09-12, 21:28 :
Pani Jolu, skąd Pani wytrzasnęła te rewelacje,
Cytat:
niektóre były wyposażone w skrzydła w kształcie strzały, aby poprawić osiągi naddźwiękowe, a inne, w celu zwiększenia prędkości maksymalnej, zostały pozbawione rur wydechowych, aby zmniejszyć powierzchnię czołową
Zanim Pani coś wklei to proszę trochę poczytać o konstrukcjach lotniczych.     
Pozdrawiam
W.G
[108.162.220.99]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców