miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Katastrofa niemieckiego samolotu w Kaliszu IIWŚ (2019-09-06,10:33)

W kaliskiej prasie, historycy, regionaliści zamieszczają informację że w okresie okupacji niemieckiej w centrum miasta rozbił się niemiecki samolot zahaczając skrzydłem o komin piekarni, podobno żegnał się z rodziną mieszkającą w tym rejonie. Uszkodzony samolot uderzył w wał rzeki Prosny. Po chwili było tam mnóstwo niemców, ale pilot już nie żył. Miało to być w w 1942 lub 1943 roku, lub w styczniu 1945 roku Poszukuje bardziej szczegółowych informacji o sprawcy tego wydarzenia. O tej kraksie opowiadała mi moja Mama, która widziała jak wojsko niemieckie wywoziło wrak samolotu. W kaliskich archiwach brak informacji. Jedynie na stronie - www.luftwaffe.be/missing-in-action-jg-6/ są podane wypadki ale nie pasują do tej katastrofy. Tutaj też coś jest ale bez konkretów - www.aircrewremembered.com/KrackerDatabase/?q=kalisch Prośba do forumowiczów może ktoś coś ???


Henryk Juszczak  [37.190.201.250]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 6, strona 1 z 1

(6) Re: Katastrofa niemieckiego samolotu w Kaliszu IIWŚ z dnia 2019-09-06, 10:33 :
Dzień dobry    
Szanowny Panie dziękuje za uznanie, chętnie z Panem porozmawiam, bo i ja nie znam wszystkich losów Stanisława,    
był skrytym człowiekiem, niechętnie opowiadał swoje przeżycia.    
Proszę o kontakt na [email protected]     
Pozdrawiam     
Henryk Juszczak
Juszczak[162.158.102.178]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: Katastrofa niemieckiego samolotu w Kaliszu IIWŚ z dnia 2019-09-05, 22:12 :
Dobry wieczór    
Panie Henryku dzisiaj zakupiłem książkę "Skrzydła kaliskie" i po przeczytaniu szczególnie uważnie działu i stron poświęconych Stanisławowi Orlikowskiemu postanowiłem napisać oraz zadać pytanie.    
Nazywam się Adam Krymarys i jestem wnukiem Jana Orlikowskiego, który był bratem w/w Stanisława.    
Od wielu lat interesuję się lotnictwem i zawsze szukałem o nim informacji. Natrafiłem na takie w książce o polskich eskadrach Września 1939 ale te zawarte w Pana książce są o wiele bogatsze i piękniejsze.    
    
Przeczytałem o tym, że znał Pan wujka i rozmawiał z nim i tutaj jest moje pytanie.    
Czy w czasie tych rozmów może wspomniał o numerze Karasia jakim latał wcześniej lub leciał tego feralnego dnia zestrzelenia?    
Pytam dlatego, że od dawna planuję zbudowanie modelu Karasia ale chciał bym wykonać model dokładnie tej maszyny.    
Pytałem kilka osób z rodziny ale wujek jeśli miał takie zdjęcia nikomu ich nie przekazał a w rozmowach kiedy moja mama pytała o tamte dni raczej kierował tok rozmowy na inne tory.     
    
Także jego losy już po zestrzeleniu u nas w rodzinie są znane z relacji ustnych. Troszkę "felerne" zakochanie się z niemieckiej pielęgniarce w czasie leczenia oraz wypadek w wąwozie w Piwonicach i potrącenie przez pociąg bodajże jeszcze w okresie wojny.    
Artykuł o wujku Stanisławie czytaliśmy dzisiaj rodzinnie kilka razy ze wzruszeniem i za to serdecznie Panu dziękuję.    
    
Będę wdzięczny za odpowiedź.    
Przesyłam pozdrowienia Adam Krymarys
Adam Krymarys[162.158.102.58]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: Katastrofa niemieckiego samolotu w Kaliszu IIWŚ z dnia 2019-03-31, 22:49 :
Witam.    
Gratuluję wytrwałości.    
Pozdrawiam
W.G
[162.158.102.10]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Katastrofa niemieckiego samolotu w Kaliszu IIWŚ z dnia 2019-03-29, 23:53 :
Po kilku latach żmudnych i intensywnych poszukiwaniach wreszcie mam !!!! Okoliczności, imię, nazwisko, stopień wojskowy sprawcy, typ samolotu, datę, katastrofy która wydarzyła się w Kaliszu w okresie okupacji niemieckiej Samolot Luftwaffe zahaczył o komin piekarni w centrum miasta, pilot zginął
Juszczak Henryk[162.158.103.89]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Katastrofa niemieckiego samolotu w Kaliszu IIWŚ z dnia 2018-05-19, 10:05 :
Panie Wiesławie    
Naoczni świadkowie są już po "tamtej stronie" bardziej liczę na specjalistów od "grzebania" w historii papierowej, dokumentach Luftwaffe, bo ja nie bardzo się w tym poruszam, mam nadzieje na ogromną wiedzę forumowiczów i pomoc z ich strony.    
Pozdrawiam    
Henryk J.
Henryk Juszczak[172.69.190.46]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Katastrofa niemieckiego samolotu w Kaliszu IIWŚ z dnia 2018-05-16, 22:19 :
Witam.    
Panie Henryku myślę, że dobrze by było ustalić wśród naocznych świadków wygląd samolotu. Druga rzecz to dotrzeć dokumentów poszczególnych jednostek lotniczych z których pochodziły samoloty wymienione w tych wykazach.    
Pozdrawiam    
Wiesiek
W.G
[178.235.178.141]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 6, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców