miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... (2019-03-15,08:05)

    
Rozpoczynamy przygotowania do 100 lecia lotnictwa polskiego. W związku z tą okrągłą rocznicą mam do wszystkich zainteresowanych historią lotnictwa polskiego propozycję następnej zabawy.     
    
Tak się składa, że w swoich zbiorach mam kilkaset zdjęć na których widnieją lotnicy w różnych sytuacjach. Najczęściej są to okolicznościowe fotografie wykonywane z okazji zakończenia szkolenia, wizyty w pułku lotniczym ?oficjeli?, fotografie ?legitymacyjne? lotników etc. Pech w tym, że NAJCZĘŚCIEJ zdjęcia te są nieopisane, lub opis jest zgoła enigmatyczny. Gdy wiadome jest źródło pochodzenia danego zdjęcia (rodzina lotnika) można w przybliżeniu rozpocząć opisywanie zdjęcia. Nie zawsze jednak jest to możliwe.     
Jeśli na zdjęciu jest kilka / kilkanaście osób to można przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że każdy z zainteresowanych został taką odbitką fotografii obdarowany. Tak więc może i rodziny lotników wezmą udział w naszej zabawie.     
?Na tej fotografii jako drugi z prawej strony jest mój dziadek / wujek ?    
?Na fotografii, którą posiadam są nazwiska wszystkich lotników ?    
    
    
Na palcach jednej ręki można policzyć publikacje książkowe, w których autorzy zadają sobie trud dokładnego opisania zdjęć (choć z tym ? warto to zaznaczyć ? jest już coraz lepiej). W niewydawanym już czasopiśmie ?Lotnictwo z szachownicą? Wojtek Sankowski wprowadził specjalny dział ?Ocalić od zapomnienia? w którym udało się rozpoznać i dopisać historię wielu lotników.     
    
Dla mnie synonimem takiego zdjęcia było zawsze zdjęcie strzelca pozującego na tylnym stanowisku strzelca samolotu PZL 37 ?Łoś?. Najczęściej opisywane: ?Tylne stanowisko strzeleckie samolotu PZL 37B Łoś. Zamontowany km. Vickers wz. F bez magazynka?     
A mnie interesowałoby, kto obsługiwał tego ?Vickersa wz.. F ?? gdy już miał założony magazynek. Jakie były dalsze losy lotnika, czy wziął udział w działaniach wojny 1939 roku ?     
    
Zapraszam do zabawy. Jeśli uda nam się rozpoznać więcej nuż ?100? lotników nie będzie to dramatem. Wręcz przeciwnie. Może uda nam się ocalić Ich od zapomnienia. A przecież poza pilotami, obserwatorami byli również mechanicy ? o których najmniej wiadomo.     
    
Remigiusz Gadacz    
    
Adres internetowy     
[email protected]     
dla ewentualnej korespondencji i dyskusji poza forum.    



Remigiusz Gadacz  [178.36.205.20]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 52, strona 6 z 6
«  -  1  2  3  4  5  6  -  »

(2) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-13, 04:11 :
Remigiuszu,     
bardzo podoba mi się Twój pomysł! Abyś z owej setki miał przynajmniej dwa lata "z głowy", to podpowiadam, że:    
czwarty od prawej - kpr. Edward Zdzitowiecki    
piąty od prawej - kpr. Mirosław Wojciechowski    
Poza tym szósty od prawej to może być bardzo do siebie niepodobny major Piotr Dudziński - Komendant Szkoły.    
Czwarty od lewej i trzeci od prawej kojarzą mi się z niewymienionymi na liście pilotami z Ławicy.
Zbigniew Charytoniuk[109.231.7.27]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-12, 18:58 :
Rozpoczynamy zabawę.    
    
Zdjęcie to wbrew pozorom jest dość dokładnie opisane. Pierwszy ślad to data: 15.11.1938 r.    
Drugi ślad: Zdjęcie pochodzi od rodziny pilota, który w 1938 roku był instruktorem w Wyższej Szkole Pilotażu w Grudziądzu.    
    
Mając znane dwa ślady - rozpoczynamy zabawę.    
W tym dniu zakończony został kurs wyższego pilotażu dla podoficerów i szeregowców z pułków lotniczych 17.08.1938 - 15.11.1938)    
Dotychczas udało mi się namierzyć 23 (?) absolwentów tego kursu (w kolejności alfabetycznej). Którzy z nich są na zdjęciu ?    
    
Andrzejewski Józef    
Bakanacz Jan     
Cichoń Czesław     
Czerwiński Stefan     
Górecki Ryszard Bernard     
Jeka Józef     
Jarmakiewicz Jan + zginął 23.09.1938 r.    
Klein Zygmunt     
Kowala Paweł Zenon     
Malinowski Jan     
Matus Mieczysław     
Miniszewski ............ (?)    
Pietrasiak Adolf     
Pidek Józef     
Popek Mieczysław     
Popławski Aleksander     
Rabinowicz ............ (?)    
Raszewski Bronisław Kazimierz     
Rogowski Jan     
Szwaba Herbert     
Urbańczyk Zbigniew     
Wojciechowski Mirosław     
Żardecki Włodzimierz     
    
    
Pozdrawioam    
Remigiusz Gadacz    


Remigiusz Gadacz[178.37.232.140]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 52, strona 6 z 6
«  -  1  2  3  4  5  6  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców