miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... (2019-03-15,08:05)

    
Rozpoczynamy przygotowania do 100 lecia lotnictwa polskiego. W związku z tą okrągłą rocznicą mam do wszystkich zainteresowanych historią lotnictwa polskiego propozycję następnej zabawy.     
    
Tak się składa, że w swoich zbiorach mam kilkaset zdjęć na których widnieją lotnicy w różnych sytuacjach. Najczęściej są to okolicznościowe fotografie wykonywane z okazji zakończenia szkolenia, wizyty w pułku lotniczym ?oficjeli?, fotografie ?legitymacyjne? lotników etc. Pech w tym, że NAJCZĘŚCIEJ zdjęcia te są nieopisane, lub opis jest zgoła enigmatyczny. Gdy wiadome jest źródło pochodzenia danego zdjęcia (rodzina lotnika) można w przybliżeniu rozpocząć opisywanie zdjęcia. Nie zawsze jednak jest to możliwe.     
Jeśli na zdjęciu jest kilka / kilkanaście osób to można przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że każdy z zainteresowanych został taką odbitką fotografii obdarowany. Tak więc może i rodziny lotników wezmą udział w naszej zabawie.     
?Na tej fotografii jako drugi z prawej strony jest mój dziadek / wujek ?    
?Na fotografii, którą posiadam są nazwiska wszystkich lotników ?    
    
    
Na palcach jednej ręki można policzyć publikacje książkowe, w których autorzy zadają sobie trud dokładnego opisania zdjęć (choć z tym ? warto to zaznaczyć ? jest już coraz lepiej). W niewydawanym już czasopiśmie ?Lotnictwo z szachownicą? Wojtek Sankowski wprowadził specjalny dział ?Ocalić od zapomnienia? w którym udało się rozpoznać i dopisać historię wielu lotników.     
    
Dla mnie synonimem takiego zdjęcia było zawsze zdjęcie strzelca pozującego na tylnym stanowisku strzelca samolotu PZL 37 ?Łoś?. Najczęściej opisywane: ?Tylne stanowisko strzeleckie samolotu PZL 37B Łoś. Zamontowany km. Vickers wz. F bez magazynka?     
A mnie interesowałoby, kto obsługiwał tego ?Vickersa wz.. F ?? gdy już miał założony magazynek. Jakie były dalsze losy lotnika, czy wziął udział w działaniach wojny 1939 roku ?     
    
Zapraszam do zabawy. Jeśli uda nam się rozpoznać więcej nuż ?100? lotników nie będzie to dramatem. Wręcz przeciwnie. Może uda nam się ocalić Ich od zapomnienia. A przecież poza pilotami, obserwatorami byli również mechanicy ? o których najmniej wiadomo.     
    
Remigiusz Gadacz    
    
Adres internetowy     
[email protected]     
dla ewentualnej korespondencji i dyskusji poza forum.    



Remigiusz Gadacz  [178.36.205.20]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 52, strona 4 z 6
«  -  1  2  3  4  5  6  -  »

(22) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-15, 14:02 :
Witam.    
Przyjmując, że wszystkich szeregów/rzędów jest cztery to poprawiam A. Niewiarę na szereg/rząd trzeci i pierwszy od prawej schowany lekko za prawym ramieniem Matusa oznaczonym na kopii Łukasza.    
Wiesiek
W.G
[78.88.30.85]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(21) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-15, 00:43 :
dot. postu 19.    
To całe zamieszanie z majorem Dudzińskim bierze się stąd, że został on "złapany" przez fotografa z grymasem takiego wymuszonego półuśmiechu, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Jeżeli tak, to zaistniałby ciekawy fakt rozpoznania lotnika na zdjęciu, mimo, że jest on do siebie z u p e ł n i e niepodobny.
Zbigniew Charytoniuk[109.231.7.27]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(20) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-14, 21:27 :
Jakiś czas temu na temat tego zdjęcia było już coś na tym blogu...    
    
zszachownica.blogspot.com/2014/03/zdjecia-archiwalne-29-i-30-aktualizacja.html
Wojtek1[83.9.16.124]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(19) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-14, 21:13 :
Wracając do pierwszego zdjęcia - Szczęsny ze Szkoły Pilotów odszedł do 3 PL 15 listopada'38, więc na zdjęciu mógłby być. Ale Zbyszek ma rację - powinny być dwie gwiazdki. Inna sprawa, że przejrzałem na szybko rozkazy dzienne z tego okresu i nie znalazłem tam żadnego ppor. pil. Prędzej lekarza ;) Pytanie, czy to faktycznie Dudziński, bo moim zdaniem jakoś niepodobny do tego na załączonym zdjęciu.    
    
I druga kwestia - Zygmunt Klein. Nie ma go na liście pilotów, którzy ukończyli kurs w Grudziądzu wg rozkazu dziennego Szkoły Pilotów, a w rozkazie dziennym 4 PL jest info, że wrócił z kursu, ale go nie ukończył. Dlatego wcześniej pisałem, że liczba pilotów na zdjęciu jest zgodna z liczbą pilotów, którzy ukończyli kurs.

Greg S.
[83.11.234.199]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(18) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-14, 17:35 :
Nadzieja umiera ostatnia, Remigiuszu...    
Tymczasem chcę powrócić do pierwszego zdjęcia, bo wisi w powietrzu nierozstrzygnięta sprawa oficera stojącego pośród pilotów toruńskich. Dudziński czy Szczęsny? Dlaczego sądzę, że nie jest to Szczęsny?     
Po pierwsze - niepodobny (wiem, że to subiektywne kryterium, istniejące u mnie na zasadzie pierwszego skojarzenia. Nawet teraz, gdy patrzę na drugie zdjęcie, na pilota podpisanego jako Szwabe, to ciągle widzę w nim Wawrzyńca Jasińskiego. Taki defekt wzroku...)    
Po drugie - skąd pewność, że Szczęsny tam był instruktorem (jesień 1938 r.)?    
Po trzecie - gdyby to jednak miał być Szczęsny, to dwie gwiazdki błyszczałyby mu na otoku czapki (od 2,5 roku był porucznikiem), a nie jedna.    
Zbigniew Charytoniuk[109.231.7.27]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(17) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-14, 08:25 :
Cytat:
Poprzednia próba rozpoznawania (do książki o Popławskim) zakończyła się klęską, jeżeli chodzi o widocznego na zdjęciu kapitana. Sugerowałem Stanisława Brzezinę...
    
    
Klęska - Zbigniewie - i kto to mówi     
    
Może ta próba przy udziale kolegów znanych i mniej znanych się powiedzie. Uszy do góry
Remigiusz Gadacz[159.205.153.95]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(16) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-14, 07:27 :
Między Popławskim a Góreckim stoi Cichoń. Na tym zdjęciu nie ma Hoffmana. Poprzednia próba rozpoznawania (do książki o Popławskim) zakończyła się klęską, jeżeli chodzi o widocznego na zdjęciu kapitana. Sugerowałem Stanisława Brzezinę...
Zbigniew Charytoniuk[109.231.7.27]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(15) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-14, 02:42 :
Przepraszam ,oczywiscie opisany na zdjeciu to Jan Malinowski,a nie Malinski.
Lukasz
[37.228.228.254]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(14) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-14, 02:32 :
Pozwolilem sobie dla ulatwienia skopiowac zdjecie.

Lukasz
[37.228.228.254]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(13) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2017-11-13, 23:00 :
Kpr. Popławski stoi w środkowym szeregu ósmy od prawej, obok niego (siódmy od prawej) widoczny jest st. szer. Cichoń. W najwyższym, pięcioosobowym szeregu drugi od prawej stoi szer. Rogowski, a piąty od prawej w tym szeregu to szer. Popek. Na samym dole przyklęknął szer. Urbańczyk.     
Tak fotkę opisał Zbyszek Charytoniuk w mojej książce o Aleksandrze Popławskim.
Greg S.
[83.11.234.199]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 52, strona 4 z 6
«  -  1  2  3  4  5  6  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców