miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... (2019-03-15,08:05)

    
Rozpoczynamy przygotowania do 100 lecia lotnictwa polskiego. W związku z tą okrągłą rocznicą mam do wszystkich zainteresowanych historią lotnictwa polskiego propozycję następnej zabawy.     
    
Tak się składa, że w swoich zbiorach mam kilkaset zdjęć na których widnieją lotnicy w różnych sytuacjach. Najczęściej są to okolicznościowe fotografie wykonywane z okazji zakończenia szkolenia, wizyty w pułku lotniczym ?oficjeli?, fotografie ?legitymacyjne? lotników etc. Pech w tym, że NAJCZĘŚCIEJ zdjęcia te są nieopisane, lub opis jest zgoła enigmatyczny. Gdy wiadome jest źródło pochodzenia danego zdjęcia (rodzina lotnika) można w przybliżeniu rozpocząć opisywanie zdjęcia. Nie zawsze jednak jest to możliwe.     
Jeśli na zdjęciu jest kilka / kilkanaście osób to można przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że każdy z zainteresowanych został taką odbitką fotografii obdarowany. Tak więc może i rodziny lotników wezmą udział w naszej zabawie.     
?Na tej fotografii jako drugi z prawej strony jest mój dziadek / wujek ?    
?Na fotografii, którą posiadam są nazwiska wszystkich lotników ?    
    
    
Na palcach jednej ręki można policzyć publikacje książkowe, w których autorzy zadają sobie trud dokładnego opisania zdjęć (choć z tym ? warto to zaznaczyć ? jest już coraz lepiej). W niewydawanym już czasopiśmie ?Lotnictwo z szachownicą? Wojtek Sankowski wprowadził specjalny dział ?Ocalić od zapomnienia? w którym udało się rozpoznać i dopisać historię wielu lotników.     
    
Dla mnie synonimem takiego zdjęcia było zawsze zdjęcie strzelca pozującego na tylnym stanowisku strzelca samolotu PZL 37 ?Łoś?. Najczęściej opisywane: ?Tylne stanowisko strzeleckie samolotu PZL 37B Łoś. Zamontowany km. Vickers wz. F bez magazynka?     
A mnie interesowałoby, kto obsługiwał tego ?Vickersa wz.. F ?? gdy już miał założony magazynek. Jakie były dalsze losy lotnika, czy wziął udział w działaniach wojny 1939 roku ?     
    
Zapraszam do zabawy. Jeśli uda nam się rozpoznać więcej nuż ?100? lotników nie będzie to dramatem. Wręcz przeciwnie. Może uda nam się ocalić Ich od zapomnienia. A przecież poza pilotami, obserwatorami byli również mechanicy ? o których najmniej wiadomo.     
    
Remigiusz Gadacz    
    
Adres internetowy     
[email protected]     
dla ewentualnej korespondencji i dyskusji poza forum.    



Remigiusz Gadacz  [178.36.205.20]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 52, strona 1 z 6
«  -  1  2  3  4  5  6  -  »

(52) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2019-03-15, 08:05 :
Witaj Krystian    
Cytat:
Wydaje mi sie ze rozpoznaje conajmniej dwoch pilotow z 4 PL na tym zdjeciu...
    
To w końcu jesteś pewny czy wydaje Ci się.    
Wiesiek
W.G
[162.158.102.10]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(51) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2019-03-12, 21:07 :
Wydaje mi sie ze rozpoznaje conajmniej dwoch pilotow z 4 PL na tym zdjeciu...    
Zygmunt Klein i Władysław Wiśniewski
Krystian Zieliński[162.158.103.147]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(50) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2018-09-03, 12:25 :
Zrób sobie kurs w naszelotnisko.pl. Ja mam już szkolenie za sobą i jestem mega zadowolony.
Alicja Molenda[162.158.114.100]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(49) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2018-02-15, 09:50 :
Wstawiłem błędne zdjęcie w przypadku osoby Władysława Wiśniewskiego, oto właściwe:    


Krystian Zielinski[13.17.125.9]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(48) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2018-02-14, 14:16 :
Na zdjęciu (z Archiwum Allegro):    
kpr. Czesław Świątkowski    
    
Zdjęcie z nieco późniejszego okresu niż to które wcześniej wstawiłem na forum...

Krystian Zielinski[13.21.125.9]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(47) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2018-02-14, 13:44 :
Na zdjęciu (Archiwum Allegro):     
kpr. Eugeniusz Laudan z 4 Pułku Lotniczego

Krystian Zielinski[13.17.125.9]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(46) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2018-02-14, 13:43 :
Na zdjęciu (Archiwum Allegro):    
kpr. Władysław Wiśniewski z 4 Pułku Lotniczego

Krystian Zielinski[13.17.125.9]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(45) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2018-02-14, 13:40 :
Na zdjęciu (Archiwum Allegro) piloci 4 Pułku Lotniczego:     
(od lewej od góry)    
kpr. Eugeniu Laudan    
kpr. Czesław Świątkowski    
    
(od lewej od dołu)    
kpr. Antoni Łysek    
st.szer. Zygmunt Klein    
kpr. Władysław Wiśniewski    


Krystian Zielinski[13.17.125.9]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(44) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2018-02-13, 22:16 :
Czesław Świątkowski - dedykacja z tyłu zdjęcia podaje date: 27 lutego 1938 roku.    
Służył w 4 Pułku Lotniczyk w Toruniu, wraz m.in. z Władysławem Wasilewskim ukończył kurs szkoły podoficerskiej z oceną b.dobry (lokata 13/94) i dostał przydział do 143 eskadry z dniem 22 czerwca 1937 roku. W lipcu 1937 roku jako st. szer. brał udział w II obozie szybowcowym zorganizowanym w Ustjanowej dla kandydatów na II kurs pilotażu początkowego w pułkach lotniczych (wraz z Władysławem Wasilewskim). W pazdzierniku 1937 roku został wysłany (wraz z Władysławem Wasilewskim) na II kurs pilotazu podstawowego na RWD8 a z koncem lipca 1938 dostal awans na kaprala (Władysław Wasilewski awansował na st.szer.).

Krystian Zielinski[89.70.207.133]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(43) Re: 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... z dnia 2018-02-05, 17:41 :
    
Witam Pani Barbaro.    
    
Z tego co się orientuję, to tylko Wojska Lądowe i chyba marynarze przejęli sposób noszenia dystynkcji (stopni wojskowych) w "polskim stylu" - czyli stopień na pagonach kurtki mundurowej - jak w Wojsku Polskim do 1939 roku. Na tym zdjęciu widzę stopień chyba oficerski na pagonie (zdjęcie jest zbyt małe żeby dokładnie zinterpretować).    
    
W Polskich Siłach Powietrznych przejęto system "angielski" oznaczania stopni wojskowych na rękawach (podoficerskie "V" i oficerskie paski na rękawach kurtki mundurowej).    
Jedynym wyróżnikiem polskiego stopnia była miniaturka stopnia naszyta na kołnierzu.    
    
Nie wiem dlaczego w ten sposób "postąpiono" z przepisami mundurowymi jeśli chodzi o lotnictwo skoro tradycje takie można było przenieść jeśli chodzi o inne rodzaje broni (Wojska Lądowe, Marynarka RP) ?    
Może przy okazji wypowiedzą się znawcy tematyki "mundurowej" - ja się nie odważę.     
    
    
Tak, że najprawdopodobniej "Pana Kocwina" należałoby poszukiwać w Wojskach Lądowych. Przykro mi bardzo.    
    
Życzę powodzenia w Pani poszukiwaniach.     
Mimo wszystko początek już zrobiony. Jak napisał kolega Greg S. - na pewno "Pan Kocwin" nie służył w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie. A to już bardzo dużo.     
    
Pozdrawiam    
Remigiusz Gadacz
Remigiusz Gadacz[77.254.45.198]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 52, strona 1 z 6
«  -  1  2  3  4  5  6  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców