W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: 5 Pułk Lotniczy - reaktywacja? (2014-05-28,12:46)

W archiwaliach z przełomu roku 1939/40 (dokładnie od 21.12.1939 r.) natrafiamy na dokumenty, które wskazują na plany wsparcia Finlandii siłami nawet 5 polskich eskadr lotniczych (50 samolotów), przy czym większość zasobów kadrowych miało pochodzić z szeregów lotników polskich internowanych w roku 1939 na Łotwie oraz na Litwie, co pozwoliłoby na odstąpienie od dość ryzykownej (i kosztownej) operacji Ich przerzutu do Francji lub Wielkiej Brytanii via Skandynawia.     
    
W praktyce poza t.zw. dywizjonem fińskim (poźniej Dywizjon I/145, fr. Groupe de Chasse Polonaise de Varsovie GC I/145) oznaczało to konieczność sformowania 3 eskadr (30 samolotów) z lotników polskich wywodzących się - w zdecydowanej większości - z 5 PL, internowanych wcześniej na Łotwie i Litwie.     
    
Pytanie brzmi: czy temat ten był już wcześniej badany? Inne pytanie brzmi: ilu z polskich pilotów internowanych na Łotwie i Litwie mogłoby po 2- tygodniowym przeszkoleniu (takie były założenia) podjąć służbę operacyjną na samolotach myśliwskich (na tym właśnie rodzaju jednostek lotniczych Finom najbardziej zależało). Będę zobowiązany za informację kto i gdzie pisał na ten temat wcześniej, ew. inne wskazówki.    
    
Pozdrawiam     

Paweł Zsunaj  [77.255.36.64]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

brak informacji spełniających kryteria wyszukiwania

brak informacji spełniających kryteria wyszukiwania

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców