W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Witold Herbst "Podniebna kawaleria" (2014-03-04,23:22)

Dzień dobry,    
Ostatnio wpadła mi w ręce książka Witolda Herbsta "Podniebna kawaleria".    

Lektura całkiem ciekawa (jestem w jej trakcie), tyle że mam wrażenie, że wiele faktów w niej opisanych jest wyssanych z palca.    
Po pierwsze - okoliczności śmierci por. Tadeusza Stabrowskiego (wg autora, który miał jakoby lecieć z nim jako skrzydłowy w tym feralnym locie, zginął zestrzelony przez myśliwce niemieckie),    
Po drugie - okoliczności śmierci por. Juliana Kawczyńskiego (który zdaniem autora miał zginął w efekcie kolizji z samolotem autora w locie bojowym nad Francją!),    
Po trzecie - autor miał być jakoby zestrzelony w jednym z lotów nad Francją, gdzie uniknąwszy niewoli miał z pomocą tamtejszej Resistance powrócić przez Hiszpanię do Wlk. Brytanii,    
Po czwarte - autor miał zestrzelić przynajmniej dwa niemieckie samoloty,    
Itp...    

Ciekaw jestem panów opinii na temat tej książki i mam nadzieję, że w/w "fakty" uda się z pomocą zweryfikować.    
Pozdrawiam,
Tomek  [89.66.15.4]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

(1) Re: Witold Herbst "Podniebna kawaleria" z dnia 2014-03-04, 23:22 :
Temat wspomnień Witolda Herbsta... No cóż. W wielu miejscach autor jako swoje opisał przeżycia, o których przeczytać możemy w kronice 303 dywizjonu, a które były udziałem jego kolegów z dywizjonu.    

Szukającym prawdziwych wspomnień gorąco polecam krótkie, ale ciekawe autorstwa Stanisława Sochy (które na rynek trafiły mniej więcej wtedy, co książka pana Herbsta):    

lotniczyantykwariat.istore.pl/pl/najbardziej-lubilem-spitfirea-wspomnienia-pplk-pil-stanislawa-sochy-pilota-dywizjonu-303-w-latach-1941-1945.html    
Wojtek
[93.154.228.192]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców