Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Zmarł por. pil. Franciszek Malczewski (2013-09-29,11:44)

W ubiegłą sobotę, 31 sierpnia 2013. zmarł por. pil. Franciszek Malczewski.    
Pogrzeb por. pil. w st. spocz. Franciszka Malczewskiego odbędzie się w    
jego rodzinnym Błędowie (na południowy zachód od Grójca).    
Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 w miejscowym kościele.    

Moderator  [193.0.242.40]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 4, strona 1 z 1

(4) Re: Zmarł por. pil. Franciszek Malczewski z dnia 2013-09-29, 11:44 :
Witam.    
Cześć Jego pamięci!     
Wiesiek
W.G[95.160.67.177]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Zmarł por. pil. Franciszek Malczewski z dnia 2013-09-29, 08:31 :
Zmarł najmłodszy pilot II wojny światowej.    
    
1 września 2013 roku, w 74-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, zmarł najmłodszy pilot tej wojny - Franciszek Malczewski, ur. 01.10.1921r. w Błędowie k. Grójca. Gdy wybuchła wojna brakowało mu 1 miesiąca do pełnoletności , a był już kapralem pilotem.    
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w kościele św. Prokopa w Błędowie o godz. 12.00 mszą świętą. Nad urną, która tonęła w wieńcach i kwiatach pochyliły się sztandary Wojska Polskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Błędowie i Zespołu Szkół w Błędowie. Po mszy, kondukt żałobny z urną ś.p. Franciszka Malczewskiego ruszył na cmentarz parafialny. W ostatniej drodze Bohaterowi towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Jednostki Wojskowej 4311 z Ogrodzienic oraz Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych z Radomia. W momencie składania urny do grobowca rodzinnego rozległa się trzykrotna salwa pożegnalna. Najbardziej wzruszający moment nastąpił gdy nad cmentarzem błędowskim zaczął krążyć samolot z okresu II wojny światowej Auter Taylorcraft z 1944 r. To pilot Jacek Maina żegnał najmłodszego lotnika II wojny światowej. Na ziemi żegnała go Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego w stalowych mundurach lotniczych z tamtych czasów. Był wieniec od Ambasadora Wielkiej Brytanii i list pożegnalny od Dowódcy Sił Powietrznych RP gen. broni pilota Lecha Majewskiego: (…) „Pan Porucznik Malczewski był kontynuatorem chlubnych tradycji Sił Powietrznych. Swoją postawą w służbie oraz w życiu prywatnym stanowił wzór do naśladowania dla przyszłych pokoleń.     
Franciszek Malczewski poszedł bronić Ojczyzny jako jeden z pierwszych, a odszedł jako jeden z ostatnich. Przez 9 lat służby w RAF odbył rekordową ilość 1314 startów i lądowań. Teraz wyruszył w ostatni 1315 lot, już bez powrotu. Major Franciszek Kornicki, który mając 27 lat, został w 1943 r. najmłodszym dowódcą Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii (Dywizjon 308 i 317) napisał kiedyś do Franciszka: „(..) Tu jest nas coraz mniej .W niedalekiej przyszłości zorganizujemy nasze dywizjony pod dowództwem św. Piotra. Mam nadzieję, że nas wszystkich przyjmie”. Jakżeby św. Piotr nie mógł przyjąć takiego pilota? Przyjął Go z otwartymi skrzydłami. Porucznik pilot Franciszek Malczewski lata teraz jako „prawy” w Polskim Dywizjonie Niebiańskich Sił Powietrznych św. Piotra.     
Cześć Jego pamięci!    
    
Z Błędowa do nieba, czyli życie Franciszka Malczewskiego.    
    
Franciszek Malczewski urodził się 1 października 1921 r. w Błędowie. Dlaczego młody chłopak ze wsi mazowieckiej zapragnął być lotnikiem? Sprawił to Charles Lindbergh swoim pierwszym lotem przez Atlantyk w 1927 r. Franek ubłagał rodziców o zgodę. Nie miał jeszcze 16 lat, gdy w lipcu 1937 r. dostał się do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy.     
Gdy wybuchła wojna brakowało mu 1 miesiąca do pełnoletności. Poprzez Węgry i Francję przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie po dodatkowych szkoleniach zaczął latać w polskich dywizjonach RAF. Najbardziej znany, to 315 Dywizjon Myśliwski „Dębliński” i 317 Dywizjonu pod dowództwem mjr Stanisława Skalskiego. W tamtym czasie był prawdopodobnie najmłodszym pilotem w Polsce, a może i w Europie. W sumie odbył 1314 lotów bojowych i szkoleniowych. W większości tych lotów występował jako instruktor – uczył innych sztuki pilotażu i zachowań w trakcie walki powietrznej. Wyszkolić jak najwięcej dobrych lotników - to było ważne zadanie i miało ogromny wpływ na przebieg wojny. Dla wielu uczniów lot z nim był ich pierwszym lotem. Franciszek Malczewski wywiązywał się z tego zadania doskonale. W karcie demobilizacyjnej określono jego charakter jako „bardzo dobry” a jego umiejętności jako „nadzwyczajnie dobre”.    
Ponad 9 lat Malczewski służył w RAF w Anglii jako pilot bojowy i instruktor. Został odznaczony 5 angielskimi medalami za służbę i odwagę oraz najwyższym polskim orderem wojskowym Virtuti Militari. W 1948 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Przez 35 lat prowadził własne biuro sprzedaży nieruchomości. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Vero Beach na Florydzie, gdzie był aktywnym członkiem Legii Polsko-Amerykańskiej i lotniczych organizacji kombatanckich. W 2010 r. wrócił na stałe do Polski, do rodzinnego Błędowa. W wieku 89-lat, prawdopodobnie jako najstarszy Polak, otrzymał pierwszy dowód osobisty. Zawsze służył pomocą innym.    
    
Tekst i zdjęcia : Bogdan Sarwiński    
    


Bogdan Sarwiński[178.36.42.68]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Zmarł por. pil. Franciszek Malczewski z dnia 2013-09-04, 20:00 :
Przepraszam, w najbliższą sobotę - 7 września.
Moderator
[159.205.97.16]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Zmarł por. pil. Franciszek Malczewski z dnia 2013-09-04, 17:31 :
Cześć Jego pamięci!    
    
PS.     
W treści informacji brak daty uroczystości.    
Zenek[178.37.0.126]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 4, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców