miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: ppor. Stefan Kalarus (2012-05-02,22:42)

W imieniu rodziny ppor. Stefana Kalarusa zwracam się z prośbą o pomoc w ustaleniu jakichkolwiek danych na temat przebiegu służby w/w ppor. Stefana Kalarusa (P-1600), urodzonego 22.08.1915 r. w miejscowości Chechło koło Olkusza, absolwenta XIV niedoszłej promocji. W dniu 8 stycznia 1942 r. wystartował do lotu treningowego w okolicach Rhosneigr, Anglesey i zderzył się w powietrzu z belgijskim Supermarine Spitfire IIA nr P8702 z 350 Sqn RAF. Stefan Kalarus zginął, natomiast Belg został ciężko ranny.     

pozdrawiam     
Włodek     

wlodekro  [83.22.209.56]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 7, strona 1 z 1

(7) Re: ppor. Stefan Kalarus z dnia 2012-05-02, 22:42 :
Buired in Llangadwaladr Churchyard, Anglesey, North Wales

Al W[81.159.104.131]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: ppor. Stefan Kalarus z dnia 2012-04-01, 21:51 :
I kolejna fota ppor. Stefana Kalarusa     
Tym razem czasy studenckie, Kraków 1936

wlodekro[83.22.211.21]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: ppor. Stefan Kalarus z dnia 2012-04-01, 21:49 :
Dzisiaj zdobyłem kilka nowych informacji na temat ppor. Stefana Kalarusa. Okazało się, że był najstarszym z pięciorga rodzeństwa – miał jedną siostrę i czterech młodszych braci. Wojnę przeżył tylko najmłodszy jego brat, który jako 16-letni chłopak walczył w AK. W czasach komunistycznych represjonowany, prześladowany i wielokrotnie przesłuchiwany przez UB. Interesował się losami brata, począwszy od lat 50-tych czego dowodem jest zachowana korespondencja z Londynem. Pozostałe rodzeństwo oraz ojciec ppor. Kalarusa zginęli w obozach koncentracyjnych, natomiast matka zmarła w 1943 r. po ciężkiej chorobie.     

Sam ppor. Stefan Kalarus po ukończeniu liceum w Olkuszu, podjął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rodzina nic nie wie na temat jego szkolenia w Dęblinie – i tu rzecz dziwna, bo bliscy twierdzą, że kraj opuścił nie razem z uczestnikami XIV niedoszłej promocji, lecz w grupie studentów UJ-tu. Kwestia wymaga wyjaśnień, bo nie znam okoliczności ewakuacji lotników z XIV promocji... (i tu moja prośba – czy ktoś może przybliżyć mi w jakich okolicznościach uczestnicy XIV promocji opuścili kraj? Czy granice przekroczyli w zwartej grupie czy może na własną rękę?). Rodzina nic też nie wie na temat jego służby we Francji oraz w Anglii.     

pozdrawiam     
Włodek     

wlodekro[83.22.211.21]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: ppor. Stefan Kalarus z dnia 2012-03-27, 06:46 :
Pewnie tak było...     

F/Lt Jacques Carlier i jego krótki życiorys (z tej samej strony) :    

www.350sqn.be/biography/Carlier%20Jacques.htm
wlodekro[81.15.172.160]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: ppor. Stefan Kalarus z dnia 2012-03-26, 23:33 :
Cytat:
Swoją drogą ciekawa sprawa z tą pomyłką odnośnie przynależności ppor. Kalarusa do 350 sqdn. Że też Anglicy na swoim terytorium dopuścili do takiej pomyłki...

Może dlatego, że obydwaj lotnicy nie byli z RAF-u.     
350 dywizjon był dywizjonem belgijskim, w 6 AACU służył Polak.     
Skojarzenie, że zderzenie było z samolotem z 350 dywizjonu, małe niedopatrzenie i pomyłka gotowa.    
Jeszcze tylko kamieniarz wykuł cyferki i poszło .........    

Remigiusz Gadacz[77.253.52.74]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: ppor. Stefan Kalarus z dnia 2012-03-26, 21:33 :
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jakimś cudem ten link umknął mi wcześniej... Z tego co wiem, bliscy ppor. Kalarusa nigdy nie odwiedzili jego grobu - tym bardziej dziękuję w ich imieniu :)    

Swoją drogą ciekawa sprawa z tą pomyłką odnośnie przynależności ppor. Kalarusa do 350 sqdn. Że też Anglicy na swoim terytorium dopuścili do takiej pomyłki...    

pozdrawiam serdecznie     
Włodek     
wlodekro[83.22.208.223]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: ppor. Stefan Kalarus z dnia 2012-03-26, 18:36 :
W internecie znalazłam stronę, być może już znaną,    
na której jest informacja o tym lotniku:    

www.350sqn.be/stories/A%20sad%20event.htm    

Iza
[83.25.185.67]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 7, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców