Między nami bomberami
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Uroczyste otwarcie modelarni im. Feliksa Mikuły (Dywizjon 300) (2012-02-05,12:36)

Znalezione w sieci:    
    
www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl/cache/18/1652/_2012/02/02_/28141.html    
    
W najbliższą sobotę 4 lutego 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się otwarcie Modelarni im. Feliksa Mikuły, lotnika pochodzącego z Ziemi Ostrowskiej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 14.20.     
    
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Grzegorz Graczyk zainicjował otwarcie modelarni przy swojej szkole.    
    
- Modelarnia będzie dostępna dla wszystkich dzieci w Ostrowie Wielkopolskim, a w przypadku dużego zainteresowania młodych ostrowian, planowane jest rozszerzenie jej działalności. Głównym zadaniem będzie konstruowanie modeli samolotów – mówi Grzegorz Graczyk, dyrektor SP 1.    
    
Dyrektor SP 1 podjął decyzję o nadaniu imienia modelarni Feliksa Mikuły, który wychował się w Ostrowie Wielkopolskim. Feliks Mikuła zginął 4 lutego 1946 roku w katastrofie lotniczej Lancastera PA269 BH-U, który rozbił się w Anglii w Wigston Magma na terenach należących do szkoły All Saints Church of England.    
    
Uważa się, że Lancaster został uderzony piorunem podczas lotu, co w konsekwencji doprowadziło do pożaru na pokładzie. Piloci zmuszeni byli przystąpić do lądowania awaryjnego w miejscowości Wigston Magma lecz ostatecznie, chcąc ocalić mieszkańców od śmierci, rozbili się na terenach należących do szkoły All Saints Church of England.    
    
- Ceremonia otwarcia modelarni przypada dokładnie w 66 rocznicę katastrofy. Dokładna godzina katastrofy to 14:20 czasu polskiego, 13:20 w Anglii – dodaje G. Graczyk    
    
W uroczystości otwarcia modelarni weźmie udział major Czesław Blicharski, weteran Dywizjonu 300.    
    
- Dokładna liczba żyjących weteranów Dywizjonu 300 nie jest znana. Uważa się, że oprócz majora Blicharskigo najprawdopodobniej żyje jeszcze tylko 5: 1 z nich mieszka w Anglii, 2 w Kanadzie i 2 w USA – wyjaśnia G. Graczyk.    
    
Kolejnymi gośćmi honorowymi będą kanonik Mary Lawson wraz z mężem Sean’em Lawson, którzy przybędą z Anglii na uroczystość inauguracyjną. Mary Lawson wspólnie z Prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego Jarosławem Urbaniakiem dokonają oficjalnego otwarcia Modelarni im. Feliksa Mikuły.    
    
- Po raz pierwszy spotkałem Mary Lawson w listopadzie 2008 roku, podczas wizyty w szkole All Saints w Wigston Magma, gdzie pojechałem z moją żoną Zofią Mikułą. Pani Lawson oprowadziła nas wtedy po swojej szkole i pokazała znajdujące się tam liczne symbole upamiętniające poległych w katastrofie Lancastera PA269. Przekazała wtedy mojej żonie pamiątkowy album, dla jej ojca Romana Mikuły, będący świadectwem wieloletniego zaangażowania szkoły w utrzymywaniu pamięci o poległych – mówi Peter Mikula-Rang.    
    
Roman Mikuła jest bratem tragicznie zmarłego sierżanta Feliksa Mikuły. Obecnie ma 89 lat.    
    
Głównymi organizatorami tego wydarzenia są Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Grzegorz Graczyk, Dagmara Janicka-Konofal i Peter Mikuła-Rang.
Karol  [77.89.75.58]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

(1) Re: Uroczyste otwarcie modelarni im. Feliksa Mikuły (Dywizjon 300) z dnia 2012-02-05, 12:36 :
Jest i relacja na Youtube ze wczorajszych uroczystości:    
    
    
www.youtube.com/watch?v=UanXrXUDcZI
Karol[77.89.75.58]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców