ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: dalsze losy pilotów z 2 plutonu 26 EO w Krakowie (2012-02-13,23:57)

witam wszystkich po raz pierwszy:)    
    
chcę ocalić pamięć po pilotach z 2 plutonu 26 EO w Krakowie, którzy w 1939 r. bronili nieba nad Klimontowem koło Sosnowca i gromadzę o nich informacje, które przekazuję dla pasjonatów historii i nie tylko.    
Moje dotychczasowe ustalenia są tutaj    
klimontow.na12.pl/content/view/116/1/    
    
poszukuję jakichkolwiek danych nt. następujących osób, które mam najsłabiej (bądź w ogóle nie rozpoznane)    
mł. majster wojsk. plut. Jan Makowski     
kpr. pil. Andrzej Duda    
kpr. pil. Józef Talaga     
por. obs. Jan Konikowski     
    
pozdrawiam Was serdecznie!    
    

Klimut  [87.205.135.41]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 12, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

(12) Re: dalsze losy pilotów z 2 plutonu 26 EO w Krakowie z dnia 2012-02-13, 23:57 :
Witam.    
Szkołę powszechną kończył w Krakowie więc prawdopodobnie urodził się w Krakowie a więc zaczął bym sprawdzać ten trop. USC w Krakowie ale prawdopodobnie z tych lat to wszystkie dokumenty typu akt urodzenia są już w Archiwum Państwowym w Krakowie. Trzeba napisać prosząc o poszukanie jego aktu urodzenia i o zrobienie reprodukcji lub ksera. Datę urodzenia znasz, nazwisko i imię też więc wal śmiało.    
Wiesiek
W.G[83.6.50.197]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: dalsze losy pilotów z 2 plutonu 26 EO w Krakowie z dnia 2012-02-12, 13:16 :
Koledzy,    
czy jesteście w stanie powiedzieć mi coś więcej nt. Jana Makowskiego (także z II plut 26 EO), oprócz tego co wiem do tej pory:    
    
Szef mechaników: mł. majster wojsk. plut. Jan Makowski – (ur. 02.02.1911 r.) z wykształcenia ślusarz precyzyjny-mechanik. W 1924 r. ukończył 7-klasową szkołę powszechną w Krakowie, a w 1930 r. Szkołę Mechaników Lotniczych LOPP w Krakowie. W latach 1927-1928 pracował w Fabryce Mebli Giętych Bracia Tarab w Krakowie a w latach 1928-1929 w wytwórni jubilerskiej w Krakowie. Potem służył w wojsku. Po klęsce w Kampanii Wrześniowej walczył w Anglii w składzie 301 Dywizjonu Bombowego. Odznaczony m.in. Krzyżem Zasłużonych i Medalem Lotniczym. W 1945 r. uzyskał stopień st. Sierżanta. Po wojnie powrócił do kraju, dalsze jego losy nie są znane.    
    
Co robił w Polsce po wojnie? Gdzie mieszkał?    
    
Klimut[178.37.144.96]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: dalsze losy pilotów z 2 plutonu 26 EO w Krakowie z dnia 2011-11-30, 23:08 :
Faktycznie w książce Pana Bartka Belcarza jest ładne zdjęcie kpr. Jana Makowskiego (s. 103).     
    
Zdjęcie grobu Dudy pojawiło się już w wątku P. Wiesława „A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE” – czyli w wątku, w którym dokumentowane są miejsca spoczynku naszych bohaterów. Poniżej link:    
    
www.mysliwcy.pl/forum/watki.php?id=999&ustaw=&s=6    
    
pozdrawiam     
wlodekro    
    
    
wlodekro[83.22.228.145]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: dalsze losy pilotów z 2 plutonu 26 EO w Krakowie z dnia 2011-11-30, 21:02 :
Zapomniałem napisać w mailu, że informację plus ładne zdjęcie Makowskiego znajdzie Pan w książce "Polskie Lotnictwo we Francji" B.Belcarza. Patrz klucz Sulerzyckiego. Może, jakby ładnie poprosić, Bartek wysupłałby to zdjęcie ;)
piotr
[86.179.112.36]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: dalsze losy pilotów z 2 plutonu 26 EO w Krakowie z dnia 2011-11-30, 20:49 :
Włodku, jeśli możesz to podaj mi linka do tego innego tematu o Dudzie bo nie udało mi się go zlokalizować.
Klimut[87.205.131.3]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: dalsze losy pilotów z 2 plutonu 26 EO w Krakowie z dnia 2011-11-30, 20:48 :
witaj ponownie Włodek, faktycznie świat jest mały:)    
Panowie z II/26 EO mieszkali w kamienicy znajdującej się jakieś 50 m od kamienicy, w której mieszkał Twój pradziadek. Zresztą on zapewne był wówczas w 1939 r."w temacie" bo trudno wyobrazić sobie aby było inaczej z racji jego pracy. Lotnisko mieściło się około 1,2-1,5 km od kamienic. Czy kojarzycie jeszcze jakieś informacje na temat pozostałych pilotów tj.     
    
Dowódca plutonu: por. obs. Stanisław Król    
Szef mechaników: mł. majster wojsk. Jan Makowski    
Piloci:    
ppor. pil. rez. Zygmunt Czyżowski    
kpr. pil. Andrzej Duda    
kpr. pil. Józef Malaga    
kpr. pil. Gerard Twardoch    
Obserwatorzy:    
por. obs. Jan Konikowski    
por. obs. Jan Prażmowski    
ppor. obs. rez. Mieczysław Łapa    
    
oprócz tego co już wiem i napisałem w artykule, ze szczególnym wskazaniem tej czwórki:    
mł. majster wojsk. plut. Jan Makowski     
kpr. pil. Andrzej Duda     
kpr. pil. Józef Talaga     
por. obs. Jan Konikowski     
    
Ja własnym sumptem badam ślad australijski i skawiński - zobaczymy co z tego wyjdzie.    
Odsyłam do artykułu z linka, który podałem (nieoceniona pomoc p. Zenona przy jego powstaniu!).    
Klimut[87.205.131.3]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: dalsze losy pilotów z 2 plutonu 26 EO w Krakowie z dnia 2011-11-30, 09:14 :
Dopiero po wpisie Pana Wiesława skojarzyłem, że chodzi o „tego” Dudę. Wprawdzie fotkę jego grobu już zamieściłem w innym wątku, ale pozwolicie, że dodam ją ponownie. Zresztą z „sąsiadami” z Klimontowa, współpracowałem już w sprawie obsady przedwojennego posterunku PP.     
Pozdrawiam ponownie :)     
    
W kwestii uzupełnienia: Andrzej Duda został pochowany na krakowskim cmentarzu w Grębałowie.     


wlodekro[83.22.208.17]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: dalsze losy pilotów z 2 plutonu 26 EO w Krakowie z dnia 2011-11-29, 23:34 :
dzięki za odpowiedzi, nie spodziewałem się, że tak wiele się wyjaśni i że zdobędę nowe tropy!    
    
Szkoda, że Panowie Duda i Talaga tak krótko żyli bo pewnie mieliby wiele ciekawego do powiedzenia.    
    
Spróbuję napisać do Krakowskiegp Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego - może - mimo upływu lat od śmierci Panów Dudy i Talagi - będą wiedzieć coś więcej, może mają namiary na rodzinę??? a może zasugerujecie jeszcze jakieś inne miejsca, do których warto się zwrócić?    
    
Czy możecie powiedziec skąd pochodzą te informacje (poza wycinkami z gazet)?    
    
czy Waszym zdaniem jest jakakolwiek szansa na zdobycie zdjęcia z początku września 1939 r. z lotniska w Klimontowie k. Sosnowca, gdzie piloci byli ledwie 3-4 dni?    
Klimut[178.37.144.114]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: dalsze losy pilotów z 2 plutonu 26 EO w Krakowie z dnia 2011-11-29, 19:23 :
ciąg dalszy    


W.G[83.28.189.104]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: dalsze losy pilotów z 2 plutonu 26 EO w Krakowie z dnia 2011-11-29, 19:21 :
Witam.    
Efekt robienia porządków.    


W.G[83.28.189.104]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 12, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców