ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: kpt. Marian Józef Dydziul (2013-03-20,14:39)

Poszukuję informacji o kpt. Marianie Józefie Dydziulu. Dydziul urodził się w Filipowie, koło Suwałk chcę napisać notę biograficzną i umieścić ją w szkole w pracowni historycznej w biografiach filipowskich oraz na lokalnej stronie www. Wszystkie informacje jakie posiadam pochodzą z internatu. Krótką notę znalazłem na stronie 304squadron.blogspot.com/2010/02/marian-jozef-dydziul.html    
Nie jestem jednak znawcą historii lotnictwa, gubię się w skrótach i szukam pomocy.
Tadeusz z Filipowa  [217.98.72.61]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 30, strona 3 z 3
«  -  1  2  3  -  »

(10) Re: kpt. Marian Józef Dydziul z dnia 2011-06-16, 23:15 :
Cytat:
Niestety z rodziną może nie być tak prosto w Polsce to nazwisko nosi tylko 6 osób

Panie Tadeuszu, a wolałby Pan by było ich 5 tysięcy?    
Ma Pan zatem tylko 6 wątków do sprawdzenia. Jeżeli uda się Panu zdobyć dokumenty z ''Sikorskiego'' może natrafi Pan na jakieś informacje o rodzinie poległego pilota. Zawsze lepiej szukać mając punkt zaczepienia.    

Cytat:
zapytam starych Filipowiaków

Od tego bym zaczął    

Pozdrawiam
piotr
[86.181.171.24]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: kpt. Marian Józef Dydziul z dnia 2011-06-16, 23:08 :
Cytat:
a jaki jest "średni" okres oczekiwania na odpowiedź z Instytutu im. Sikorskiego?

Bladego pojęcia nie mam. To zależy ilu takich jak Pan zwróciło się do nich w zbliżonym czasie. Ich możliwości ''przerobowe'' nie są wielkie niestety.    
Ja (do tej pory) tego typu sprawy załatwiałem na miejscu.    

Cytat:
A co w przypadku, gdy z zasobu MoD chce skorzystać osoba spoza rodziny? Czy jest realne zdobycie np. kserokopii zeszytu ewidencyjnego?

Trudno mi wypowiadać się w imieniu pań z polskiej sekcji MOD. Każdy przypadek jest inny. Znam kilka takich, gdy o udostępnienie materiałów zgłaszały się osoby ''postronne'' (np. autorzy opracowujący biografię danego lotnika) i taka możliwość istniała. Sugeruję osobisty kontakt z tą placówką. Oczywiście tu także trzeba uzbroić się w cierpliwość. Tych materiałów nie ma na terenie biura polskiej sekcji MOD w Northolt. Są one sprowadzane na wniosek pracownic, poparty oczywiście wcześniejszym podaniem osoby poszukującej z potwierdzonym pokrewieństwem. To trwa...i kosztuje. 30 funtów.    
Proszę zapytać pod numerem (można rozmawiać po polsku):    
0044/2088338603
piotr
[86.181.171.24]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: kpt. Marian Józef Dydziul z dnia 2011-06-16, 22:46 :
Zapewne z ilości nazwisk w Polsce wnoszę że nie było to zbyt wielka rodzina, wyszukałem oczywiście i emigrantów w Niemczech     
www.verwandt.de/karten/absolut/marzi-heinze.html    
W herbarzu zaś pisze że niejaki Dydziel lub Dydziul pieczętował się herbem Hippocentaurus.     
W Aktach Parafialnych z     
members.upcpoczta.pl/.../Warszawa_WszystkichSwietych_Sluby_1866-1900E.xls    

można się dowiedzieć że w roku 1898 pod nr. 22 w Parafii Wszystkich Świętych w Warszawie panna Dydziul Józefa Innocenta ojciec Ignacy matka Katarzyna Pomarnacka ślubowała niejakiemu Charmańskiemu Ludwik Józef Jan.     
Być może ciotka i dziadkowie poszukiwanego. No dosyć zabawy.
Tadeusz z Filipowa
[217.98.72.61]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: kpt. Marian Józef Dydziul z dnia 2011-06-16, 22:29 :
Cytat:
zbigniew charytoniuk    
Skoro wywołany został temat ś.p.kpt.obs.Mariana J.Dydziula to mam pytanie do Forumowiczów:lotnik ten nosił nazwisko Dydziul czy Dydzul?

Cytat za "Dziennik Personalny MSWojsk Nr 6/32 z dnia 23.03.1932 roku:    

Na podstawie załączonych dokumentów, metryk etc. sprostowanie imienia i daty urodzenia z „Dydziul Marjan     
ur. 15.02.1904” na „Dydziul Marjan Józef ur. 05.03.1904”. Ogłoszenie w (Dziennik Personalny MSWoj nr 6/32 z dnia 23.03.1932 roku).     
Remigiusz Gadacz[178.36.106.105]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: kpt. Marian Józef Dydziul z dnia 2011-06-16, 22:03 :
Panie Wieśku w zasadzie skromną notkę już znalazłem     

304squadron.blogspot.com/2010/02/marian-jozef-dydziul.html    

tu ją sobie przetłumaczyłem na zasadzie Kalego     

translate.google.pl/translate?js=n&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=en&tl=pl&u=http%3A%2F%2F304squadron.blogspot.com%2F2010%2F02%2Fmarian-jozef-dydziul.html&act=url    

są tam skróty jednostek w których Dydziul służył, chciałbym je napisać w języku zrozumiałym dla osoby nie związanej z lotnictwem, takiej jak ja.     
Co do literatury przeczytałem Sprawa honoru: Dywizjon 303 Kościuszkowski: Zapomniani bohaterowie II wojny światowej, być może nie jest to literatura fachowa jednak mam takie wrażenie że dość dobrze oddaje ducha tamtych zdarzeń.    

pozdrawiam    

Tadeusz z Filipowa
(5) Re: kpt. Marian Józef Dydziul z dnia 2011-06-16, 21:43 :
Panie Zbigniewie co do nazwiska sprawdzę w parafialnej księdze chrztów. W internecie odnalazłem Dydziul    
www.aircrewremembrancesociety.com/raf1942/Kramin.html    
304squadron.blogspot.com/2010/02/marian-jozef-dydziul.html    
Niestety z rodziną może nie być tak prosto w Polsce to nazwisko nosi tylko 6 osób     
www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/dydziul.html     
być może ta informacja nie jest zbyt wiarygodna, przez google namierzyłem maila na uczelni w Gdańsku, więc zapytam. Pozostało Giżycko i Olsztyn. Po za tym znalazłem takie same nazwisko na facebook.     
Dziś chwilę pospacerowałem po cmentarzu i niestety nikogo nie odnalazłem o tym nazwisku, zapytam starych Filipowiaków. Dziękuję za pomoc.
Tadeusz z Filipowa
(4) Re: kpt. Marian Józef Dydziul z dnia 2011-06-16, 17:32 :
Skoro wywołany został temat ś.p.kpt.obs.Mariana J.Dydziula to mam pytanie do Forumowiczów:lotnik ten nosił nazwisko Dydziul czy Dydzul?    
Swego czasu próbowałem odszukać rodzinę tego lotnika drogą jak najbardziej oficjalną,urzędową.Mimo wielkiej życzliwości osób z różnych urzędów (nie było jeszcze wtedy tej durnowatej ustawy o ochronie danych osobowych) nie udało się tej rodziny odnaleźć-pozostała tylko wątpliwość co do poprawnej pisowni nazwiska.    
A dla Pana Tadeusza z Filipowa mam tylko jedna wskazówkę:musi Pan stanąć na głowie i koniecznie odnaleźć rodzinę tego oficera! Nie da się napisać poprawnej noty biograficznej bez materiałów znajdujących w rodzinnym archiwum.Wierzę,że na tym forum uzyska Pan wiele informacji (odgrzebię to co kiedyś uzyskałem i udostępnię) bo takie lokalne inicjatywy są bardzo piękne ale przede wszystkim-RODZINA!!!    
Pozdrawiam serdecznie.
zbigniew charytoniuk[78.88.8.190]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: kpt. Marian Józef Dydziul z dnia 2011-06-16, 16:50 :

Cytat:
Warto zwrócić się do Instytutu im. Sikorskiego w Londynie z prośbą o dokumenty dotyczące tego lotnika jak również do polskiej sekcji MOD w Northolt (byłoby dobrze gdyby zrobił to członek rodziny poległego).

Witam    

Panie Piotrze a jaki jest "średni" okres oczekiwania na odpowiedź z Instytutu im. Sikorskiego? Pytam, bo ja czekam już cztery miesiące i nie wiem czy mogę na cokolwiek liczyć... :(     

A co w przypadku, gdy z zasobu MoD chce skorzystać osoba spoza rodziny? Czy jest realne zdobycie np. kserokopii zeszytu ewidencyjnego?     
pozdrawiam     
Włodek    

wlodekro[81.15.172.160]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: kpt. Marian Józef Dydziul z dnia 2011-06-16, 14:47 :
Witam    

Trochę informacji na temat Mariana Dydziula znajdzie Pan w :"Polskie Eskadry w Wojnie Obronnej 1939" J. Pawlaka, "Absolwenci Szkoły Orląt'' tegoż autora czy "Ku czci poległych lotników 1939-1945" - praca zbiorowa. Te dwie ostatnie książki podają nieco różne informacje co do losów ciała poległego lotnika.    
Znane jest też zdjęcie samolotu w którym zginął M. Dydziul.    
Warto zwrócić się do Instytutu im. Sikorskiego w Londynie z prośbą o dokumenty dotyczące tego lotnika jak również do polskiej sekcji MOD w Northolt (byłoby dobrze gdyby zrobił to członek rodziny poległego).    
Pozdrawiam
piotr
[86.181.169.193]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: kpt. Marian Józef Dydziul z dnia 2011-06-16, 11:28 :
Witaj.    
W sprawie skrótów pytaj na tym forum lub napisz na prywatny adres z czym masz problem.    
Dobrze też jest zaopatrzyć się w jakąś literaturę o PSP na zachodzie.    
Wiesiek
W.G[83.28.127.231]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 30, strona 3 z 3
«  -  1  2  3  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców