miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Rondo w Koronowie-prośba (2018-02-20,10:05)

Drodzy Forumowicze!     
Zwracam się do Was z prośbą o wsparcie-chodzi o głosowanie w sprawie nadania imienia nowo powstałego ronda w Koronowie koło Bydgoszczy.     
Jedną z propozycji jest nazwa \" Ronda Lotników Koronowskich\". Niestety, dla władz miasta nie jest to takie oczywiste, że z tej pięknej miejscowości pochodzi trzech bohaterów. Nie przeszkadza im, że wciąż patronami ulic jest Hanka Sawicka i Marceli Nowotko.     
Z Koronowa pochodzili:     

Porucznik Franciszek PANTKOWSKI, DFC, 301, 138 SOE     

www.polishairforce.pl/pantkowski.html     
www.polishairforce.pl/halifaxw7773.html     
www.polishairforce.pl/_cmoslo.html     

Sierżant Zygmunt KLEIN, 142 eskadra, 234, 152 sqn     
www.polishairforce.pl/klein.html     

Kapral Benedykt MIELCZYŃSKI, 141 esk     
www.mysliwcy.pl/     

Rodzina porucznika Pantkowskiego dzielnie walczy o nadanie imienia dla ronda, zbiera podpisy i petycje. Osobiście wystosowałem list do burmistrza, ale gdyby ktoś z szanownych forumowiczów dorzucił swój głos, będziemy bardzo wdzięczni!     
Swoją drogą to przykre, że dla władz miasta uhonorowanie trzech bohaterów jest takim problemem, jak za czasów komuny.     
Głosować można tu:     

www.koronowo.pl/index.php?dzial=1&id_art=2886     

Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby!     

Marek Przybyłowicz
Marek Przybyłowicz  [80.192.77.16]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 42, strona 4 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

(12) Re: Rondo w Koronowie-prośba z dnia 2011-08-29, 12:12 :
Wiadomo cos nowego w tej sprawie? Szukajac po internecie znalazlem cos takiego:    
www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110713/BYDGOSZCZ03/90292940    
Nie wyglada to dobrze. Czy zna ktos powojennych z PRLu lotnikow z Koronowa? Bo jesli tacy byli to rondo "lotnikow" i ich upamietni.
Czytelnik
[192.193.245.15]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: Rondo w Koronowie-prośba z dnia 2011-06-08, 11:43 :
Witam!    

Piszę w imieniu Hufca ZHP Koronowo.    
Chcielibyśmy podjąć akcję promowania postaci 3 lotników z Koronowa i przywrócić im należną pamięć.    
Zauważyłam, iż jest Pan mocno zaangażowany w "promocję" tych postaci.    
Czy byłby Pan skłonny nawiązać współpracę i pomóc nam w zbudowaniu stosownych działań, skierowanych do młodzieży (koronowskich harcerzy i młodzieży szkolnej) oraz mieszkańców miasta Koronowo.    
Może mógłby Pan udostępnić czy pomóc dotrzeć do opisów historii, materiałów? Może sam ma Pan pomysły, które moglibyśmy wesprzeć?    

Z harcerskim pozdrowieniem    
Czuwaj!    

Daria Domek    
Hufiec ZHP Koronowo
Daria DOMEK[77.254.176.63]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: Rondo w Koronowie-prośba z dnia 2011-05-11, 01:38 :
Nie chcę wyjść na kogoś kto jest przeciwny idei jako idei (sam oddałem głos), ale może warto pomyśleć o jakims alternatywnym upamiętnieniu owych "lotników koronowskich"? Obawiam się, że w samym Koronowie świadomość tego, że z tego miasta wywodzi się Pantkowski, Klein, Mielczyński jest tak mała, że nadanie tak ogólnej nazwy rondu niewiele by zmieniło.     

Może warto w jednej czy drugiej szkole podstawowej w Koronowie porozmawiać z dyrekcją, wspólnie przygotować jakąś mniej lub bardziej stałą wystawę poświęconą "lokalnym bohaterom" w jakiejś "izbie pamięci" (z doświadczenia wiem, że szkoły są otwarte na tego typu inicjatywami i chociaż dysponują skromnymi budżetami, to jeśli ktoś z zewnątrz im w tym pomoże - bardzo chętnie). Za jakieś 20-30 lat przy podobnym głosowaniu nie będzie już takiego problemu jak teraz, że (przepraszam, może się mylę) o nazwie ronda w Koronowie decydują ludzie, którzy z Koronowem nie mają nic wspólnego.    

Pozdrawiam.
PiortH
[62.121.102.68]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: Rondo w Koronowie-prośba z dnia 2011-05-10, 22:08 :
Panie Marku proszę nie przepraszać - jeżeli organizator chce głosowania według nowych zasad to nic nie szkodzi - ponownie zagłosujemy i już :)     

pozdrawiam     
Włodek
wlodekro[83.22.209.78]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: Rondo w Koronowie-prośba z dnia 2011-05-10, 21:18 :

"A więc wojna!"    

Tego można było się spodziewać. Nikt nie jest prorokiem we własnym domu.    
Sama idea głosowania jest już od początku chora. Mając trzech bohaterów, dzięki którym w Koronowie wciąż mówi się po polsku, jest problem od lat, żeby ich uhonorować.    
Przepraszam wszystkich, którzy oddali swój głos, ale zaiste nie mam pojęcia o co chodzi i dlaczego wyniki zostały "spaczone"?    
Komuś bardzo zależy, żeby jednak rondo nazwać imieniem generała Jebiedrewienko?!    

Nikt nie jest prorokiem we własnym domu.    

Ale tu, w Wielkiej Brytanii owszem. Fragment programu BBC : " Spitfire Ace" gdzie mechanik 234 dyw. wypowiada się o "Joe" Kleinie : " The Poles were brilliant!": ( ok.2.min., reszta też godna uwagi!)    

www.youtube.com/watch?v=nAYQTHbp5dI    

Na temat porucznika Pantkowskiego możemy natomiast poczytać w niedawno wydanej książce-kompendium wiedzy o lotnisku w Tempsford, gdzie jak wiadomo stacjonował 138 dyw. SOE, i nasi lotnicy. Autor bardzo ciepło pisze o nich, osobny rozdział poświęcając katastrofie Halifaxa Pantkowskiego W7773. Gorąco polecam:    

www.bernardoconnor.org.uk/tempsford.html    

A kto dzisiaj wie, gdzie można złożyć kwiaty na grobie kpr. Mielczyńskiego? Może inny wójt kazał już tamtędy poprowadzić obwodnicę Grudziądza?    

Myslę, ze nie można odpuścić.    

Dziękuję i pozdrawiam!    
m     

Marek Przybyłowicz[80.192.77.16]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: Rondo w Koronowie-prośba z dnia 2011-05-10, 12:40 :
Spaczeńcy!!!
Moderator
[193.0.242.40]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: Rondo w Koronowie-prośba z dnia 2011-05-10, 12:16 :
"Z przykrością informujemy Szanownych Internautów, iż w związku ze spaczeniem wyników przez niektórych głosujących musieliśmy zawiesić możliwość głosowania na nazwę ronda na skrzyżowaniu dróg nr 25 z nr 243.    

W najbliższych dniach ankieta zostanie ponownie uruchomiona, jednakże aby oddać głos trzeba będzie podać prawidłowy adres email oraz kliknąć na link, który zostanie wysłany na podany przez Państwa adres.     

Szczegółowy regulamin oddawania głosów będzie dostępny na stronie www.koronowo.pl."

:(    

wlodekro[81.15.172.160]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: Rondo w Koronowie-prośba z dnia 2011-05-10, 07:35 :
Ja również nie mogłem odmówić w sprawie tak wartościowej inicjatywy!    
Pozdrawiam i mam nadzieję, że osób zainteresowanych uhonorowaniem lotników koronowskich w ten sposób będzie więcej.
Grzegorz Korcz[213.17.198.94]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: Rondo w Koronowie-prośba z dnia 2011-05-09, 19:18 :
Witam Kolegów.    
Z takim samym problemem spotykają się ludzie w Radomsku, stolicy powiatu gdzie lotnictwo nasze doznało ciężkich strat z uwagi na istotny kierunek uderzenia wojsk niemieckich. Też zwracałem się z prośbą o poparcie więc roumiem mieszkańców Koronowa i oczywiście oddam swój głos.    
W dalszym ciągu czekam na "swój" internet ale czasami dobrzy ludzie pozwolą się podlączyć.     
Pozdrawiam    
Wiesiek
W.G[78.131.212.230]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Rondo w Koronowie-prośba z dnia 2011-05-09, 18:41 :
Też zagłosowałem :). Widzę, że samodzielnie prowadzimy!
A.R.
[89.72.122.120]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 42, strona 4 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców