Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: DFC Paszkiewicza (2011-01-26,11:26)

Witam    

Czy ktoś jest w posiadaniu miarodajnych dokumentów poświadczających nadanie F/O Ludwikowi Paszkiewiczowi DFC? Wg. posiadanych przeze mnie danych ostateczna decyzja o nadaniu zapadła po śmierci pilota 303 Dywizjonu, co jest sprzeczne z ideą przyznawania Distinguished Flying Cross. Nie pytam o przekazanie samego odznaczenia, jest to dla mnie kwestia wtórna.    
Pozdrawiam
piotr  [86.184.108.144]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 4, strona 1 z 1

(4) Re: DFC Paszkiewicza z dnia 2011-01-26, 11:26 :
Grzesiu    

To jest właśnie jedna z opcji którą rozważałem. Z tego względu szukam czegokolwiek by ją potwierdzić.    
Jestem ciekaw czy jest więcej takich przypadków, gdy (nieświadomie) podpisano decyzję o nadaniu DFC już po śmierci lotnika i krzyż został formalnie doręczony (rodzinie).    

Piotr
piotr
[86.176.209.7]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: DFC Paszkiewicza z dnia 2011-01-26, 07:56 :
Piotrze, zgadza się. Dlatego DFC nie dostał np. Łapkowski, mimo, że przed śmiercią taki wniosek poszedł.     

Zamieściłem wniosek Kelleta, bo to jedyne, co mam w swoich zbiorach na temat DFC Paszkiewicza.     

Może po prostu minęło zbyt mało czasu od śmierci Paszki i Dowding podpisując dokument nie miał na ten temat wiedzy. Czasem tak bywa - jesteś zajęty, podtykają ci dokument do podpisu parafowany przez wszystkich świętych i - nie znając kontekstu (w tym przypadku brak informacji o śmierci pilota), a chcąc ze względów, nazwijmy to PR, nobilitować jakąś grupę poprzez jednego człowieka - dokument podpisujesz. Zapewniam Cię, że w biurokracji jest to możliwe, a wiem co mówię ;)
Greg S.
[62.108.168.193]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: DFC Paszkiewicza z dnia 2011-01-26, 01:14 :
Grzesiu    

To jest wniosek Kelletta. Z reguły wniosek (na nadanie DFC i nie tylko) nie był jednoznaczny z nadaniem odznaczenia.     
W przypadku Paszkiewicza wniosek napisał Kellett 22 września (gdy Paszkiewicz żył), Park poparł 25 września (gdy Paszkiewicz żył) i ostatecznie zaaprobował Dowding 29 września (dwa dni po śmierci Paszkiewicza). Dla mnie ostateczną jest więc tutaj decyzja "Stuffy'ego" stąd moje wątpliwości. DFC nie nadawano pośmiertnie.     
Pozdrawiam
piotr
[86.181.205.58]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: DFC Paszkiewicza z dnia 2011-01-25, 16:50 :
Mam coś takiego

Greg S.
[83.8.134.163]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 4, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców