miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Wileński III/5 Dywizjon Myśliwski - nowa książka już we wrześniu. (2011-10-28,18:36)

10 września 1939    
    
152. Eskadra Myśliwska    
    
Od rana eskadra działała na rzecz Grupy Operacyjnej gen. Przedrzymirskiego. Działania eskadry tego dnia tak opisał mjr pil. Edward Więckowski:    
„Zadanie Nr 1. Rozpoznanie przepraw na rz. Narew–Bug pas Armii.    
Zadanie Nr 2. Uniemożliwienie pracy balonu.    
Zadanie Nr 3. Osłona przemarszu sztabu Armii z m. Rembertów do m. Jeruzal, po zadaniu lądować na lotnisku m. Wielgolas.    
W czasie wykonywania zadania Nr 1. samolot został zestrzelony, pilot wrócił na rowerze. Zadanie Nr 2 nie wykonano, gdyż balonu nie było. W czasie wykonywania zad. Nr 3. walka powietrzna z sam. D.o.17. H 111.BF 109 i 110.    
Straty własne 1 samolot zestrzelony i spalony w rej. Siennica, pilot bez obrażeń, s. npla: nie stwierdzono”.     
    
Rano pomiędzy godz. 6.00 a godz. 8.30 eskadra wykonała dwa samolotozadnia. W związku z tym, że Niemcy rozpoczęli rankiem atak na polskie odziały przez Bug i Narew eskadra otrzymała ze Sztabu Grupy gen. Przedrzymirskiego rozkaz wykonania pilnego lotu rozpoznawczego. Wieczorem 9 września oddziały niemieckiej 11. DP przeprawiły na południową stronę Bugu na pozbawionym obrony odcinku koło miejscowości Brańszczyk, a ponadto o godz. 4.15 w nocy z 9/10 września niemieckie oddziały podjęły próbę zdobycia przyczółka na Bugu w rejonie Rybienka koło Wyszkowa. Początkowo oddziałom 1. DP Leg. udało się odeprzeć niemieckie ataki, ale do świtu Niemcy uchwycili przyczółek po południowej stronie rzeki. Lotnik miał dokonać rozpoznania linii Bugu i Narwi pomiędzy Modlinem a Wyszkowem dla ustalenia, czy Niemcy nie zbudowali przepraw w innych miejscach.     
Na rozpoznanie poleciał kpr. pil. Antoni Joda. Prawdopodobnie w trakcie ostatniej fazy rozpoznania PZL P.11c nr „6” został trafiony przez niemieckie oddziały w silnik i pilot zdołał dolecieć w rejon Zegrza usiłując dociągnąć uszkodzoną maszyną na południowy brzeg Narwi.     
Koło tej miejscowości lotnik musiał stwierdzić, że ma za małą wysokość, żeby uszkodzonym myśliwcem przelecieć Narew i musiał szybko znaleźć jakieś miejsce do lądowania. Teren na północ od Zegrza był pagórkowaty, a na południe była rzeka, której opadający samolot nie był w stanie „przeskoczyć”. Jedynym terenem, jaki kpr. pil. Joda znalazł do awaryjnego lądowanie było boisko Szkoły Podchorążych Łączności w Zegrzu otoczone dość wysokimi drzewami usytuowane dłuższym bokiem (150–200 m) z zachodu na wschód. Pilot zdołał posadzić tam maszynę, jednak przy dobiegu zapewne ostro hamował mając za mało miejsca na normalne lądowanie. W wyniku tego prawdopodobnie doszło do podłamania podwozia i rozbicia maszyny. Być może maszyna paliła się w ostatniej fazie lotu i w wyniku tego po rozbiciu spłonęła. . Na szczęście w opuszczonym przez Wojsko Polskie Zegrzu nie było oddziałów Wehramchtu i pilot przedostał się na drugi brzeg Narwi. Kapral pil. Antoni Joda jeszcze tego dnia powrócił rowerem do eskadry w Wielgolasie.    
    
Witam    
    
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to we wrześniu br. będziecie mogli przeczytać moją pierwszą książkę w ramach serii "Dywizjony Myśliwskie Września 1939" wydaną przez wydawnictwo Vesper z Poznania.    
    
www.vesper.pl/    
    
Będzie to monografia III/5 Dywizjonu Myśliwskiego - około 120 stron w formacie A-5 z kilkudziesięcioma fotografiami - m. in. 23 lotników-bohaterów tej książki, której fragment tekstu mogliście przeczytać na początku (cała książka jest teraz w obróbce redakcyjnej).    
    
Ostatnio ktoś napisał mi, że historia polskich lotników myśliwskich w 1939 roku jest dobrze opracowana. Nie do końca. Można do niej napisać bardzo wiele nowych rzeczy, o czym sam przekonuję się niemal na każdym kroku moich czteroletnich dociekań nad historią polskich myśliwców we wrześniu 1939 aż do dnia dzisiejszego.     
    
Wkrótce będziecie mogli dokładniej dowiedzieć się, jak wyglądały popołudniowe walki 152. EM dnia 1 września 1939, jak wyglądały ataki naziemne 151. EM w oczach kawalerzystów niemieckiej 1. Brygady Kawalerii, przeczytać przekazy świadków tragicznej śmierci kpr. pil. Tadeusza Kawałkowskiego z Dąbrówki, jak wyglądały zmagania lotników z Wilna z jednostką balonów obserwacyjnych Beobachtungs-Abteilung 1, historię niezwykłego sukcesu pilotów152. EM w potyczce powietrznej nad Kierzem 9 września 1939, historię ponad 100 lotów bojowych III/5 Dywizjonu Myśliwskiego w kampanii wrześniowej, dzieje 21 samolotów i ich pilotów na jakich ta jednostka walczyła.....    
Mam nadzieję, że seria tych książek pozwoli wam lepiej poznać i docenić walki polskich pilotów, techników i żołnierzy dywizjonów myśliwskich we wrześniu 1939 roku.    
    
Rysunek na okładkę malował Wojciech Sankowski.     
    
    Łukasz ŁydżbaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 13, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

(13) Re: Wileński III/5 Dywizjon Myśliwski - nowa książka już we wrześniu. z dnia 2011-10-28, 18:36 :
(12) Re: Wileński III/5 Dywizjon Myśliwski - nowa książka już we wrześniu. z dnia 2011-01-03, 19:13 :
Recenzja książki w grudniowym numerze miesięcznika Skrzydlata Polska

czytelnik[79.184.22.37]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: Wileński III/5 Dywizjon Myśliwski - nowa książka już we wrześniu. z dnia 2010-12-21, 17:43 :
Najtaniej książkę Łukasza Łydżby można chyba nabyć na allegro u wydawcy - wysyłka jest gratis.    
allegro.onet.pl/vesper-pl-wilenski-iii-5-dywizjon-mysliwski-i1379176977.html
Tomek A.[79.184.31.172]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: Wileński III/5 Dywizjon Myśliwski - nowa książka już we wrześniu. z dnia 2010-11-26, 21:11 :
Witam,    
W niezawodnym Historytonie książka jest już w sprzedaży.    
    
historyton.pl/catalog/product_info.php?products_id=12434
Tomek A.[79.184.28.34]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: Wileński III/5 Dywizjon Myśliwski - nowa książka już we wrześniu. z dnia 2010-11-24, 17:53 :
Witam.    
Wypada zacząć szukać i do lektury.     
Wiesiek
W.G[87.205.129.99]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: Wileński III/5 Dywizjon Myśliwski - nowa książka już we wrześniu. z dnia 2010-11-24, 16:36 :
Witam    
    
książkę juz można nabyć wysyłkowo, nie wiem, czy pokazała się już w księgarniach. Oto recenzja książki, która wyszła spod ręki pana Aleksandra Głowackiego.    
    
www.historia.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1444%3Awileski-iii5-dywizjon-myliwski--ydba-recenzja&catid=275%3Aii-wojna-wiatowa&Itemid=901    
    
Łukasz[213.17.225.74]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: Wileński III/5 Dywizjon Myśliwski - nowa książka już we wrześniu. z dnia 2010-11-07, 18:29 :
gratulację już zazdroszczę, pozdrawiam wszystkich
Krzysztof[83.6.143.119]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: Wileński III/5 Dywizjon Myśliwski - nowa książka już we wrześniu. z dnia 2010-11-07, 17:17 :
Cytat:
Dzisiaj dostałem od wydawcy egzemplarz książki i wiadomość, że w sprzedaży ukaże się od 8 do 10 listopada br. Premiera książki ma być na Targach Książki w Krakowie 04.11 - 07.11.2010. Mnie tam nie będzie, niestety.
Dobrze, że Cie nie było, bo nie miałbyś co robić - w niedzielę został już tylko jeden egzemplarz Twojej ksiażki :)    
(no chyba, że wydawnictwo tylko jeden przywiozło :lol )    
Przeglądałem i powiem, że bardzo ciekawie wygląda, z nowoczesnym układem graficznym, różną czcionką ułatwiającą odróżnienie treści od cytatów, przejrzystym wypunktowaniem jednostek, itp. Przyzwyczajony jestem do Twoich szczegółowych opisów z "Lotnictwa", ale w tym wypadku, na pierwszy rzut oka (może dzieki layoutowi) wygląda, że czytać sie będzie szybko i przyjemnie.    
Ksiażki nie kupiłem, bo poczekam na egzeplarz offsetowy, który ma się pojawić po 17 listopada.    
Wiem też, że masz zamiar wydać III/2 na który już zaczynam czekać!    
Pozdrowienia
Rafal
[83.9.165.72]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: Wileński III/5 Dywizjon Myśliwski - nowa książka już we wrześniu. z dnia 2010-11-06, 09:52 :
Opis z tylnej okładki.    
    
[…] W związku z zacinaniem się karabinów maszynowych, jakie miały miejsce poprzedniego dnia, d-ca esk. por. pil. Józef Brzeziński z samego rana wydał rozkaz dokonania przeglądu uzbrojenia. Rusznikarze eskadry kpr. Zygfryd Madej i kpr. Tadeusz Zająkała pod okiem szefa mechaników eskadry st. majstra woj. Edwarda Skierczyńskiego dokładnie sprawdzili karabiny myśliwców i amunicję. Okazało się, że zacięcia są spowodowane zużyciem karabinów Vickers, ale i „zleżałą” amunicją. Meldując por. Brzezińskiemu stan uzbrojenia samolotów, szef mechaników Skierczyński na końcu dosadnie skomentował sytuację: Z gów… bata się nie ukręci, panie poruczniku.    
    
    
    
Od rana na lotnisku zalegała mgła, wobec czego piloci klucza alarmowego nie musieli pełnić dyżuru bojowego przy samolotach. Rozpoczęli go dopiero ok. godz. 10.00, gdy mgła ustąpiła i pojawiło się słońce. Dyżur pełnili: ppor. pil. Zygmunt Kinel, pchor. pil. Józef Bondar i kpr. pil. Eugeniusz Hofman. Krótko po tym eskadra otrzymała telefoniczny rozkaz wykonania lotu rozpoznawczego. Sztab SGO „Narew” chciał, żeby lotnicy rozpoznali sytuację między rejonem miejscowości Myszyniec–Kadzidło, gdzie atakowały oddziały Wehrmachtu. Na zadanie wystartował dyżurujący klucz ppor. pil. Kinela. W czasie lotu nie napotkano samolotów niemieckich, ale trójka lotników zaatakowała z lotu koszącego niemieckich żołnierzy z 1. Pułku Kawalerii (wchodzącego w skład 1. Brygady Kawalerii), którzy walczyli z polską piechotą na szosie pod Kadzidłem między Myszyńcem a Ostrołęką. […]    
    
    
    
Na okładce: Myśliwiec PZL P.11c ze 152. Eskadry Myśliwskiej z III/5 Dywizjonu Myśliwskiego po zwycięskiej walce z Heinklem He 111E z niemieckiej eskadry 2./KG 1. 9 września 1939 roku w trakcie przelotu z lotniska Kierz (pod Lublinem) do Zielonki (pod Warszawą) czterech z pięciu lecących lotników 152. Eskadry stoczyło walkę z eskadrą Heinkli He 111E. Jedengo z nich celnie ostrzelał prawdopodobnie por. pil. Marian Imiela. Trafiony samolot lądował koło Kielc na obszarze zajętym przez Niemców.    
    
    
Łukasz
[77.254.76.75]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: Wileński III/5 Dywizjon Myśliwski - nowa książka już we wrześniu. z dnia 2010-10-27, 16:40 :
Witam    
    
Dzisiaj dostałem od wydawcy egzemplarz książki i wiadomość, że w sprzedaży ukaże się od 8 do 10 listopada br. Premiera książki ma być na Targach Książki w Krakowie 04.11 - 07.11.2010. Mnie tam nie będzie, niestety. Najprościej i najszybciej będzie ją można zamówić na stronach wydawnictwa Vesper.    
Jako kolejny tomik - Poznański III/3 Dywizjon Myśliwski.     
    
www.vesper.pl/     
    
Pozdrawiam    
    
Łukasz
Łukasz[213.17.225.77]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 13, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców