ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Prosba o pomoc w sprawie Sygnaturek archiwaliów z Instytutu Sikorskiego dot. działań 26 EO (2010-05-24,14:46)

Witajcie    

Ponieważ pewien szacowny forumowicz zaproponował mi pomoc w odszukaniu w Londynie dokumentacji na temat działań 26 EO chciłbym Was wszystkich poprosic o pomoc.    

Jest to dla mnie jedyna taka okazja kiedy mógłbym poszerzyć swoją wiedzę na temat działań 26EO w pierwszych dniach września. "Badam" a raczej staram się zbierać wszelkie możliwe informacje na temat zestrzelenia w dniu 2 września 1939r Lublina R-XIII/D (załoga pilot kpr. pil. Franciszek Ciepiński oraz por. obs. Władysław Szymik - poległy) Zestrzelenie miało miejsce nad wsią Chorzenice gm.Kłomnice k.Częstochowy rozbił się 2 km dalej na polach wsi Borowno k. Częstochowy gdzie Szymik ówczesny dowódca I/26EO został pochowany.    
Prosiłbym jeśli macie jakieś informacje na temat sygnatur mikrofilmów znajdujących się w Instytucie Sikorskiego w Londynie dotyczących 26EO to proszę o kontakt, mam niewiele czasu około tygodnia na zebranie informacji o sygnaturach.    
Gorąco pozdrawiam    
Daniel
Daniel KruszyńskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 33, strona 1 z 4
«  -  1  2  3  4  -  »

(33) Re: Prosba o pomoc w sprawie Sygnaturek archiwaliów z Instytutu Sikorskiego dot. działań 26 EO z dnia 2010-05-24, 14:46 :
"Dlatego nie lubię zawodowych historyków i temu podobnych badaczy."    

"Pod pręgierz wszystkich badaczy, historyków! Na szafot z nimi!"    

Nic do dodania, chyba jeszcze tylko    

"Niech żyje Mariusek!"    
"Vivat Armagedon!"
Armagedonius Recycling
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(32) Re: Prosba o pomoc w sprawie Sygnaturek archiwaliów z Instytutu Sikorskiego dot. działań 26 EO z dnia 2010-05-22, 12:06 :
Cytat:
Dlatego nie lubię zawodowych historyków i temu podobnych badaczy.

A czy zadał Pan sobie trud by poznać ich pracę. To głównie dzięki nim wychodzą na światło dzienne rzeczy, które nie każdy jest w stanie odnaleźć. To oni muszą borykać się z trudnościami wydawniczymi w Polsce, bo przeciętny Kowalski woli ''se ściągnąć wszelkie mądrości z internetu".    
Panie Jerzy, nie sądzę by osoba, którą Pan cytuje, biegała po wsi i szukała sponsorów. Jako badacz i wydawca musi zapewne robić to na wyższym szczeblu i sam, co - ręczę - nie jest łatwe. Forum internetowe jest miejscem do wymiany poglądów a nie głównym źródłem informacji. Zaręczam Panu, że większość krytykowanych przez Pana badaczy jest chętna do pomocy, natomiast przekazywanie wyników długoletnich badań na forum jest trudne, zwłaszcza że nie znając osoby poszukującej owych informacji, nie wiadomo w jakiej formie te informacje (firmowane własnym nazwiskiem) pójdą w świat. A, proszę mi wierzyć, niektórzy ludzie nie lubią przyznawać że korzystali z czyjejś pomocy (zdjęcia, dokumenty)    
Pod pręgierz wszystkich badaczy, historyków! Na szafot z nimi!
piotr
(31) Re: Prosba o pomoc w sprawie Sygnaturek archiwaliów z Instytutu Sikorskiego dot. działań 26 EO z dnia 2010-05-21, 21:51 :
Chłopak stara się zebrać jakieś dane na temat śmierci dzielnych lotników i ich upamiętnić, a ci co mają jakieś wiadomości, co robią?!?    

"Trochę dużo jak na niewielki epizod załozeń hipotetycznych.[quote][/quote]     
Nie wspominałem o działach tylko ogólnie o obronie plot. W całej tej historii dziwi mnie tylko jedno, dlaczego Ciepiński chętnie opowiadał o zdarzeniu z 4 IX, a praktycznie pominął to z 2 IX? Dla informacji nie zachowało się (o ile mi wiadomo) żadne sprawozdanie Ciepińskiego. Są natomiast relacje innych pilotów powołujących się na opowieści Ciepińskiego, po jego dołączeniu do eskadry. Opowieści delikatnie mówiąc trochę różniace się od ustalonych faktów.\Pozdrawiam"    

Dlatego nie lubię zawodowych historyków i temu podobnych badaczy. W naszej wsi biegał dwa tygodnie taki sam jeden uczony z Lublina, zbierał dane o działaniach AK, wójt szukał sponsora i wydawcy. Ludzie przekazywali "uczonemu", to co wiedzieli, żeby upamiętnić naszych chłopców z lasu, a ten...Napomknął o honorarium, a sponsor i gmina znalazły pewne środki na wydanie książki, na honorarium zabrakło...Uczonemu też chęci zabrakło. Więcej się we wsi nie pojawił....I z naszych publicznych pieniędzy płaci się takim i podobnym pensje na uczelniach. Powinno się rozgonić to towarzystwo.    

Panie Danielu proszę pytać starszych ludzi, a może ktoś, coś widział. Na pewno z chęcią udzielą pomocy. Życzę powodzenia w poszukiwaniach.    
Jerzy
(30) Re: Prosba o pomoc w sprawie Sygnaturek archiwaliów z Instytutu Sikorskiego dot. działań 26 EO z dnia 2010-05-21, 00:53 :
Trochę dużo jak na niewielki epizod załozeń hipotetycznych.[quote][/quote]    
Nie wspominałem o działach tylko ogólnie o obronie plot. W całej tej historii dziwi mnie tylko jedno, dlaczego Ciepiński chętnie opowiadał o zdarzeniu z 4 IX, a praktycznie pominął to z 2 IX? Dla informacji nie zachowało się (o ile mi wiadomo) żadne sprawozdanie Ciepińskiego. Są natomiast relacje innych pilotów powołujących się na opowieści Ciepińskiego, po jego dołączeniu do eskadry. Opowieści delikatnie mówiąc trochę różniace się od ustalonych faktów.\Pozdrawiam
B.BelcarzDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(29) Re: Prosba o pomoc w sprawie Sygnaturek archiwaliów z Instytutu Sikorskiego dot. działań 26 EO z dnia 2010-05-20, 23:50 :
Cytat:
Jeżeli Ciepiński został zestrzelony przez niemieckie oddziały to dlaczego nie dostał się do niewoli, tylko powrócił na własne lotnisko?

Panie Bartłomieju, to by można jakoś wyjaśnić. To były wojska zmotoryzowane, które poruszały się przede wszystkim drogami. Trzeba zauważyć, że po wyminięciu polskich oddziałów pod Częstochową 1 pancerna nie miała przed sobą przeciwnika (no może poza takimi przypadkami jak pod Kłomnicami - ale to jakieś drobiazgi były). Tak więc to nie było rozwinięte w terenie natarcie. Leciał sobie Hs 126, który widział pustkę, niedługo po nim jechał oddział rozpoznawczy, a cała reszta czołgów i ciężarówek jechała za nimi, tworząc te nasze słynne "kolumny pancerno-motorowe". Myślę, że można dopuścić lądowanie spadochroniarza gdzieś w odległości kilometra czy nawet więcej od strzelających, np. za jakimś zagajnikiem, za wsią, itp. - a Niemcy albo nie mieli czasu, albo ochoty go ganiać, albo go po prostu już nie znaleźli.    

Aczkolwiek jeśli nie znajdzie się żaden kandydat z lotnictwa, to też na tą chwilę "obstawiam" naszych żołnierzy. Mogło być tak że ci pod Kłomnicami byli w takim szoku po ataku Sztukasów, że jak chwilę potem pojawił się znowu samolot, to już się nie zastanawiali "friend or foe" i "wygarnęli" z ckm (bo dział OPL tam nie mieli). Choć nie doszedłem jeszcze czy ci wzięci jeńcy pod Kłomnicami to był jakiś znajdujący się tam oddział, czy też chodziło o rezerwistów z zatrzymanego przez Niemców pociągu.    

pozdrawiam
Arek
(28) Re: Prosba o pomoc w sprawie Sygnaturek archiwaliów z Instytutu Sikorskiego dot. działań 26 EO z dnia 2010-05-19, 00:24 :
Pytanie retoryczne. Jeżeli Ciepiński został zestrzelony przez niemieckie oddziały to dlaczego nie dostał się do niewoli, tylko powrócił na własne lotnisko?     
We wniosku VM V kl. dla Ciepińskiego płk. Sznuk stwierdza, że samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec Henschel 123!!!!! Dokument z wiosny 1940.    
Uważam, że jest to zasługa polskiej opl., ale to tylko moje prywatne zdanie.    
Pozdrawiam
B.BelcarzDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(27) Re: Prosba o pomoc w sprawie Sygnaturek archiwaliów z Instytutu Sikorskiego dot. działań 26 EO z dnia 2010-05-16, 01:11 :
(26) Re: Prosba o pomoc w sprawie Sygnaturek archiwaliów z Instytutu Sikorskiego dot. działań 26 EO z dnia 2010-05-14, 09:31 :
Witam.    
A. Kurowski w swej pracy " Lotnictwo polskie w 1939 roku" pisze, cyt.:" 26 esk. obs. przydzielona do 7 DP wykonała kilka lotów, starając się ustalić ruchy oskrzydlające nieprzyjaciela. Niemcy na kierunkach swego działania posiadali bardzo silną opl z ziemi. Jeden z samolotów został zapalony w powietrzu. Obserwator, dowódca I plutonu, zginął. Pilot wyskoczył z płonącego samolotu na spadochronie i uratował się." (str.163)    
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(25) Re: Prosba o pomoc w sprawie Sygnaturek archiwaliów z Instytutu Sikorskiego dot. działań 26 EO z dnia 2010-05-14, 00:04 :
Wg Emmerlinga między 08.50 a 09.50 3./StG2 zaatakowała polskie wojska znajdujące się w Kłomnicach.    
Nie ma wzmianek aby zaatakowali swoje oddziały, zatem o tej porze raczej nie było tam jeszcze Niemców.     

A wkraczając do Kłomnic Niemcy wzięli do niewoli około 100 polskich żołnierzy i zdobyli 1 karabin maszynowy. Czyli teoretycznie były tam jakieś nasze wojska i nawet miały z czego strzelać do tego samolotu. Chyba że to ci rezerwiści z zatrzymanego przez Niemców pociągu. Jeszcze poszukam.    

Nic jednak nie ustalimy bez tych danych z lotnictwa ropoznawczego.    

Arek
(24) Re: Prosba o pomoc w sprawie Sygnaturek archiwaliów z Instytutu Sikorskiego dot. działań 26 EO z dnia 2010-05-12, 23:26 :
Wspomnienia Chełstowskeigo na temat tego wydarzenia znam. Wnoszą dużo bo podają dokładną godzinę startu jak i kierunki misji tego dnia. Co do samych wspomnień tych chwil to najlepsze byłyby Ciepińskiego tylko nie wiem czy takie zostały gdzieś zapisane. Co do sygnaturki to też już mam i czekam na pierwsze informacje które znajdują sie w IPMS.     
Wersje zestrzeleń im dalej się zapuszczam to jest ich coraz więcej, mam już Bf-109, Hs-123, łącznikowy, niemiecka opl, polskia opl, niemieckie wojska pancerne. Nic tylko wybierać. Może z instytutu wyczytam więcej.
DanielDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 33, strona 1 z 4
«  -  1  2  3  4  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców