ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Prosze o pomoc w sprawie numeracji Lublina R-XIIID (2010-05-07,12:35)

Witam    

Jakis czas temu natknąłem się na wzmiankę o zestrzeleniu nad moja miejscowością )Chorzenice k.Częstochowy) Lublina z 26EO, było to 2 września 1939r. Pilot Ciepiński uratował się skacząc na spadochronie natomiast nowo mianowany dowódca Iplutonu 26EO Władysław Szymik zginął i pochowany jest na cmentarzu w Borownie koł Częstochowy. Od tamtej pory przeszukuje nieustannie internet i wszelkie dostępne ksiązki w poszukiwaniu informacji na ten temat,. Mam juz całkiem spory zasób wiedzy na ten temat jednak brakuje mi jeszce dość istotnych elementów mianowicie numerów samolotu może ktoś kiedyś, gdzieś natknął sie na wzmiankę o numeracji i mógłby mi pomóc dokończyć układankę. Może jakieś zdjęcie z okresu przedwojennego, poniewaz samolot spłonął więc zdjęcia które udało mi się zdobyć nie za wiele pomoga (sama kratownica). Będę wdzięczny za pomoc.    
Pozdrawiam Daniel
Daniel KruszyńskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 7, strona 1 z 1

(7) Re: Prosze o pomoc w sprawie numeracji Lublina R-XIIID z dnia 2010-05-07, 12:35 :
Wiem, wiem aAleksandrowice to '36 i to tylko delegacja więc wszystko mogło się napewno zmienić. Szkoda że ciężko trafić lub ich nie ma jeśli chodzi o numerację w dokumentach choćby archiwach wojskowych. Chciałbym mimo wszystko mieć wszystkie dane, juz nie mówie o numerze seryjnym Lublina bo w to akurat nie mam chyba szans przyporządkowac i podskrzydłowy ale chociaż taktyczny numer chciałbym mieć potwierdzony. Póki co zakładam że 1-4 i eliminuje powoli te które uda się przez innych rozpoznać.    
Pozdrawiam Daniel
(6) Re: Prosze o pomoc w sprawie numeracji Lublina R-XIIID z dnia 2010-05-07, 11:47 :
Witaj.    
Cytat:
Więc sam mam już mętlik w głowie, szkoda tylko że nikt nie zapisywał oznaczeń i numeracji (taka buchalteria) a może zapisywał tylko wojna to zniszczyła.

Pozdrawiam Daniel    
Nie przywiązuj tak wielkiej wagi kto i na jakim numerze leciał na filmie z Aleksandrowic. Natomiast co do prowadzenia całej tej buchalterii to trudno mi powiedzieć jak to przebiegało we wrześniu 1939 r. W jakichś wspomnieniach pilotów można nieraz uchwycić na jakiej maszynie z nr. bocznym leciał dany pilot ale jeżeli chodzi o dokumentację czy też dokumentowanie lotu tzn. pilot - samolot (nr boczny, seryjny) to nie spotkałem się. Wyspiarze byli w tej szczęśliwej sytuacji, że siedząc za Kanałem mogli spokojnie dbać o takie prowadzenie dokumentów (archiwów).    
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: Prosze o pomoc w sprawie numeracji Lublina R-XIIID z dnia 2010-05-07, 10:35 :

Z tego co już wyczytałem to teoretycznie I/26 EO miał numery boczne 1-4 ale tylko teoretycznie (napewno w dniu 1 września maił na stanie w Zarębicach 4 Lubliny) tylko że boczna "1" 56-188 robiła się jeszcze przed wojną natomiast dowódca plutonu Wrzeszcz i pilot Baran zostali zestrzelenie w bocznym "E" 56-126 ( stacjonowali w Zarębicach). Natomiast II/26EO miał napewno na stanie 1 wrzesnia 3 Lubliny z numerami bocznymi 5,6,7 późneij faktycznie to się wszystko pomieszało bo doszły uzupełnienia i mieszane załogi jak piszesz. Na filmie z Aleksandrowic [u]www.youtube.com/watch?v=4dil-LtfOqc widać wyraźnie że 26EO prezentowała tam 3 samoloty Lublin z bocznymi 3,5,7 oraz to że z numerem bocznym 3 leciał Wrzeszcz z Baran. Więc sam mam już mętlik w głowie, szkoda tylko że nikt nie zapisywał oznaczeń i numeracji (taka buchalteria) a może zapisywał tylko wojna to zniszczyła.    
Pozdrawiam Daniel
(4) Re: Prosze o pomoc w sprawie numeracji Lublina R-XIIID z dnia 2010-05-07, 10:15 :
Zdjęcia które mam pochodzą głównie od Was z myśliwców oraz z odkrywców. Ponieważ z całą pewnością (relacja świadka - wtedy 7 letnia dziewczynka) wiem że samolot spłonął, próbuję dostać się jeszce do świadka który był przy dogaszaniu zgliszczy lecz jego choroba jak i wiek 90lat nieco komplikuje sprawę, staram się dopasować okolice do tych ze zgliszczami Lublina ze zdjęć które znalazłem w internecie, i co do kilku mam jakieś skromne podejrzenia ale to raczej zostawie na później zwłaszcza że mam tylko przybliżone miejsce upadku samolotu. Ale jeśli tylko trafie na coś to napewno będę publikował.    
Pozdrawiam Daniel
(3) Re: Prosze o pomoc w sprawie numeracji Lublina R-XIIID z dnia 2010-05-05, 23:18 :
Cytat:
pilot (Twardoch) z I/26 Plutonu

Errata. Z II/26 Plutonu.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Prosze o pomoc w sprawie numeracji Lublina R-XIIID z dnia 2010-05-05, 21:14 :
Cytat:
natomiast nowo mianowany dowódca Iplutonu 26EO Władysław Szymik zginął i pochowany jest na cmentarzu w Borownie koł Częstochowy

Wprawdzie nie było to regułą, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że w pierwszych plutonach danej eskadry (I/26) najczęściej były cztery samoloty (3 plutonu + 1 dowódcy eskadry), w drugich plutonach (II/23) najczęściej były trzy samoloty.     

Jeśli uznać, że samolot dowódcy eskadry (w kilku przypadkach to się potwierdziło) - miał numer taktyczny "1", to następne z pierwszych plutonów były 2, 3 i 4. Idąc tym tropem dalej 5, 6 i 7 należały do drugich plutonów (II/26) danej eskadry.     

W początkowych dniach września plutony 26 Eskadry działały osobno z różnych lądowisk. Połączenie nastąpiło dopiero w Medyce, 9 września i od tego dnia eskadra działała już jako całość. Teoretycznie więc mogły to być samoloty z numeracją od 1 do 4.     

Po połączeniu eskadry, gdy działała już całością sił nie było to już tak jednoznaczne. Np. 10 września w jednym z lotów z Medyki załoga była już mieszana. Obserwator (Męciński) był z I/26 Plutonu, pilot (Twardoch) z I/26 Plutonu. Z którego plutonu był samolot ? - dziś chyba jest to nie do ustalenia. Tym bardziej, że w tym dniu z "wyjściowego" stanu samolotów eskadry pozostał tylko jeden samolot, i dwa R-XIII z uzupełnienia przypisane drugiemu plutonowi.    

Z czasem, gdy pojawiają się kolejne zdjęcia "wrześniowych" samolotów udaje się dopasować załogę do samolotu, ale to jest już inna bajka.    

Z znanych mi numerów seryjnych samolotów tej eskadry w grę mogą teoretycznie wchodzić:    
56-135, 56-167, 56-174.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Prosze o pomoc w sprawie numeracji Lublina R-XIIID z dnia 2010-05-05, 19:11 :
Witaj Daniel.    
Jeżeli zdjęcie nie pochodzi ze znanych publikacji to zamieść je na forum, może uda się dopasować do już zamieszczonych tu zdjęć.    
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 7, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców