miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: 500 i 501 (2010-03-26,14:35)

By rozładować napięcie w toczących się równolegle wątkach zadam pytanie dotyczące nieco innego okresu.    
Znamy wszyscy serię zdjęć autorstwa Sarnickiego, gdzie P/O Pietrzak niesiony jest na rękach kolegów. Oczywiście moment historyczny, 500 i 501 zwycięstwa polskich myśliwców odniesione podczas lotu w dniu 31 grudnia 1942 roku.    
Moje pytanie (z kruczkiem) dotyczy jednak operacji, podczas której do tych zwycięstw doszło. Czy ktoś wie - i, co najważniejsze może to udokumentować, jakim numerem tą operację opatrzono? W swietle znanych publikacji pytanie brzmi naiwnie, ponawiam je jednak.    
Pozdrawiam
piotrDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 35, strona 1 z 4
«  -  1  2  3  4  -  »

(35) Re: 500 i 501 z dnia 2010-03-26, 14:35 :
Cytat:
Chyba mam ciekawy trop...
    
    
...raczej skłaniam się ku ustaleniu faktów;)

piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(34) Re: 500 i 501 z dnia 2010-03-26, 14:32 :
Cytat:
Oprócz sq 306 brały udział w locie inne dywizjonony [ jakie i czy innych krajów ].
    
    
Tak, w "Rodeo 141" zaangażowano też Skrzydło z North Weald (331 Sqn i 332 Sqn); Skrzydło z Kenley ( 401 Sqn i 402 Sqn + 412 Sqn operujący wraz z 616 Sqn z Tangmere) oraz 122 Sqn z Hornchurch. Niemniej każde Skrzydło ''wymiatało'' niejako na własną rękę.

piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(33) Re: 500 i 501 z dnia 2010-03-26, 14:17 :
>Piotr    
    
W podobnym czasie latał sq Norweski 331.    
Też RODEO [ tyle że nie wiem jaki nr.? ]    
    
www.danishww2pilots.dk/newsite/sorties.php?id=191
Dariusz KuleszaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(32) Re: 500 i 501 z dnia 2010-03-26, 14:12 :
306 i 315 !    
    
Literówka, sorry.
Dariusz KuleszaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(31) Re: 500 i 501 z dnia 2010-03-26, 14:11 :
Correct     
315 i 316, to wiem.
Dariusz KuleszaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(30) Re: 500 i 501 z dnia 2010-03-26, 14:04 :
>Piotr    
    
Chyba mam ciekawy trop...    
    
Oprócz sq 306 brały udział w locie inne dywizjonony [ jakie i czy innych krajów ].
Dariusz KuleszaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(29) Re: 500 i 501 z dnia 2010-03-26, 13:52 :
Raz jeszcze, by nie było wątpliwości o jakie zadanie chodzi:    
Cytat:
By rozładować napięcie w toczących się równolegle wątkach zadam pytanie dotyczące nieco innego okresu.     
Znamy wszyscy serię zdjęć autorstwa Sarnickiego, gdzie P/O Pietrzak niesiony jest na rękach kolegów. Oczywiście moment historyczny, 500 i 501 zwycięstwa polskich myśliwców odniesione podczas lotu w dniu 31 grudnia 1942 roku.     
Moje pytanie (z kruczkiem) dotyczy jednak operacji, podczas której do tych zwycięstw doszło. Czy ktoś wie - i, co najważniejsze może to udokumentować, jakim numerem tą operację opatrzono? W swietle znanych publikacji pytanie brzmi naiwnie, ponawiam je jednak.     
    
Szanowni Panowie    
    
Tymi słowy zacząłem wątek mając cichą nadzieję na fachowe uwagi niektórych kolegów zajmujących się tematyką polskiego lotnictwa. Sądziłem, że być może ktoś ma dostęp do dokumentów, do których ja nie dotarłem. W moim pytaniu chodziło tylko i wyłącznie u kwestię kolejnego numeru operacji, podczas której P/O Pietrzak i F/O Langhamer zgłosili swe zwycięstwa. W tym konkretnym wypadku kwestia ‘’overclaimingu’’ jest dla mnie wtórną.     
Niestety, nie udało się uzyskać niczego, poza kolejną pyskówką. Panie Mirku, widzę że sprawa ogólnie pojętego polskiego lotnictwa jest dla Pana daleko bardziej kwestią emocjonalną niż chciałby tego temat mego postu. Czy jednak, oprócz wylewania swych żali na forum publicznym, w kwestii poruszonej w temacie ma Pan jakieś informacje?    
Tylko bowiem Pan Romuald wymienił „Rodeo 141” zamiast przyjętego przez naszą literaturę "Rodeo 140” – i to jest sedno mego pytania.    
Czy ktoś wie skąd wzięło się „Rodeo 140” w odniesieniu do operacji z dnia 31 grudnia?    
Na czym polega różnica że w odniesieniu do tego samego zadania (pomijając czy zestrzelenia miały miejsce, był to i nadal jest jeden z kluczowych dni w historii PSP – a w związku z tym warto ustalić fakt kolejnego numeru operacji) mamy do czynienia z dwoma różnymi numerami?    
Dokumenty 11. Grupy Myśliwskiej podają, że udział w „Rodeo 140” brał udział 616.Sqn z Tangmere, wykonujący ‘’sweep’’ nad Dieppe w dniu 29 grudnia.    
    
P.S. Panie Dariuszu, dziękuję za raport, który Pan cytuje i jestem pełen podziwu dla Pana cierpliwości przy przepisywaniu. Jednak, jak wspomniałem nie ma on związku z mym pytaniem. Pozdrawiam.    


piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(28) Re: 500 i 501 z dnia 2010-03-26, 13:35 :
Chodzi o Rodeo, nie Ramrod - moje przejęzyczenia.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(27) Re: 500 i 501 z dnia 2010-03-26, 13:32 :
Cytat:
By rozładować napięcie w toczących się równolegle wątkach zadam pytanie dotyczące nieco innego okresu.     
Znamy wszyscy serię zdjęć autorstwa Sarnickiego, gdzie P/O Pietrzak niesiony jest na rękach kolegów. Oczywiście moment historyczny, 500 i 501 zwycięstwa polskich myśliwców odniesione podczas lotu w dniu 31 grudnia 1942 roku.     
Moje pytanie (z kruczkiem) dotyczy jednak operacji, podczas której do tych zwycięstw doszło. Czy ktoś wie - i, co najważniejsze może to udokumentować, jakim numerem tą operację opatrzono? W swietle znanych publikacji pytanie brzmi naiwnie, ponawiam je jednak.
    
    
Szanowni Panowie    
    
Tymi słowy zacząłem wątek mając cichą nadzieję na fachowe uwagi niektórych kolegów zajmujących się tematyką polskiego lotnictwa. Sądziłem, że być może ktoś ma dostęp do dokumentów, do których ja nie dotarłem. W moim pytaniu chodziło tylko i wyłącznie u kwestię kolejnego numeru operacji, podczas której P/O Pietrzak i F/O Langhamer zgłosili swe zwycięstwa. W tym konkretnym wypadku kwestia ‘’overclaimingu’’ jest dla mnie wtórną.     
Niestety, nie udało się uzyskać niczego, poza kolejną pyskówką. Panie Mirku, widzę że sprawa ogólnie pojętego polskiego lotnictwa jest dla Pana daleko bardziej kwestią emocjonalną niż chciałby tego temat mego postu. Czy jednak, oprócz wylewania swych żali na forum publicznym, w kwestii poruszonej w temacie ma Pan jakieś informacje?    
Tylko bowiem Pan Romuald wymienił „Ramrod 141” zamiast przyjętego przez naszą literaturę „Ramrodu 140” – i to jest sedno mego pytania.    
Czy ktoś wie skąd wziął się „Ramrod 140” w odniesieniu do operacji z dnia 31 grudnia?    
Na czym polega różnica że w odniesieniu do tego samego zadania (pomijając czy zestrzelenia miały miejsce, był to i nadal jest jeden z kluczowych dni w historii PSP – a w związku z tym warto ustalić fakt kolejnego numeru operacji) mamy do czynienia z dwoma różnymi numerami?    
Dokumenty 11. Grupy Myśliwskiej podają, że udział w „Ramrodzie 140” brał udział 616.Sqn z Tangmere, wykonujący ‘’sweep’’ nad Dieppe w dniu 29 grudnia.    
    
P.S. Panie Dariuszu, dziękuję za raport, który Pan cytuje i jestem pełen podziwu dla Pana cierpliwości przy przepisywaniu. Jednak, jak wspomniałem nie ma on związku z mym pytaniem. Pozdrawiam.    


piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(26) Re: 500 i 501 z dnia 2010-03-26, 13:06 :
Dowództwo LW też nie popisało się w temacie szkolenia nowych zastępów pilotów.    
Wszak starzy wyjadacze urlopów praktycznie mieli mało.
Dariusz KuleszaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 35, strona 1 z 4
«  -  1  2  3  4  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców